Newsy

Nie żyje Christo, artysta który opakował Reichstag i Pont Neuf

Christoph Hetzmannseder/Getty Images

Newsy

Nie żyje Christo, artysta który opakował Reichstag i Pont Neuf

Christoph Hetzmannseder/Getty Images

To on "opakował" paryski Pont Neuf i budynek berlińskiego Reichstagu. Pochodzący z Bułgarii abstrakcjonista Christo zmarł w wieku 84 lat w Nowym Jorku. Mimo śmierci artysty zrealizowany zostanie także jego ostatni projekt, czyli opakowanie Łuku Triumfalnego w Paryżu.

Christo nie żyje 

W wieku 84 lat w Nowym Jorku zmarł pochodzący z Bułgarii artysta-abstrakcjonista Christo (Jawaszew). Od 1957 roku tworzył na emigracji. W 1985 roku wraz z żoną Jeanne-Claude  "opakował" paryski Pont Neuf, a w 1995 r. - berliński Reichstag.  

Ostatnim projektem zrealizowanym zgodnie z wolą artysty będzie opakowanie Łuku Tryumfalnego w Paryżu - "L'Arc de Triomphe Wrapped".

Christo i Jeanne-Claude zawsze uważali, że ich sztuka powinna być kontynuowana, stąd projekt dotyczący Łuku na Placu Gwiazdy w Paryżu

- czytamy w komunikacie rodziny.

Ze smutkiem dowiedzieliśmy się o śmierci Christo (…) Oczywiście chętnie zrealizujemy projekt, aby przekazać artyście trochę ogromnej miłości, którą obdarował Paryż

– napisał na Twitterze dyrektor Centrum Zabytków Narodowych (CMN) Philippe Belaval. Realizację projektu z powodu pandemii przesunięto na rok 2021. 

Jesienią 2020 r. w paryskim Centre Pompidou zostanie natomiast zorganizowana retrospektywa poświęcona twórczości Jeanne-Claude i Christo, którzy na zawsze będą kojarzeni z poszukiwaniami artystycznymi drugiej połowy burzliwego XX wieku.


Christo Władimirow Jawaszew - twórczość  

Christo Władimirow Jawaszew urodził się 13 czerwca 1935 r. w Bułgarii. Uczył się na sofijskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1957 r. wyemigrował na Zachód. Mieszkał w Wiedniu, Genewie i Paryżu.

Tego samego dnia co on, w Maroku przyszła na świat Jeanne-Claude Denat de Guillebon, z którą od 1958 r. artystę połączyły więzy małżeńskie oraz wspólne projekty. Przyniosły one małżonkom światową sławę.

W swej działalności Christo i Jeanne-Claude łączyli koncepcje land-artu (sztuka ziemi)oraz tzw. sztuki ubogiej. Największy rozgłos przyniosły im tzw. emballage, polegające na pokrywaniu olbrzymimi płachtami z materiału lub kolorowej folii elementów krajobrazu oraz słynnych budowli.

Na początku Christo wraz z żoną zajmowali się opakowywaniem niewielkich gabarytowo przedmiotów, takich jak maszyna do pisania czy telefon. Od 1969 r. zaczęli opakowywać elementy wielokrotnie większe. W tym właśnie roku małżonkowie pokryli kolorowymi płachtami 2 km skalistego wybrzeża w Australii. Trzy lata później, w 1972 r. Christo zrealizował projekt polegający na przedzieleniu słynnego wąwozu w stanie Kolorado poprowadzoną między skalnymi ścianami kurtyną o wysokości 60 m i długości 420 m.

W 1985 r. Christo i Jeanne-Claude opakowali najstarszy z paryskich mostów - Pont Neuf. W 1995 r. ich uwagę przyciągnął budynek Reichstagu w świeżo zjednoczonym Berlinie. Wśród głośnych projektów Christo było też otoczenie różowym materiałem 11 wysp Surrounded Islands w Zatoce Biscayne niedaleko Miami. Ostatnimi zrealizowanymi projektami zrealizowanymi za życia artystów były pływające keje w jeziorze Iseo we Włoszech oraz Mastaba w londyńskim Hyde Parku.

Działania te zmarły artysta opisywał w kategoriach przeciwstawiania pozoru najgłębszej istocie wybranego obiektu. Wyrwanie go z dotychczasowej, codziennej funkcji - poprzez opakowanie - pozwalało ukazać "prawdziwy obraz przedmiotu". W ocenie artysty było to wyzwanie rzucone społeczeństwu konsumpcyjnemu i "wyjściem ze sztuką do ludzi, którzy nigdy nie odwiedzają muzeów".

Zobacz też:

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
48
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0