Gorące tematy

Frele i nowy singiel "Za bardzo". Tekst zawiera oryginalne hejty znalezione w sieci

"Znieważyć, upokorzyć, zhejtować", reporterka: Martyna Mikołajczyk

Gorące tematy

Frele i nowy singiel "Za bardzo". Tekst zawiera oryginalne hejty znalezione w sieci

"Znieważyć, upokorzyć, zhejtować", reporterka: Martyna Mikołajczyk

Jak wyglądałby internetowy hejt, gdybyśmy przenieśli go do rzeczywistości? Czym różni się naruszenie granic fizycznych od agresji słownej w sieci? Odpowiedzi szukaliśmy w nowym klipie zespołu Frele. Wniosek? Oba te działania mogą być równie bolesne.

Frele - klip "Za bardzo" 

Frele to żeńskie trio wokalne ze Śląska, w skład którego wchodzą: Magdalena Janoszka, Marta Skiba i Marcelina Bednarska. 

Dziewczyny wypuściły niedawno nowy singiel, pt. "Za bardzo". Słowa piosenki oparte zostały na negatywnych komentarzach, które wokalistki znalazły na swój temat w sieci. 

wszyscy wiedzą
to tylko na chwilę
karuzela się ledwo telepie
a w ogóle skąd pomysł
i śmiesznie
ale szczerze zrobił bym lepiej
niby coś tam dziewczyny śpiewają
ale lepiej rodziłyby dzieci
za robotę by się wzięły lepiej
ale widać kasa z jutjuba leci

-  śpiewają Frele. 

Wszystkie wersy to oryginalne opinie, które na temat członkiń zespołu znalazły się w popularnych serwisach i mediach społecznościowych. I pojawiają się dalej.

Dlatego Ślązaczki postanowiły pójść o krok dalej i zamiast tradycyjnego klipu do piosenki "Za bardzo", zrealizowały performans. Nie wiedziały, jakie działania wobec nich podejmą uczestnicy przedstawienia. Wiedziały tylko, że mają zostać upokorzone fizyczne. Efekty przeszły najśmielsze oczekiwania. 

Założenie było takie, aby przedstawić, jak bolesne dla drugiego człowieka może być naruszenie granic - zarówno tych fizycznych, jak i psychicznych, poprzez hejt w sieci. Gdy dziewczyny wyśpiewywały słowa okrutnych komentarzy na swój temat, uczestnicy performansu wylewali na nie przeterminowaną żywność, wcierali im ją w twarz i włosy. 

Wszystkie reakcje wokalnego trio uwiecznione w klipie były całkowicie naturalne - pojawił się śmiech, łzy, aż w końcu strach. 

Najgorsze było, jak wylali mi makaron cały na głowę i jak to wszystko zaczęło śmierdzieć

- powiedziała Marta Skiba w reportażu Dzień Dobry TVN.  

Oberwałam przeterminowanym dahlem z soczewicy. Próbowano także nakarmić mnie na siłę. Wlano mi za kołnierz cały litr czegoś czerwonego

- zdradziła Marcelina Bednarska.  

Śluz z pieczarek czy też z marynowanych grzybków na głowie - to jest okropne. Tak jak i ocet w oczach. A przede wszystkim to, że niektórzy mieli z tego "fun"

- dodała Magdalena Janoszka. 

"Za bardzo": teledysk- performans 

Część uczestników przyznała jednak, że udział w przedstawieniu nie był dla nich łatwy. 

Okazało się, że to niewdzięczna robota. Wyraźnie widziałem, kiedy przestało być zabawnie. Widziałem, jak dziewczyny trzęsą się z zimna. Dostrzegłem też ich przerażenie 

- wyznał jeden z nich, Paweł Prochota. 

W internecie łatwiej przekracza się granice. Hejterom wydaje się, że po drugiej stronie siedzi sztuczna inteligencja, która nie ma emocji

- skwitowała Marcelina, a Marta ze smutkiem stwierdziła, że nie spodziewała się, że to wydarzenie może mieć na nią tak duży wpływ. 

Sądziłam, że lepiej sobie poradzę. Przekraczanie granic jest nieprzyjemne

- podsumowała Skiba.

Naruszanie jakichkolwiek granic - czy to fizycznych, czy psychicznych- jest wyrazem braku szacunku do drugiego człowieka i okrucieństwem. Warto mieć to na uwadze za każdym razem, gdy decydujemy się napisać komentarz pod czyimś adresem.

Zobacz cały klip do piosenki "Za bardzo" zespołu Frele:

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Co sądzisz o tym artykule?
84
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0