List do potomności, czyli jak zrobić kapsułę czasu?

Kapsuła czasu
Images say more about me than words/Getty Images
Kapsuła czasu to wiadomość przekazywana kolejnym pokoleniom, mająca umożliwić im zrozumienie minionych czasów i zwyczajów. Zjawisko nie jest niczym nowym, najstarsze odnalezione kapsuły mają ponad 200 lat. Znaleziona w 2013 roku polska tuba pochodziła z 1874 roku i zawierała monety oraz dokumenty.

Naukowcy tłumaczą, iż zwyczaj przesyłania przyszłym pokoleniom informacji o tym, co minęło, jest praktykowany przez ludzkość od dawna. Początkowo miał formę tzw. depozytów wieżowych. W gałkach wież kościelnych lub ratuszowych umieszczano różnego rodzaju przedmioty z danego okresu. Innym sposobem na przetrwanie „ducha epoki” było wmurowywanie skrytek zawierających cenne skarby: monety, dokumenty, gazety, a nawet twórczość ówczesnych artystów. Dziś tworzenie kapsuły czasu to także moda i dobra zabawa, często praktykowana przez najmłodszych.

Czym jest kapsuła czasu?

Kapsuła czasu to pamiątka i zawiera pozostałości z epoki, która minęła, rzeczy uznane przez przodków za ważne lub charakterystyczne dla ich czasów. Co ciekawe, takie listy do potomnych pisano już wieki temu, tworzenie kapsuł nie jest więc wymysłem naszych czasów, lecz wciąż praktykowaną zabawą (choć zdarzają się poważniejsze inicjatywy). Najstarszą odnalezioną skrzynką w Stanach Zjednoczonych była kapsuła pochodząca z roku 1795. Umieszczono w niej stare monety, gazety, a także tablicę, na której okoliczności, w jakich został wmurowany kamień węgielny pod budynek Old State House w Bostonie (tam właśnie znaleziona została wspomniana kapsuła czasu). Polski skarb odkryty w Strzegomiu datowany jest na 1874 rok. Kapsuły kryją wiele informacji o czasach, z których pochodzą, i o ludziach, którzy je stworzyli, a następnie ukryli dla potomności. Choć naukowcy i historycy sprzeczają się, czy przedmioty te mają jedynie wartość sentymentalną, czy historyczną, nie sposób nie dostrzec, że niosą ze sobą ogromną dawkę wiedzy na temat przeszłości. Najczęściej są to różnego rodzaju dokumenty, gazety, fragmenty twórczości ludzi epoki, a także przedmioty, które w tamtym okresie miały jakieś wyjątkowe znaczenie, być może były wtedy wielkim odkryciem. Kapsuła czasu jest świadectwem tego, co minęło i informacją dla kolejnych pokoleń.

Kapsuła czasu – jak ją zrobić?

Wykonanie kapsuły czasu może być świetną zabawą, dlatego często w projekcie biorą udział całe rodziny lub grupy przyjaciół. Często uczestnicy zabawy postanawiają, że przygotowana kapsuła zostanie otwarta przez nich za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat albo pozostawiają ją np. dla swoich wnuków. Co włożyć do kapsuły czasu? Tak naprawdę wszystko zależy od wykonawców i ich pomysłowości, trzeba jednak pamiętać, że zgromadzone przedmioty mają mówić nieco o czasach, z których pochodzą, a także o ludziach, którzy je włożą do skrytki. Mogą to być rzeczy, które dla uczestników zabawy mają jakieś znaczenie osobiste, ale też takie, które w jakiś sposób oddają ducha danych czasów. Dobrym pomysłem jest umieszczenie zdjęć, wycinków z gazet mówiących o ważnych wydarzeniach, monet, a nawet banknotów o niskim nominale. W kapsule może się znaleźć wiersz, książka, a nawet butelka z ulubionym napojem. Dzieci zazwyczaj ukrywają wykonany własnoręcznie rysunek lub zabawkę, którą darzą szczególnym sentymentem. Oczywiście można też włożyć do kapsuły fragmenty garderoby, dziecięce ubranka, stary smoczek, płytę z muzyką czy filmem, list od ukochanego lub zasuszony kwiatek. Wszystkie zgromadzone gadżety trzeba zabezpieczyć, najlepiej schować do woreczka foliowego (sprawdzi się np. woreczek strunowy), a następnie do przygotowanego pudełka czy puszki. Jeśli kapsuła ma leżeć w ziemi przez dłuższy czas, należy wybrać solidne opakowanie – zamiast kartonowego pudełka lepiej zdecydować się na plastik lub szkło (słoik, butelka). Jeśli jednak kapsuła ma spocząć w piwnicy domu – w zupełności wystarczy stare pudełko po butach.

Kapsuła czasu dla dziecka

Ciekawym pomysłem jest wykonanie kapsuły czasu w prezencie dla dziecka. Niektórzy decydują się na wykonanie kapsuły na roczek lub z okazji innej ważnej rocznicy. Zwyczajem jest, aby do takiej kapsuły dołączyć list. Co w nim napisać, jakie informacje powinien zawierać? To doskonały sposób, by powiedzieć dziecku o swoich uczuciach, przekazać ważne życiowe nauki, wskazówki na przyszłość i złożyć życzenia. Taki list odczytany po latach stanowi wspaniałą pamiątkę, wyraz uczuć bliskich osób, ale też ogrom wspomnień. Rodzice mogą również napisać coś o swoim dziecku, przekazać mu, jakie było w wieku kilka lat. To sposób na powrót do przeszłości, utrwalenie tego, co jest ważne, ale nie zawsze zachowuje się w ludzkiej pamięci. Na każdej kapsule należy także umieścić datę jej stworzenia oraz sugerowany czas otwarcia.

Zobacz też:

Zobacz wideo: Klimatyczny zegar bije na alarm

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!