Paszport dla psa, zasady wyrabiania dokumentu

paszport dla psa
damedeeso/Getty Images
Źródło: iStockphoto

Udając się za granicę, nie zawsze chcemy lub możemy zostawić z kimś naszego pupila. Podróże do innych krajów z czworonogiem wiążą się z koniecznością wyrobienia mu paszportu. Warto zarezerwować sobie więcej czasu na przygotowanie podróży z psem, bowiem na cały proces wyrobienia paszportu dla psa składa się kilka kroków.

Paszport dla psa to udogodnienie, dzięki któremu swobodnie możemy podróżować z naszym pupilem po Europie. Psi paszport obowiązuje na terenie Unii Europejskiej oraz w niektórych krajach spoza Unii (pełna lista oraz szczegółowe informacje na temat przewożenia psów znajdują się na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii).

Jeśli więc wybierasz się poza Polskę ze swoim pupilem, musisz pamiętać o trzech aspektach: dokumentacji zaświadczająca o aktualnych szczepieniach przeciwko wściekliźnie, chipie dla psa lub innej forma oznaczenia zwierzaka oraz o paszporcie. Wymagania poszczególnych krajów różnią się od siebie, dlatego znając dokładny kierunek podróży, należy przeczytać szczegółowe informacje dotyczące wytycznych w obowiązkowych badaniach.

Przepisy dotyczące zasad legalnego przemieszczania się zwierząt pomiędzy krajami UE uregulowane zostały w rozporządzeniu Wspólnoty Europejskiej Nr 998/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej w dniu 26.05.2003 roku.

Gdzie wyrobić paszport dla psa?

Wyrobienie paszportu dla psa jest możliwe w lecznicach weterynaryjnych, które w swojej ofercie mają taką usługę. Wydanie dokumentu poprzedzone jest szeregiem badań krwi, wykluczających wściekliznę, nosicielstwo robaków, tasiemca, szczepieniem psa oraz nadaniem psu numeru identyfikacyjnego. Wiąże się to ze wszczepieniem pod skórę chipu bądź wykonaniem tatuażu. Numer identyfikacyjny, który następnie wprowadzany jest do ogólnopolskiej bazy, nadaje Polskie Towarzystwo Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt.

Ile kosztuje paszport dla psa?

Koszt paszportu dla psa to 100 zł, jednak do tego doliczyć należy koszty badań i szczepienia, których cena jest różna w zależności od miejsca, gdzie są wykonywane. Jakie badania należy wliczyć w koszt wyrobienia paszportu? Badania serologiczne, badanie na obecność kleszczy, badania ku wściekliźnie i echinokokozie, badanie na obecność bąblownicy i tasiemca.

Dodatkowo do kosztów należy doliczyć cenę transportera, który musi spełniać wymogi jakości przyjęte w UE. Transporter powinien posiadać certyfikat ISO 11784 i umożliwiać odczyt chipu lub tatuażu bez konieczności wyprowadzania z niego czworonoga.

Dodatkowym kosztom podlegają wszelkie zmiany, które chcemy wprowadzić w już wydanym paszporcie. Kosztami obciążony zostaje właściciel, również w przypadku zgubienia paszportu i konieczności wystawienia duplikatu.

Podróż z psem – co warto wiedzieć?

Jeśli mamy wyrobiony paszport psa, warto przygotować się do dalszej podróży, tak by zapewnić komfort zarówno zwierzęciu, jak i pozostałym towarzyszom. Duży pies podlega obowiązkowi podróży z zakupionym biletem. Małe psy, przewożone w transporterach, są zwolnione z dodatkowych opłat. Poza tym warto pamiętać, iż jeden opiekun może podróżować tylko z jednym psem. Podróżując autobusem lub pociągiem, pies musi mieć założony kaganiec i być na smyczy. Podróż psa samolotem podlega dodatkowym przepisom i jest regulowana przez każdą z linii. Zazwyczaj dopuszcza się podróżowanie z niewielkim psem w transporterze, których łączna waga nie przekracza 8 kg. Duże psy mogą być transportowane w luku bagażowym w transporterze, jednak jest to kwestia do ustalenia z konkretnym przewoźnikiem, u którego planujemy lot. Z restrykcyjnych wymogów są natomiast zwolnione psy przewodnicy.

Zupełnie inaczej wyglądają podróże z psem do dalekich krajów. Niektóre z państw, np. Australia, praktycznie w ogóle wykluczają wwiezienie psa na terytorium kraju na okres kilku tygodni. Co ciekawe, Australia dopuszcza swobodną podróż z psem jedynie z krajów, w których nie ma oficjalnie przypadków wścieklizny. Na tej liście znajdują się Norwegia, Niemcy, Włochy, Czechy, Wielka Brytania. Polska niestety nie jest objęta pozwoleniem na wwiezienie czworonoga.

Zobacz też:

Opieka nad zwierzętami podczas urlopu. Na co zwrócić uwagę, szukając hotelu dla psów i kotów?

Pies zamknięty w samochodzie w upalny dzień. Co mówi o tym polskie prawo?

Urlop z psem. Weterynarz: „Tego typu sprawy trzeba przemyśleć dużo wcześniej”

Zobacz video: "Ludzkie" przysmaki dobre dla psów

Cover Video

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości