Szef ZNP Sławomir Broniarz - 79,5% placówek edukacyjnych opowiedziało się za strajkiem!

Sławomir Broniarz
Fot. East News
Przezes ZNP podsumował dane o gotowości strajkowej nauczycieli w Polsce: "Zdecydowana większość szkół, zespołów, szkół, przedszkoli, które brały udział w sporze zbiorowym opowiedziała się za strajkiem. W skali kraju liczba szkół, zespołów szkół, przedszkoli stanowi 79,5 pkt proc.".

Po zakończeniu referendum strajkowego, zorganizowanego przez Związek Nauczycielstwa Polskiego, jego prezes - Sławomir Broniarz poinformował, że do sporu grupowego weszło 85 procent szkół i przedszkoli, a nawet 90 procent osób z tych placówek popiera strajk nauczycieli.

W trwającym "spotkaniu ostatniej szansy" w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" udział biorą m.in: wicepremier do spraw społecznych Beata Szydło, minister edukacji narodowej Anna Zalewska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, prezes ZNP Sławomir Broniarz i Ryszard Proksa reprezentujący NSZZ "Solidarność".

Konferencja MEN 22 marca

Szefowa MEN na zorganizowanej przez siebie w piątek 22 marca konferencji prasowej zaapelowała do nauczycieli, by ci pozostali przy swoich uczniach i skupili się na egzaminach zamiast strajkować. Ogólnopolski strajk w oświacie ma wystartować 8 kwietnia.

W piątek minister edukacji Anna Zalewska zaapelowała do nauczycieli, by nie blokowali przeprowadzenia zbliżających się egzaminów - najpierw ósmoklasisty i gimnazjalisty, później matur.

Drogie koleżanki i koledzy. Dla miliona uczniów nadchodzi wyjątkowy czas, najważniejsze egzaminy. CKE jest przygotowana do tego. Zwracam się do wszystkich nauczycieli, by byli przy swoich uczniach, dzieciach. By razem z nimi emocjonowali się tylko i wyłącznie tym, by napisano dobrze egzaminy.

- mówiła minister Zalewska.

>>>Zobacz też: Nauczyciel: "Okazało się, że jestem terrorystą". Dramatyczny apel Pawła Lęckiego

Od 5 marca trwa referendum strajkowe zorganizowane przez Związek Nauczycielstwa Polskiego w ramach prowadzonego sporu zbiorowego. Potrwa ono do 25 marca. Odbywa się we wszystkich szkołach i placówkach, z którymi w ramach sporu zbiorowego zakończono etap mediacji, nie osiągając porozumienia co do żądania podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych o 1 tys. zł. Jeśli taka będzie wyrażona w referendum wola większości, strajk ma się rozpocząć 8 kwietnia.

Oznacza to, że jego termin może się zbiec z zaplanowanymi na kwiecień egzaminami zewnętrznymi: 10, 11 i 12 kwietnia ma się odbyć egzamin gimnazjalny, a 15, 16 i 17 kwietnia - egzamin ósmoklasistów.

Na najbliższy poniedziałek, 25 marca, planowane jest spotkanie "ostatniej szansy". Rządowa delegacja ma się spotkać ze strajkującymi nauczycielami. Delegacji ma przewodniczyć minister rodziny Elżbieta Rafalska. W spotkaniu weźmie udział też szefowa resortu finansów Teresa Czerwińska oraz minister edukacji Anna Zalewska. Na spotkanie przyjadą razem z grupą ekspertów.

Nauczyciele są ważni, rozmawiamy od trzech lat ze związkami. Dlatego w 2017 roku była to jedyna grupa, która dostała waloryzacje, to właśnie nauczyciele. Zapowiedzieliśmy podwyżki. Konsekwentnie realizujemy obietnice, przyspieszyliśmy.

- podkreślała minister podczas konferencji.

Autor: Monika Kartowicz

podziel się:

Pozostałe wiadomości