Kto może skorzystać z nowej formy badania?
Z badania będą mogły skorzystać wyłącznie osoby, które wcześniej zostały zarejestrowane i zakwalifikowane do badania.
Powinien być to pacjent, który miał kontakt z osobą zakażoną albo sam u siebie zauważył typowe dla zakażenia koronawirusem objawy (temperatura ciała powyżej 38 st. C, utrata węchu i smaku, kaszel - przyp. red.)
– powiedziała Joanna Śliwińska, rzecznik prasowy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Kwalifikacja odbywa się drogą telefoniczną pod numerem telefonu 58 349 18 88. Infolinia obsługiwana jest 7 dni w tygodniu w godzinach 9-15. Badanie zakwalifikowanego pacjenta jest bezpłatne, a punkt otwarty jest od 10.
Przebieg badania
Osoba zakwalifikowana do badania przyjeżdża do punktu, które znajduje się w Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni przy ul. Powstania Styczniowego 9B (na parkingu przed wejściem głównym). Wjazd możliwy jest wyłącznie dla aut osobowych. Pacjenci, którzy zdecydują się na inną formę transportu (rower, komunikacja miejska, pieszo itd.), nie zostaną dopuszczeni do badania.
Pacjent powinien mieć ze sobą dowód osobisty z numerem PESEL, na podstawie którego następuje jego weryfikacja. Następnie autem wjeżdża do namiotu i tam zajmują się nim wolontariusze, którzy najpierw uzupełniają dokumentację, mierzą temperaturę, a następnie pobierają wymaz z nosogardzieli
- dodała Joanna Śliwińska.
Pobrany i zabezpieczony materiał zostanie przekazany przez kuriera do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku celem wykonania badania molekularnego. Badanie metodą RT-PCR pozwala stwierdzić obecność materiału genetycznego wirusa w badanej próbie, co pozwala określić czy pacjent jest zakażony koronawirusem SARS-CoV-2.
Po pobraniu wymazu pacjent wraca do domu. Rezultat badania przekazuje mu telefonicznie pracownik Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
To są testy genetyczne, które są przeprowadzane w szpitalach. Na wynik czeka się maksymalnie 24 godziny.
– powiedziała Joanna Śliwińska.
Przez tydzień funkcjonowania centrum udało się przebadać 300 osób, w tym mamy już dwa potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem.
Koszt wyposażenia Centrum
Koszt utworzenia i wyposażenia Centrum testowego COVID-19 drive-thru na terenie IMMiT wyniósł 35 tys. zł i został sfinansowany z budżetu Wojewody Pomorskiego. Centrum składa się z całorocznej hali namiotowej o wymiarach 5x6 m i o powierzchni ok. 30 m2, wyposażonej w stoły, krzesła, sprzęt ochrony osobistej, system oświetleniowy i grzewczy, a także niezbędny sprzęt biurowy (laptop, drukarka, dwa tablety).
Warto również dodać, że trwają rozmowy, aby kolejny punkt otworzyć w Gdańsku.
Zobacz też:
- ABC wirusologii, czyli jak w łatwy sposób przekazywać wiedzę o koronawirusie. "Jego kolec jest jak klucz do komórki"
- Czeski sposób na koronawirusa. "Maseczki pomagają ochronić innych i ludzie to rozumieją"
- Szwedzki model radzenia sobie z koronawirusem. Pielęgniarka: „Wszystko działa normalnie”
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Bartosz Tomaszewski
Źródło: PAP/inf. własna