Gwiazdy

Mariusz Patyra - jedyny Polak, który wygrał konkurs im. Paganiniego

Gwiazdy

Mariusz Patyra - jedyny Polak, który wygrał konkurs im. Paganiniego

Mariusz Patyra to jeden z najlepszych polskich skrzypków, który w 2001 roku wygrał prestiżowy konkurs im. Paganiniego. Jak na razie żadnemu z Polaków nie udało się powtórzyć tego sukcesu. Utalentowany skrzypek był gościem Dzień Dobry TVN.

Mariusz Patyra urodził się w Orzyszu. Na skrzypcach zaczął grać w wieku 7 lat. Kształcił się pod kierunkiem:: Zbigniewa Ciuciasa, Agnieszki Cypryk-Chmielewskiej, prof. Antoniego Hoffmanna, prof. Janusza Kucharskiego, prof. Krzysztofa Węgrzyna i maestro Salvatore Accardo.

Kariera artystyczna Mariusza Patyry nabrała tempa po zwycięstwie w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Nicolae Paganiniego w Genui w 2001 roku. Jego sukces był wyjątkowy, ponieważ był pierwszym polskim skrzypkiem, który wygrał "Premio Niccolo Paganini". Patyra otrzymała także nagrodę specjalną za najlepszą interpretację Kaprysów Paganiniego i otrzymała kopię skrzypiec wielkiego mistrza "Il Cannone".

>>> Zobacz także:

Koncerty

Wspaniałe osiągnięcia artystyczne otworzyły mu drogę do znakomitych sal koncertowych w Europie, Japonii, Stanach Zjednoczonych Ameryki i Meksyku. Mariusz Patyra grał z tak wybitnymi orkiestrami jak: Tokio Royal Chamber Orchestra, Orchestra Fondazione Arturo Toscanini, Orchestra di Roma, Orchestra Filarmonica Marchigiana, Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia ("Amadeus"), Filharmonia Narodowa w Warszawie Orkiestra Symfoniczna i Sinfonia Varsovia.

Skrzypce

Mariusz Patyra gra na kopii Guarneri del Gesu z 1733 r. wykonanej przez Christiana Erichsona (Hanower, 2003 r.) i na kopii skrzypiec "Il Cannone" (Armata) z 1742 r. wykonanej przez Johna B. Erwina (Dallas, 2000 r.).

Nowa płyta

8 listopada 2019 r. pojawiła się na rynku najnowsza płyta Mariusza Patyry - "No.24". Album został zarejestrowany podczas koncertu muzyka z towarzyszeniem jego kwintetu smyczkowego.

Życie prywatne

Żoną muzyka jest Agnieszka Patyra, z którą poznał się jeszcze w liceum muzycznym. Para doczekała się dwóch synów - Dawida i Gabriela.

Co sądzisz o tym artykule?
50
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0