Mydło siarkowe – właściwości i zastosowanie

mydło siarkowe
idildemir/Getty Images
Źródło: iStockphoto
Mydło siarkowe należy do gamy kosmetyków o wysokiej skuteczności w leczeniu trądziku. Dzięki zawartości siarki świetnie radzi sobie ze skórą tłustą i skłonną do podrażnień. Mydło siarkowe w płynie stosuje się również do zwężania porów czy leczenia łupieżu.

Dlaczego mydło siarkowe jest tak skuteczne? Wynika to z jego silnych właściwości oczyszczających i antybakteryjnych. Mydło siarkowe na trądzik i zaskórniki daje zadowalające efekty – skóra jest dokładnie oczyszczona oraz lepiej absorbuje składniki aktywne z kosmetyków.

Mydło siarkowe – co to jest?

Mydło siarkowe wyróżnia się naturalnym składem i wysoką skutecznością. Wykonuje się go z 3-5% siarki oraz mydlanej bazy (np. z oleju palmowego). Zawartość siarki sprawia, że produkt doskonale radzi sobie z trądzikiem czy łupieżem. Nadaje się do mycia twarzy i całego ciała. Ze względu na właściwości wysuszające, mydła siarkowego w płynie nie należy stosować przez bardzo długi czas, ponieważ grozi to naruszeniem warstwy ochronnej skóry i utratą dużej ilości wody. Produkowane przez firmę Barwa mydło siarkowe jest jednym z najpopularniejszych rodzajów tego kosmetyku.

Mydło siarkowe – właściwości

Do najważniejszych właściwości mydła siarkowego należy działanie antybakteryjne i oczyszczające. Najczęściej stosuje się mydło siarkowe na trądzik. Idealne do cery tłustej – reguluje produkcję sebum, delikatnie matuje i łagodzi stany zapalne. Mydło siarkowe przywraca prawidłowe pH skóry i jej nie podrażnia. Dobrze działa też mydło siarkowe na zaskórniki, ponieważ sprawia, że pory są o wiele mniej widoczne. Antybakteryjne właściwości są pomocne w leczeniu poważniejszych dolegliwości, pomocniczo można stosować mydło siarkowe na świerzb. Produkt stosuje się również do pielęgnacji skóry głowy. Mydło antybakteryjne siarkowe pomaga bowiem zwalczyć łupież czy normalizować włosy z tendencją do przetłuszczania się.

Mydło siarkowe – zastosowanie

Naturalne mydło siarkowe ma szerokie zastosowanie w pielęgnacji urody i leczeniu niedoskonałości. Jak stosować mydło siarkowe, aby maksymalnie wykorzystać jego dobroczynne działanie?

  • Mydło siarkowe na włosy – można zastąpić nim tradycyjny szampon. Doskonale radzi sobie z łupieżem, przetłuszczaniem się włosów i samej głowy. Stosowanie mydła siarkowego do włosów sprawia, że pasma są doskonale oczyszczone i na dłużej zachowują swoją świeżość.
    • Mydło siarkowe do twarzy – tutaj główną rolę odgrywają właściwości antyseptyczne, dzięki którym produkt jest bardzo skuteczny w walce z trądzikiem. Delikatnie wysusza, ściąga oraz oczyszcza pory, dlatego później cera ze zmianami trądzikowymi wygląda na bardziej zdrową i matową. Związki mineralne zawarte w mydle pozwalają zachować właściwe pH, czyli dbają o jej prawidłową odnowę i regenerację.
      • Mydło siarkowe w płynie można stosować na całe ciało. Oprócz twarzy, preparat świetnie czyści i usuwa zmiany trądzikowe na szyi, dekolcie, ramionach czy plecach.

        Mydło siarkowe – gdzie kupić?

        Jest to produkt dość łatwo dostępny. Gdzie kupić mydło siarkowe? Bez problemu znajdziemy go w sklepach z naturalnymi kosmetykami, w aptekach czy drogeriach. Jego cena nie jest też zbyt wysoka.

        Kupując mydło siarkowe w płynie, trzeba zwracać uwagę na jego skład. Niekiedy jest on urozmaicony dodatkowymi składnikami nawilżającymi, które mają stanowić równowagę do działania wysuszającego mydła. Ważne jednak, by składników nie było za dużo – wszelkie polepszacze konsystencji i konserwanty są w takim produkcie zupełnie zbędne.

        Mydło siarkowe – przeciwwskazania

        Mimo że to produkt naturalny, nie wszyscy mogą go stosować. Jeśli chodzi o mydło siarkowe, przeciwwskazania do jego stosowania dotyczą przede wszystkim osób z cerą delikatną. Produktów z siarką powinny unikać osoby o bardzo suchej skórze, ponieważ może być ona podrażniona przez silne działanie siarki. Umiar powinno się zachować również w przypadku skóry przetłuszczającej się.

        Długotrwałe stosowanie mydła z siarką powoduje niebezpieczne naruszenie warstwy ochronnej, która jest potrzebna nawet, gdy wydziela dużo łoju. Gdy nadmiernie wysuszymy skórę, będzie ona podatna na podrażnienia i infekcje. Ostrożność powinny zachować także osoby z cerą bardzo wrażliwą, ponieważ silne oczyszczenie i odkażenie może znacznie pogorszyć jej stan i wygląd.

        Zobacz także:

        Zobacz wideo: Najdroższe mydło świata. Kostka zawiera 17 gramów czystego złota i 4 gramy diamentu

        RUPTLY/x-news

        Autor: Adrian Adamczyk

        Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

        podziel się:

        Pozostałe wiadomości