Newsy

Podkarpackie. W czasie prześwietlania bagaży na granicy napromieniowano dziecko

promieniowanie Roentgena rentgen

fot.olm26250/Getty Images

Newsy

Podkarpackie. W czasie prześwietlania bagaży na granicy napromieniowano dziecko

promieniowanie Roentgena rentgen

fot.olm26250/Getty Images

Dziecko, podróżujące z rodzicami z Ukrainy do Polski, weszło na taśmę, na której znajdowały się prześwietlane bagaże i zostało napromieniowane. Skanowanie bagaży przerwano. Trwa wyjaśnianie sprawy.

Jak podała w piątek rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie mł. asp. Edyta Chabowska, do zdarzenia doszło na przejściu granicznym w Korczowej 29 lipca br., w budynku odpraw autokarów podczas prześwietlania bagaży pasażerów jadących z Ukrainy do Polski.

Dziecko oddaliło się od rodziców

"Jedno z dzieci oddaliło się spod opieki rodziców i weszło na taśmę, na której znajdowały się prześwietlane bagaże. Skanowanie bagaży zostało natychmiast przerwane" – poinformowała rzeczniczka.

Podkreśliła, że w czasie tego zdarzenia dawka napromieniowania była mniejsza niż podczas jednorazowego prześwietlenia zęba u stomatologa; została określona na poziomie 100 mikro Sv (Siwert).

Trwają czynności wyjaśniające

Zapewniła jednocześnie, że urządzenia rentgenowskie używane przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej spełniają wszelkie wymogi bezpieczeństwa i są dopuszczone do użytkowania na terenie UE i Polski pod względem bezpieczeństwa i ochrony radiologicznej, posiadają zezwolenia prezesa Państwowej Agencji Atomistyki.

Zaraz po zdarzeniu Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie powiadomiła o nim Centrum ds. Zdarzeń Radiacyjnych Państwowej Agencji Atomistyki. "Centrum zatwierdziło tryb postępowania Izby i nie zgłosiło uwag do podjętych w tej sprawie działań" – dodała mł. asp. Chabowska.

Ponadto w Podkarpackim Urzędzie Celno-Skarbowym w Przemyślu trwają czynności wyjaśniające, które mają przyczynić się do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa podróżnych i zminimalizowania ryzyka wystąpienia podobnych zdarzeń w przyszłości. 

Zobacz także:

Gdy dziecko dostaje 2 języki „w pakiecie”


Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
85
10
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0