Olej z pestek moreli (inaczej olej morelowy) otrzymywany jest z nasion owoców moreli zwyczajnej (pestki moreli składają się w około 40%. z tłuszczu). Ta niezwykła substancja ma nie tylko wiele właściwości leczniczych, ale także szerokie zastosowanie w kosmetyce.
Olej z pestek moreli m.in. dobrze działa na skórę, ma działanie przeciwzapalne, wzmacnia układ immunologiczny oraz ogranicza ryzyko pojawienia się chorób układu sercowo-naczyniowego.
Olej z pestek moreli – charakterystyka
Podobnie jak migdałowiec czy pigwa pospolita, morela pochodzi z rodziny różowatych. Drzewo to wywodzi się z obszaru Azji Środkowej i Wschodniej, jednak uprawia się je niemal na całym świecie, również w naszym kraju. Olej z pestek moreli ma jasnożółty kolor oraz bardzo przyjemny, słodki zapach, przypominający nieco woń marcepanu. Konsystencja oleju jest dość rzadka, dzięki czemu bardzo szybko wchłania się on w skórę. Ponadto olej wyróżnia się dużą zawartością cennych dla naszego organizmu składników, w tym nienasyconych kwasów tłuszczowych. Gdzie można kupić olej z pestek moreli? Olej z pestek moreli tłoczony na zimno można kupić w niemal każdym sklepie ze zdrową żywnością (zarówno stacjonarnym, jak i internetowym) lub w drogeriach oferujących kosmetyki i produkty organiczne.
Olej z pestek moreli – jakie ma właściwości?
Olej z pestek moreli wykazuje wiele właściwości leczniczych . Do najważniejszych prozdrowotnych składników oleju z pestek moreli zaliczyć należy: kwas palmitynowy, nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym kwas linolowy i kwas oleinowy, witaminy z grupy B, witaminę A i E oraz sole mineralne. Dzięki tym substancjom olej z pestek moreli wzmacnia układ odpornościowy, ma działanie przeciwzapalne (mowa tu m.in. o zapaleniu stawów), przeciwbólowe, obniża poziom złego cholesterolu oraz wpływa na ograniczenie ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego.
Olej z pestek moreli – zastosowanie
Olej z pestek moreli ma szerokie zastosowanie w kosmetyce . Jest składnikiem wielu kremów, mydeł, balsamów czy odżywek. Olej z pestek moreli może być także używany jako samodzielny kosmetyk, nakładany na skórę czy włosy. Poza stosowaniem zewnętrznym, olej może także pełnić rolę leczniczą jako środek do użytku wewnętrznego.
- Olej z pestek moreli na twarz – z uwagi na bogactwo witamin, antyoksydantów i kwasu linolowego olej z pestek moreli świetnie działa na naszą skórę. Może być stosowany jako samodzielny kosmetyk lub dodatek do kremów czy balsamów. Sprawdzi się on dla osób o skórze suchej, mieszanej, jak i przetłuszczającej się. Bardzo polecany jest zwłaszcza do cery dojrzałej, ponieważ w sposób znaczny spowalnia procesy starzenia się skóry – niweluje zmarszczki, przebarwienia i wiotczenie. Olej z pestek moreli jest na tyle delikatny i łagodny, że może być również stosowany do pielęgnacji dzieci i niemowląt.
- Olej z pestek moreli na włosy – olej z pestek moreli bardzo dobrze pielęgnuje włosy. Odbudowuje ich strukturę, zmiękcza, uelastycznia i nabłyszcza. Może być stosowany ponadto jako środek na skórę głowy. Tak użyty zlikwiduje stany zapalne, przyniesie ulgę skórze suchej i łuszczącej, może zniwelować łupież oraz wzmocnić i odżywić cebulki włosów.
- Olej z pestek moreli do picia – jak zostało już wspomniane, olej z pestek moreli jako środek do użytku wewnętrznego bardzo dobrze wpływa na układ immunologiczny, działa przeciwzapalnie, zmniejsza ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, a ponadto obniża ciśnienie krwi, niweluje zaparcia oraz łagodzi objawy związane z astmą.
Czy olej z pestek moreli działa na raka?
Olej z pestek moreli może również okazać się skuteczny na raka . Wynika to z dużej zawartości w oleju witaminy B17, tzw. amigdaliny (letrilu). Amigdalina to organiczny związek chemiczny, który występuje w nasionach i pestkach roślin z rodziny różowatych (moreli zwyczajnej, pigwy pospolitej, migdałowca zwyczajnego, czeremchy i wielu innych). W ostatnich latach witamina B17 stała się bardzo popularna z powodu pojawiających się wciąż informacji o jej działaniu przeciwnowotworowym. Do tej pory jednak nie zostały opublikowane żadne badania naukowe, które by potwierdzały tę teorię. Pewnym jest natomiast to, że ze spożyciem amigdaliny nie wolno przesadzić. Witamina B17 rozkłada się bowiem w ciele na kilka substancji: cyjanowodór, aldehyd benzoesowy, kwas pruski i glukozę. Pierwsze dwa związki są w dużej ilości silnie trujące dla człowieka. Stosowanie oleju z pestek moreli oczywiście nie zastąpi leczenia onkologicznego.
>>> Zobacz też: Jakie są lecznicze i pielęgnacyjne właściwości olejku z jałowca?
Olej z pestek moreli – dawkowanie
W celu uniknięcia zatrucia amigdaliną, powinno się przyjmować dawkę nieprzekraczającą dwóch łyżek oleju z pestek moreli na dobę. Ważne jest też to, że oleju nie wolno podawać dzieciom poniżej 12. roku życia. Natomiast do użytku zewnętrznego, olej z pestek moreli można używać bez większych ograniczeń.
>>> Zobacz też:
- Amarantus – zboże XXI wieku. Właściwości i sposób przyrządzania
- Dieta dr Dąbrowskiej czy Dukana? Oto diety, które działają najszybciej
- Domowa pasta do zębów – jak ją wykonać samodzielnie?
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN