Styl Życia

Jaki jest Joe Biden prywatnie? "To uroczy dżentelmen, ceni sobie kurtuazyjne gesty"

Styl Życia

Jaki jest Joe Biden prywatnie? "To uroczy dżentelmen, ceni sobie kurtuazyjne gesty"

Joe Biden 20 stycznia zostanie zaprzysiężony na 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Frekwencja w czasie uroczystości będzie mocno ograniczona ze względu na pandemię koronawirusa. Świadkami ma być kilkaset osób, a nie - jak w poprzednich latach - setki tysięcy. Jak wyglądają kulisy tego tak ważnego dla Amerykanów wydarzenia? O tym opowiedział nam Ryszard Schnepf – były ambasador Polski w USA.

Joe Biden czeka na zaprzysiężenie

Prezydent USA Donald Trump poinformował w czwartek, że 20 stycznia dojdzie do uporządkowanego przekazania władzy. Chwilę wcześniej Kongres uznał za zwycięzcę listopadowych wyborów jego rywala, Demokratę Joe Bidena. Wirtualnie jego zaprzysiężenie wspierać będzie wiele amerykańskich sław.

- Ta plejada gwiazda robi wrażenie - przyznał Ryszard Schnepf, były ambasador Polski w USA. 

Jak odbywa się zaprzysiężenie na prezydenta?

Miejsca na Kapitolu przydzielane są gościom uroczystości ze względu na pełnione przez nich funkcje.

- Schody to takie podium, gdzie ma miejsce zaprzysiężenie. Goście siedzą po obu stronach. Z tyłu, za prezydentem i wiceprezydentem są przede wszystkim senatorowie i członkowie izby reprezentantów. Obie pary, bo zaprzysiężenie odbywa się w towarzystwie małżonki lub małżonka, wysuwane są naprzód i składają przysięgę przed przewodniczącym Sądu Najwyższego - wyjaśniał gość Dzień Dobry TVN.

Korpus dyplomatyczny siedzi po bokach, na rozbudowanej trybunie.

Jaki jest Joe Biden?

Ryszard Schnepf, pełniąc funkcję ambasadora Polski w USA, miał okazję spotkać Joe Bidena. 46. prezydent USA pełnił wówczas funkcję wiceprezydenta. 

- Poznałem Joe Bidena i to w okolicznościach nietypowych, bo wiceprezydent nie bywa gościem ambasadorów. W związku z tym to był zaszczyt, że wiceprezydent Biden przyjął moje zaproszenie na uroczystość w związku z Konstytucją 3 Maja - wspominał nasz rozmówca.

- To jest człowiek, który kiedy wchodzi, wszyscy się uśmiechają. Jest uroczym dżentelmenem. Ceni sobie kurtuazyjne gesty. Jest wyrafinowany w tym. Umiał dogadać się z moimi dziećmi. Joe Biden powiedział mojej córce: przyszłość jest przed tobą - opowiadał dyplomata.

Przygotowania do inauguracji

W Waszyngtonie jest nasz reporter Marcin Wrona. Na żywo relacjonował widzom, co dzieje się na miejscu. 

- Samo południe to będzie zaprzysiężenie Joe Bidena. Hymn USA zaśpiewa Lady Gaga, wystąpi też Jennifer Lopez - mówił dziennikarz. 

- Istotne też będzie złożenie kwiatów na grobie nieznanego żołnierza. Tam również będą byli prezydenci USA. Ma to wskazywać na to, że Ameryka się jednoczy - podkreślił Marcin Wrona. 

Sam Kapitol otoczony jest kręgami wysokich płotów. 

- Nie sposób już przechodzić blisko budynku. Wczoraj zatrzymano mężczyznę, który miał broń i amunicję. FBI ostrzega, że w 50 stanach może dochodzić do ataków - relacjonował reporter.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Reporter: Marcin Wrona
Co sądzisz o tym artykule?
54
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0