Zobacz też: Suszona wołowina – jak zrobić i gdzie kupić gotową beef jerky? >>>
Przepisy Piotra Kucharskiego: kalafior z prażoną bułką i ziarnami, kalafiorowy „ryż” z kurkami i chrupiący kalafior z sezamem
Kalafior z prażoną bułką i ziarnami
Składniki:
- 1 główka kalafiora
- 1 łyżeczka cukru
- 1 łyżeczka soli
Bułka tarta:
- Ok.100 g czerstwego pieczywa (najlepiej na zakwasie)
- 2 łyżki nasiona słonecznika
- 2 łyżki pestek dyni
- 2 łyżki sezamu
- 5 łyżek masła
- 2 łyżki maku
Sposób przygotowania:
Wodę do gotowania kalafiora posolić i posłodzić. Gdy się zagotuje włożyć główkę kalafiora i gotować aż będzie miękki.
Zobacz też: Jak zrobić twaróg z mleka krowiego i owczego? Przepisy i cenne wskazówki >>>
Czerstwe pieczywo zmiksować w malakserze, ale pozostawić większe chrupiące kawałki. Podprażyć na patelni, przełożyć do miski. Ziarna wsypać na patelnię i również podprażyć. Dodać masło oraz bułkę. Wymieszać wszystko i poczekać aż masło się rozpuści, wszystko połączy.
Kalafiorowy „ryż” z kurkami
Składniki:
- 3 łyżki oliwy z oliwek
- sos sojowy do smaku
- 3 garście szpinaku
- pęczek pietruszki
- 2 ząbki czosnku
- 400 g kalafiora
- 1 marchewka
- 1 łyżka masła
- 300 g kurek
- sól i pieprz
- 1 cebula
Sposób przygotowania:
- Kalafior podzielić na różyczki i zmiksować pulsacyjnie w robocie kuchennym na konsystencję przypominającą ryż.
- Na dużej patelni rozgrzać oliwę i masło. Dodać pokrojoną w kostkę cebulę, czosnek i marchewkę. Dodać grzyby i całość razem podsmażyć. Dodać rozdrobnionego kalafiora. Podlać wywarem warzywnym lub wodą i dusić całość aż kalafior będzie miękki. Pod koniec dodać szpinak. Poddusić jeszcze 2-3 minuty. Doprawić solą, pieprzem i sosem sojowym.
Chrupiący kalafior z sezamem
Składniki:
- 100 g mąki ziemniaczanej
- 300 ml oleju do smażenia
- 100 g mąki pszennej
- sezam do dekoracji
- 1 główka kalafiora
- pół łyżeczki soli
- 2 jajka
Sos:
- 1 łyżka oleju sezamowego lub innego roślinnego
- 2 łyżki octu ryżowego lub jabłkowego
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- 5 łyżek sosu sojowego
- 2 ząbki czosnku
- 2 łyżki miodu
- 5 łyżek wody
- imbir
Sposób przygotowania:
- Kalafiora podzielić na różyczki wielkości kęsa.
- W misce wymieszać mąkę z solą. W innej misce roztrzepać jajka.
- W rondelku rozgrzać olej. Każdy kawałek kalafiora zanurzać w jajku, następnie w mąkach i usmażyć w oleju. Robić to partiami. Smażyć około 3-5 minut aż będą złociste. Po usmażeniu odsączać na ręcznikach papierowych.
- W tym czasie gdy smaży się kalafior przygotować sos. Na łyżce oleju podsmażyć posiekany czosnek i imbir. Dodać miód, ocet, sos sojowy i gotować. Wodę wymieszać z mąką ziemniaczaną i dodać do sosu. Wymieszać i gotować chwilę aż się zagęści. Sosem polać usmażonego kalafiora. Wymieszać i posypać sezamem.
Kalafior w cieście to bardzo ciekawe danie dające wiele możliwości. Ciasto piwne, francuskie, naleśnikowe – mnogość sposobów przygotowania pozwala wciąż na nowo odkrywać jego smak. Przed wami nasze ulubione receptury (każdy przepis na kalafior w cieście zawiera składniki na około 4–6 porcji).
Zobacz też: Jak podawać brukiew? Najciekawsze przepisy >>>
Klasyczny kalafior w cieście naleśnikowym
Aby przygotować kalafior w cieście naleśnikowym, potrzebujemy:
- 1 duży kalafior,
- 1,5 szklanki mąki,
- 1 szklankę mleka,
- ½ szklanki gazowanej wody,
- 1 jajko,
- sól, pieprz do smaku,
- 2–3 łyżki octu,
- olej do smażenia,
- opcjonalnie: 1 łyżeczkę słodkiej papryki.
Mąkę, mleko, wodę i jajko łączymy ze sobą. Ciasto przyprawiamy solą i pieprzem do smaku. Ewentualnie dodajemy do masy sproszkowaną paprykę. Kalafior dzielimy na różyczki i moczymy kilka minut w wodzie z dodatkiem octu. Płuczemy je i gotujemy w osolonej wodzie przez około 7–8 minut. Kalafior powinien być ugotowany al dente. Ugotowane różyczki zanurzamy w cieście i smażymy z każdej strony na oleju, aż będą rumiane. Gdy się usmażą, warto odłożyć je na ręcznik papierowy, który wchłonie nadmiar tłuszczu.
