Zakazy sprzedaży papierosów mentolowych w UE
Zakaz ten jest następstwem dyrektywy wydanej w 2014 roku. Polski rząd, mając na względzie „istotne konsekwencje gospodarze”, próbował się od tej decyzji odwołać. Jednak bezskutecznie. Dla naszego rynku owe rozporządzenie będzie miało wiele negatywnych konsekwencji. Po pierwsze, Polska jest przodującym producentem tytoniu w Europie, jak czytamy na portalu money.pl
10 proc. całej produkcji europejskiej podchodzi z naszego kraju, a w produkcji papierosów aromatyzowanych zajmujemy miejsce drugie, tuż za Niemcami
- informuje portal money.pl
Według Polskiej Izby Handlu, co trzeci papieros sprzedawany w Polsce to mentol. Zakaz będzie miał więc dla nas wymiar ekonomiczny, a konkretnie może wiązać się z dużymi stratami.
Po drugie, eksperci spodziewają wzrostu działań szarej strefy. Rząd apeluje do Straży Granicznej o wzmożoną czujność w kierunku przemytu. W wyrobach pochodzących z fabryk produkujących papierosy na przemyt można znaleźć fragmenty metalu, szkła, a nawet trutki na szczury. Przy tym, Polacy deklarują, że są skłonni spróbować papierosów z czarnego rynku – donosi Polska Izba Handlu.
Polacy nie wiedzą o zakazie sprzedaży papierosów mentolowych
Forum Konsumentów przeprowadziło badanie wśród palaczy, z którego wynika, że 51 proc. nie jest świadoma zakazu, który właśnie został wprowadzony. Co również istotne, śledzenie nawyków konsumentów pokazało, że po mentole sięgali również tzw. okazjonalni palacze. Czym zastąpią więc swojego "dymka"? Najważniejsze jest to, żeby do zakazu się stosować i unikać jakichkolwiek produktów z niewiadomego pochodzenia, a najlepiej nie palić w ogóle. Pamiętajmy o tym, że od dziś wszelkie wyroby tytoniowe, mentolowe mogą pochodzić z niebezpiecznej szarej strefy.
Zobacz także:
Ellie Goulding i jej kontrowersyjna dieta. W czym tkwi tajemnica szczupłej figury piosenkarki?
Ekspert o testach na koronawirusa w łódzkich przedszkolach: „Dają niewiarygodne wyniki dodatnie”
Autor: Anna Mierzejewska