Szczęście mamy zapisane w genach?
Amerykańscy badacze są zdania, że nasze szczęście w związku, w dużej mierze zależy od genów. Naukowcy sugerują, że osoby, które posiadają tzw. gen wdzięczności częściej tworzą udane i szczęśliwe związki. A jakie kwestie warto poruszyć na samym początku, aby stworzyć mocne fundamenty dla relacji? Oto zapytaliśmy was, naszych widzów! Z sondy wynika, że najważniejsze są kwestie finansowe oraz liczba posiadanego potomstwa. Dalsze miejsca zajęły poglądy polityczne oraz wiara. Co o tych wynikach sądzą nasi goście?
- Jestem zaskoczona. Wydawało mi się, że kwestie wiary będą najważniejsze. Trudno rozmawiać z kimś na początku znajomości o dzieciach i pieniądzach - mówiła Marta Lech-Maciejewska, blogerka.
W ocenie Marzeny Mawricz wyniki sądy wcale nie są zaskakujące.
- Sonda doskonale pokazuje to, jacy naprawdę chcielibyśmy być, czyli odważnie mówić od rzeczach, które nas interesują - dodała psychoterapeutka.
Z kolei Szymon Piotr Warszawskim przyznał, że nigdy nie zdarzyło mu się na pierwszej randce zapytać ani o pieniądze, ani o dzieci.
Kiedy buzują w nas emocje i jesteśmy zakochani bardzo często nie myślimy o tym, aby pytać o ważne sprawy. Taka zwłoka niejednokrotnie oznacza koniec relacji.
- Ciężko jest myśleć strategicznie, kiedy emocje biorą górę. Niestety to właśnie na rzeczach, o których nie chcemy lub boimy się mówić najłatwiej można się potknąć - mówił Szymon Piotr Warszawski.
Jak rozmawiać o ważnych sprawach z partnerem?
W ocenie Marzeny Mawricz na każdym etapie związku rozmawiamy ze sobą inaczej.
- Na randkach chcemy być odważni, nie udawać i być po prostu sobą, ale randka to także autoprezentacja. Robiąc pierwsze wrażenie trudno jest poruszać kwestie, które bywają kłopotliwe i przysparzają wielu problemów w związkach - mówiła specjalistka.
Psychoterapeutka jest zdania, że jeśli idziemy na randkę i zależy nam, aby poznać kogoś wartościowego, podobnego do nas - mimo wszystko - zadawajmy te trudne pytania.
- Mówmy, jakie są nasze poglądy i oczekiwania wobec drugiej osoby. Jeśli tego nie robimy, zakłamujemy swoje własne potrzeby - dodała.
Czy zatem gen wdzięczności jest gwarantem szczęśliwego związku? Ci którzy go nie posiadają, mają więcej trudności w budowaniu relacji?
- Sądzę, że nie. Wdzięczność możemy praktykować. Warto na koniec dnia docenić i podziękować partnerowi, za wszystkie miłe rzeczy, które się wydarzyły. To bardzo ważne, bo w terapii mężczyźni bardzo często mówią, że kobiety ich nie doceniają, natomiast kobiety skarżą się na to, że nie są słuchane i rozumiane - dodała.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
Afera na brytyjskim dworze po głośnym wywiadzie. "Meghan miała myśli samobójcze"
Ratunku, "Mój chłopak jest maminsynkiem". Czy ten związek może się udać?
Autor: Katarzyna Oleksik