Newsy

Michał Sołowow chce wybudować w Polsce minireaktor jądrowy

Reaktor jądrowy w Polsce

Fot. Getty Images/BlackJack3D

Newsy

Michał Sołowow chce wybudować w Polsce minireaktor jądrowy

Reaktor jądrowy w Polsce

Fot. Getty Images/BlackJack3D

Polski koncern Synthos, którego współwłaścicielem jest najbogatszy Polak - Michał Sołowow, oraz amerykańsko-japońska firma GE Hitachi Nuclear Energy podpisały porozumienie, na mocy którego mają rozważyć wybudowanie w Polsce reaktora jądrowego klasy SMR (Small Modular Reactor) BWRX-300.

Firmy rozważają potencjał budowy reaktora

Porozumienie, które zawarły ze sobą Synthos i GEH, ma formę "Memorandum of Understanding". Jest to sygnał, że obie firmy zdecydowały się rozważyć potencjał budowy reaktora klasy SMR BWRX-300 w Polsce. Według wiceprezesa GEH Jona Balla, firma zaprojektowała reaktor w ten sposób, aby koszty energii były konkurencyjne do innych źródeł, takich jak gaz czy OZE.

Szansa na dekarbonizację sektora energetycznego

Małe reaktory modułowe mogą odegrać znaczącą rolę przy rozwiązywaniu stojących przed Polską wyzwań, związanych z modernizacją sektora energetycznego oraz osiągnięciem potrzebnego stopnia dekarbonizacji (...) użycie SMR do wytwarzania czystej energii zwiększy szanse na odejście od węgla i będzie miało pozytywny wpływ na nasz przemysł i państwo

powiedział Michał Sołowow

Koszty energii porównywalne z elektrownią gazową

BWRX-300, zgodnie z zapewnieniami GEH, bazuje na certyfikowanych rozwiązaniach ESBWR, jest jeszcze bardziej uproszczony, a jednocześnie jest znacznie mniej kapitałochłonny. Firma szacuje, że koszt budowy 1 MW jest o 60 proc. niższy niż w innych projektach SMR. GEH deklaruje, że przy seryjnej budowie BWRX-a koszt 1 kW powinien wynosić ok 2 tys. dol., co miałoby być porównywalne z kosztami budowy i eksploatacji typowej elektrowni gazowej.

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
59
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0