Kalafior w cieście smakuje dobrze na ciepło oraz na zimno. Warto zaznaczyć, że kalafior w cieście naleśnikowym można podgrzać w piekarniku przed podaniem, jeżeli więc chcemy podać go na imprezie, możemy przygotować go wcześniej.
Kalafior w cieście piwnym
Składniki:
- 1 duży kalafior,
- ostra papryka w proszku,
- 1 szklanka mąki,
- 2 jajka,
- 2 szklanki jasnego piwa,
- sól,
- 2–3 łyżki octu,
- olej do smażenia.
Z przesianej mąki, jajek i piwa robimy gładkie ciasto. Do dokładnego wymieszania składników najlepiej użyć miksera. Masę przyprawiamy solą i papryką. Miskę z ciastem przykrywamy bawełnianą ściereczką i odstawiamy na 30 minut. W tym czasie kalafiora płuczemy, dzielimy na różyczki i moczymy przez kilka minut w wodzie z dodatkiem octu. Po wyjęciu i odsączeniu gotujemy 5–8 minut w osolonej wodzie – powinien być ugotowany al dente. Odcedzamy go i pozostawiamy do wystygnięcia. Można przyspieszyć ten proces, polewając zimną wodą różyczki znajdujące się na sitku. Ciasto ponownie mieszamy. Różyczki kalafiora zanurzamy w cieście i smażymy na oleju. Kalafior w cieście smażymy, do czasu aż będzie miał złoty kolor. Po tym możemy przełożyć go na ręcznik papierowy.
Taki kalafior w cieście piwnym idealnie smakuje podawany z dipami. Sprawdza się świetnie jako imprezowa przekąska na ciepło lub na zimno.
Kalafior w cieście pomidorowym
Składniki:
- 1 kalafior,
- 2–3 jajka,
- 150 ml mleka,
- 3 czubate łyżeczki koncentratu pomidorowego 30%,
- kilka łyżek mąki pszennej luksusowej,
- 1 czubata łyżka pomidorów suszonych z czosnkiem i bazylią,
- sól i pieprz ziołowy,
- 2–3 łyżki octu,
- olej do smażenia.
Kalafiora przyrządzamy tak jak w powyższych przepisach. W międzyczasie przygotowujemy ciasto. Na początku do miski wbijamy jajka, dodajemy koncentrat, mleko i przyprawy. Całość mieszamy. Stopniowo dodajemy mąkę, aż ciasto uzyska konsystencję śmietany. W tak przygotowanym cieście moczymy kawałki kalafiora, a następnie smażymy na oleju przez kilka minut. Różyczki wyciągamy łyżką cedzakową na ręcznik papierowy, który wchłonie tłuszcz.
Kalafior w cieście pomidorowym świetnie smakuje połączony z sosem koperkowym. Przepis na niego znajdziesz niżej.
Przepis na pieczony kalafior w cieście francuskim
Składniki:
- 0,5 kg kalafiora,
- płat ciasta francuskiego (może być gotowe),
- sól, pieprz,
- starta gałka muszkatołowa,
- 1 jajko,
- opcjonalnie: kilka plasterków ulubionej szynki.
Kalafiora dzielimy na różyczki, blanszujemy je przez 2–3 minuty i odcedzamy. Z ciasta francuskiego wycinamy kwadraty o boku 10–12 cm. Jeżeli używamy szynki, kroimy ją na mniejsze kawałki. Na kwadrat ciasta kładziemy różyczkę kalafiora, odrobinę wędliny i przyprawiamy do smaku. Składamy w trójkąty, ich brzegi dociskamy widelcem. Kieszonki wykładamy na blachę, która jest wyłożona papierem do pieczenia. Ich wierzch możemy posmarować roztrzepanym jajkiem, dzięki czemu będą one apetycznie zarumienione i chrupiące. Kalafior w cieście francuskim powinien piec przez 20–30 minut w piekarniku nagrzanym do 200℃.
Kalafior w cieście – z czym go podawać?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, kalafior w cieście idealnie komponuje się z wyrazistymi sosami. Warto zdecydować się na wykonanie dwóch prostych, domowych dipów, dzięki którym kalafior w cieście nabierze wyjątkowego smaku.
Jednym z nich jest np. sos holenderski, który idealnie uzupełni smak kalafiora w cieście . Aby go przygotować, musimy 4 żółtka wraz z 1 łyżką soku z cytryny oraz solą i białym pieprzem ubić na puszystą masę. Następnie stopniowo dodajemy 100 g rozpuszczonego masła, nie przerywając ubijania. Gotowy sos ma konsystencję majonezu.
Aby przygotować dip koperkowy, który również ciekawie wzbogaci smak potrawy z kalafiorem, ⅓ pęczka koperku drobno siekamy, a 1–2 ząbki czosnku rozdrabniamy przy użyciu praski. Łączymy z 300 ml jogurtu naturalnego i 1–2 łyżkami majonezu. Przyprawiamy do smaku solą i pieprzem.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN