Jak wybrać plastikowy wkład do oczka wodnego w ogrodzie?

Dziewczynka siatką rybki w oczku wodnym w ogrodzie
Fot. Dougal Waters/Getty Images
Oczko wodne to efektowna ozdoba każdego ogrodu i źródło przyjemnego, chłodnego mikroklimatu. Do założenia oczka wodnego możemy użyć specjalnej folii izolacyjnej lub zdecydować się na plastikowy pojemnik na oczko wodne, który wystarczy wypełnić wodą i zasiedlić roślinami. Oczko wodne z plastiku jest łatwe w montażu i doskonale sprawdzi się na niewielkiej przestrzeni.

C: Istnieje kilka materiałów, z których możemy wykonać dno oczka wodnego. Jeśli dysponujemy dużą przestrzenią, warto zdecydować się na specjalną folię, której zaletą jest dowolność w ukształtowaniu przestrzeni. Jeśli natomiast mamy do dyspozycji ograniczony metraż, dobrym rozwiązaniem będą oczka plastikowe w gotowych formach, które ułatwiają montaż i późniejsze czyszczenie oczka. Oczka wodne plastikowe mają co prawda z góry narzuconą formę, jednak w przypadku małego zbiornika jest to niewielka wada.

Oczko wodne - planowanie budowy

Przed przystąpieniem do budowy oczka wodnego musimy zastanowić się, jaką przestrzenią dysponujemy, z jakich materiałów chcemy je wykonać oraz jakie rośliny i ewentualnie zwierzęta w nim umieścić. Pamiętajmy, że miejsce do budowy oczka wodnego nie może być zbyt nasłonecznione, ponieważ doprowadzi to do rozwoju glonów w zbiorniku. Zbytnie zadrzewienie terenu również nie wpłynie korzystnie na oczko wodne, ponieważ spadające liście będą wpadały do środka i je zanieczyszczały.

Kolejną kwestią, którą musimy wziąć pod uwagę, planując budowę oczka wodnego, jest jego głębokość. Jeśli chcemy trzymać w wodzie ryby, oczko powinno być głębokie przynajmniej na jeden metr. Warto również zaplanować, jakie rośliny planujemy posadzić w oczku, ponieważ niektóre odmiany rozwijają się dobrze tylko na określonej głębokości.

Oczko wodne - forma plastikowa czy folia?

Dno oczka wodnego możemy wykonać z rozmaitych materiałów. Przy wyborze musimy wziąć pod uwagę planowany kształt zbiornika i jego głębokość. Materiał użyty do budowy oczka wodnego będzie decydował o jego odporności na zmiany temperatury, długowieczności, szczelności, możliwości kształtowania i łatwości czyszczenia. Od rodzaju wybranego materiału zależy również, czy do budowy oczka będziemy musieli zatrudnić specjalną firmę, czy też da się je zainstalować samodzielnie.

Jeśli dysponujemy dużą przestrzenią i zależy nam na samodzielnym jej ukształtowaniu, warto zdecydować się na wyłożenie oczka wodnego folią. Zaletą folii jest również jej stosunkowo niska cena. Pamiętajmy jednak, aby wybrać folię przeznaczoną do budowy oczek wodnych. Folia budowlana - chociaż dużo tańsza - nie nadaje się na dno oczka wodnego, może przeciekać i sprawiać problemy w użytkowaniu.Wyłożenie oczka wodnego folią jest również dość pracochłonne i może wymagać zatrudnienia specjalistów.

Decydując się na gotowy wkład plastikowy do oczka wodnego, oszczędzimy czas. Bez większego problemu możemy podjąć się samodzielnego wykonania, ponieważ dość łatwo je zamontować. Plastikowe oczka są również stosunkowo wytrzymałe i proste w utrzymaniu. Jeśli dysponujemy niewielką przestrzenią, gotowa forma na oczko wodne to łatwy i szybki sposób na uatrakcyjnienie krajobrazu naszego ogrodu.

Oczka wodne plastikowe - wady i zalety gotowego oczka

Kupując gotową formę do oczka wodnego, oszczędzamy czas i wysiłek włożony w samodzielne kształtowanie brzegów oczka wyłożonego folią. Jakie wady i zalety ma oczko wodne z plastiku?

Oczka ogrodowe plastikowe - zalety:

· łatwość montażu - plastikowe oczka są stosunkowo łatwe w montażu, wystarczy wykopać w ziemi otwór o odpowiedniej wielkości i umieścić w nim oczko, a następnie zaaranżować jego brzegi,

· duża wytrzymałość - plastikowe pojemniki na oczka wodne są z reguły bardzo wytrzymałe - ich trwałość wynosi w przybliżeniu kilkanaście lat,

· łatwość utrzymania - gotowe oczko wodne z plastiku jest łatwe w czyszczeniu i utrzymaniu, bez problemu możemy opróżnić je z wody, aby zadbać o czystość zbiornika.

Oczka ogrodowe plastikowe - wady:

· niewielka powierzchnia lustra wody - dostępne na rynku plastikowe oczka wodne mają zwykle powierzchnię około 10 metrów kwadratowych i głębokość dochodzącą do 80 centymetrów. Podczas mroźnych zim woda zamarza w nich do dna. Plastikowe oczka wodne są z reguły zbyt płytkie, aby hodować w nich ryby i niektóre rośliny,

· brak wpływu na kształt zbiornika - decydując się na wkład plastikowy do oczka wodnego, nie mamy wpływu na jego kształt. Do wyboru mamy jednak różne formy, a jeśli nie jesteśmy zadowoleni z ukształtowania brzegów, możemy sami obudować je materiałem dekoracyjnym,

· stosunkowo wysoki koszt - plastikowe oczko wodne jest nieco droższe niż folia używana do wyłożenia dna zbiornika. Musimy również wziąć pod uwagę koszt transportu - gotowa forma do oczka raczej nie zmieści się w samochodzie osobowym.

Pomimo pewnych mankamentów, plastikowe oczka wodne zdobywają coraz większą popularność wśród miłośników ogrodów. Dzięki łatwości montażu, trwałości i dużej dostępności, są cenione przez początkujących adeptów wodnego ogrodnictwa. Plastikowe oczko wodne najlepiej sprawdzi się w niewielkim ogrodzie , możemy je również zaaranżować na odpowiednio zaadaptowanym tarasie.

Zobacz film: Funkcjonalne rozwiązania dla Twojego ogrodu. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!