Koperta dla księdza. Dawać czy nie dawać? Oto jest pytanie

Kolęda to nie tylko nazwa określająca bożonarodzeniową pieśń, ale i wizytę duszpasterską. Na temat tego zwyczaju krąży wiele mitów i nieścisłości. Sprawdź, które z nich są prawdziwe i jak należy przygotować się na odwiedziny księdza w Twoim domu.

Mity na temat kolędy

Jaki jest cel kolędy? Sprawdzenie wiernych? Zbieranie pieniędzy? Z tymi stereotypami kategorycznie nie zgadza się ks. Piotr Śliżewski. Duchowny podkreślił, że datki są wyłącznie dobrowolną ofiarą. Bo - jak zapewnił - głównym zamierzeniem kolędy jest rozmowa i poznanie parafian.

Co się tyczy popularnego poglądu, że w czasie odwiedzin księdza należy poczęstować ciastem i herbatą, żartobliwie przyznał, że… dobrze by było.

Podczas kolędy istotna jest wspólna modlitwa, święcenie zebranych i błogosławienie ich domu.

To jest bardzo poważne wydarzenie. Nie organizuję żadnych dodatkowych spotkań, wyjazdów, bo to jest ważny dzień. Każdy wypatruje przez okno, do której klatki wszedł ksiądz. Sąsiedzi są też tacy z sobą zżyci, że dzwonią do siebie: „No słuchaj ode mnie już wyszedł” – wyjaśniła jedna z parafianek. Do tego dochodzą bardziej przyziemne kwestie, takie jak ogłoszenia duszpasterskie i plany na nadchodzący rok.

Co należy przygotować na wizytę duszpasterską?

  • Wyprasowany biały obrus
  • Woda święcona
  • Krzyż
  • Świece

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Energia prosto z nieba. Na pleszewskim kościele zawisł krzyż z paneli fotowoltaicznych

Tajemnica trzech króli. Kim byli i skąd się wzięli? Możecie być zaskoczeni

Ksiądz będzie zniechęcał do ślubu. Nowe zasady zawierania małżeństw

Autor: Agata Polak

podziel się:

Pozostałe wiadomości