Liatra kłosowa - uprawa, rozmnażanie, choroby

GettyImages-894212018.jpg
GettyImages-894212018.jpg

Liatra kłosowa to ozdobna roślina ogrodowa. Jest miododajna, co oznacza, że przyciąga pszczoły i motyle. Jej kwiatostany układają się w charakterystyczne kłosy, które zakwitają od góry. Jak wygląda uprawa liatry? Jak rozmnażać tę efektowną roślinę?Jak chronić przed najczęstszymi chorobami i szkodnikami?

Liatra kłosowa pięknie prezentuje się w ogrodzie, a po ścięciu długo może utrzymać świeżość w wazonie. Nadaje się do tworzenia suszonych bukietów. Liatra w ogrodzie będzie się pięknie prezentowała w towarzystwie traw ozdobnych.

Liatra - podstawowe informacje

Liatra kłosowa (Liatris spicata) to roślina cebulowa. Sztywne, wyprostowane łodygi osiągają wysokość nawet jednego metra. Otaczają je proste, zielone liście. Kwiaty tworzą puszyste „kłosy”, stąd nazwa. Kwiaty rozkwitają od góry „kłosa”.

Liatra ma kilkadziesiąt gatunków, w tym uprawiane w Polsce:

· liatra kłosowa,

· liatra grubokłosowa,

· liatra kropkowana.

Odmiany liatry uprawiane w Polsce osiągają 60-70 cm wysokości.

Liatra kłosowa - odmiany, kolory

Liatra kłosowa rośnie szybko i cieszy oko w ogrodzie przez kilka lat. Kwitnie od lipca do września. Kwiatostany mają kolory:

· fioletowy - odmiana „Floristan Violett”,

· liliowo-różowy - odmiana „Kobold”,

· biały - odmiany „Alba”, „Floristan weiss”.

Liatra to roślina miododajna - przyciągnie do ogrodu pszczoły, motyle i trzmiele.

Liatra kłosowa - uprawa, nawożenie

Liatra kłosowa lubi nasłonecznione miejsca. W półcieniu będzie się „wyciągać” do słońca, co nie będzie wyglądało zbyt estetycznie. Preferuje raczej suche gleby, przepuszczalne, żyzne i o obojętnym odczynie. Mogą to być podłoża żwirowe lub piaszczyste.

Przy nadmiernym podlewaniu liatra przestaje stać prosto, przegina się na boki, wyrasta wysoko, ale nie ma większych kwiatostanów. Oprócz tego korzenie mogą w takiej sytuacji gnić.

Z kolei przy niewystarczającej wilgotności gleby dolne liście zaczynają podsychać.

Odporność na mrozy liatry kłosowej jest duża - aż do -30 stopni Celsjusza. Warunkiem jest sucha gleba. Dobrze radzi sobie także z okresami suszy w lecie.

Nawozimy liatrę nawozami wieloskładnikowymi na wiosnę co dwa tygodnie.

Liatra kłosowa - rozstawa, rozmnażanie

Liatra często rośnie w kępach, ale można sadzić ją pojedynczo. Bulwy sadzimy, zachowując odstęp 20-30 cm.

Liatrę kłosową można także sadzić w donicach.

Rozmnażanie liatry kłosowe j:

· liatra kłosowa - sadzonki ze sklepu : można zasadzić je wiosną, a zakwitnąć mogą jeszcze tego samego roku;

· liatra kłosowa - sadzonki z posiadanych roślin : jeśli mamy liatrę w ogrodzie, wczesną wiosną (w kwietniu) oddzielamy cebulki do posadzenia lub rozdzielamy kępę szpadlem, sadzimy na głębokości ok. 10 cm;

· liatra kłosowa - nasiona : jeśli zbieramy nasiona latem, a wysiewamy wiosną - skaryfikujemy je (uszkadzamy pokrywę, aby wykiełkowały), jeśli wysiewamy w lutym, nie trzeba skaryfikować (wtedy pokrywa nasion pęknie wskutek niskich temperatur nad ranem), według niektórych źródeł liatry nie trzeba stratyfikować, według innych powinniśmy to zrobić; stratyfikujemy ją w pojemnikach, w których zapewniamy jej odpowiednią wilgotność do kiełkowania, potem przesadzamy do gleby, kwiaty zakwitną po 3-4 latach od siewu (niektóre źródła także mówią, że stratyfikacja jest niepotrzebna i można liatrę siać do gruntu).

Rozmnażanie i przesadzanie liatry kłosowej jest wskazane, kiedy rośliny zaczynają się wykrzywiać i słabiej kwitnąć, po 3-4 latach.

Liatra kłosowa - zimowanie, przycinanie

Zimą liatra potrzebuje suchej gleby. Zwięzłą ziemię drenujemy. Możemy przykryć kępy liatry kompostem już jesienią, jak przekwitnie.

Przycinamy przekwitnięte kwiaty, jesienią pędy skracamy 10 cm nad ziemią. Wiosną oczyszczamy z martwych fragmentów.

Liatra kłosowa - najczęstsze choroby i szkodniki

Liatra kłosowa to roślina uwielbiana przez nornice. Dobrym pomysłem może okazać się sadzenie cebulek w specjalnych koszyczkach chroniących przed tymi gryzoniami.

Inne szkodniki, które mogą zagrozić liatrze, to ślimaki.

Liatra jest podatna na choroby grzybowe. Pojawiają się najczęściej, kiedy roślinom jest za wilgotno lub rosną w zbyt dużym zagęszczeniu.

Zobacz film: Jak wykorzystać zioła doniczkowe w kuchni? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie