Aranżacje wnętrz

Jak tanio urządzić łazienkę – w bloku, na poddaszu, małą?

lazienka mala kwiaty w lazience lustro prysznic umywalka

in4mal / Getty Images

Aranżacje wnętrz

Jak tanio urządzić łazienkę – w bloku, na poddaszu, małą?

lazienka mala kwiaty w lazience lustro prysznic umywalka

in4mal / Getty Images

Jak urządzić łazienkę tak, by była wygodna i ładna nie jest wcale łatwe. Poziom trudności zwiększa zadanie: jak urządzić tanio łazienkę w bloku, na poddaszu, o niewielkim metrażu.

Wiele zależy od tego, czy mamy jakiś pomysł na aranżację łazienki. Aby wyglądała ona interesująco i była stylowa, nie trzeba wydawać dużych pieniędzy. Kilka wysmakowanych dodatków na bardzo standardowym tle już „robi” wystrój. Bo w urządzaniu wnętrz bardziej liczy się nieszablonowe podejście.

Jak tanio urządzić łazienkę

Jest na to kilka sprawdzonych sposobów. Biały montaż, armaturę, materiały budowlane kupujemy na wyprzedażach, przy zakupach pytamy o rabaty (jeśli bierzemy większą ilość, sklepy i składy często ich udzielają). Płytki można wyszukać na promocjach czy kupować na sztuki wybierając ze stłuczki – w ten sposób da się za naprawdę niewielkie pieniądze nabyć kafelki bardzo drogich producentów, a kilka takich płytek na neutralnym tle wystarczy, by łazienka wyglądała ciekawie).

Gdy szukamy odpowiedzi na pytanie: jak tanio urządzić łazienkę , pierwsza odpowiedź brzmi: nie stać nas na złą jakość i sprzęty, które po kilku miesiącach czy roku trzeba będzie naprawiać lub wymieniać. Nie kupujemy więc rzeczy z oferty „no name”.

Jak urządzić łazienkę w bloku?

Najczęściej mamy w niej do czynienia z niewielkim metrażem i niemożliwością powiększenia wnętrza, bo – w blokach z wielkiej płyty – otaczają ją nie ścianki działowe, ale żelbetowe płyty. Dlatego tu, co oczywiste, wybieramy sprzęty o możliwie niewielkich gabarytach.

Ale jak tanio urządzić łazienkę w bloku ? Możemy zrezygnować z płytek na wszystkich ścianach, choć nie będzie to wielka oszczędność przy metrażu łazienki 2-4 m2. Warto jednak zostawić pasy okładziny wokół wanny, prysznica czy umywalki, będą chronić ściany przed plamami z chlapiącej tu wody. Pozostałą część ścian i podłogę warto zabezpieczyć hydroizolacją przed układaniem płytek i malowaniem. Folia w płynie jest konieczna, gdy na ścianach mamy tynk lub gładź gipsową.

Dobór białego montażu warto zacząć od decyzji – wanna czy prysznic? A może wanna z parawanem? Oba rozwiązania są dobre, choć wanna jest nieco tańsza (trzeba jednak doliczyć koszt jej obudowania). Podczas zakupów warto dopytać, czy w cenie urządzenia są wliczone nogi czy też trzeba je dokupić.

Drugie pytanie dotyczy sedesu. Mamy do wyboru miski podwieszane i kompaktowe, z wbudowanym zbiornikiem. Te pierwsze uchodzą za lepsze do małych łazienek, bo nie zabierają tyle miejsca, co standardowe. Ale jest to prawdą tylko w odniesieniu do ceramiki, jeśli doliczyć stelaż i jego obudowę, sedes podwieszany zajmuje mniej więcej tyle samo miejsca, co stojący. Może tylko dlatego, że wisi nad podłogą wydaje nam się mniej masywny. Jeśli natomiast zastanawiamy się, jak urządzić łazienkę 2 m2, 3 m2 niewielkim kosztem, lepiej wybrać sedes kompaktowy.

Jak urządzić łazienkę na poddaszu?

W takim pomieszczeniu wszystko zależy od powierzchni oraz od wysokości ścianki kolankowej i wielkości skosów. Ostatnie dwa parametry decydują, jaka część łazienki będzie miała dostateczną wysokość, by można było w niej swobodnie korzystać z łazienkowych urządzeń. Na tej przestrzeni muszą się znaleźć umywalka i kabina prysznicowa, tu także zostawiamy miejsce na poruszanie się po wnętrzu. Pozostałe urządzenia – sedes, wannę - można ustawić pod ścianami, jeśli pozwala na to wysokość skosów – wstając z kąpieli czy z toalety, musimy mieć możliwość pełnego wyprostowania się.

Jak urządzić łazienkę na poddaszu tanio? Podobnie, jak w małej łazience, można zrezygnować z płytek na ścianach. Łazienki na poddaszu są zwykle większe niż te blokowe, oszczędność może być więc znacząca. Jeśli wysokość wnętrza na to pozwala, lepiej wannę zastąpić prysznicem i to pozbawionym brodzika. Jeśli mamy taką możliwość, już na etapie budowy można wykonać w stropie podejście pod odpływ liniowy. W trakcie wykańczania łazienki wbuduje się tu kratkę odpływową, a wylewkę, jak i całą podłogę zabezpieczy folią przeciwwodną. Potem kładzie się płytki podłogowe, a przestrzeń natrysku ogranicza zasłoną, która zapobiegnie rozchlapywaniu wody.

Jak urządzić łazienkę 3 m2 - 4 m2

To niewielki metraż, ale wystarczający, by zmieścić podstawowe urządzenia sanitarne o standardowych wymiarach. A jeśli zdecydujemy się na prysznic zamiast wanny, być może upchniemy też pralkę. Na małej przestrzeni kabina jest korzystniejsza, bo po prostu zajmuje mniej miejsca, a liczy się każdy centymetr.

Jeśli pytamy: jak urządzić wąską łazienkę o niewielkim metrażu, można rozważyć montaż wanny wzdłuż węższej ściany, optycznie zamknie przestrzeń. Natomiast dylemat, jak urządzić łazienkę 2 m2, jest trudny. Tu jednak kształt „kiszki” może być atutem. Pod warunkiem, że pod jedną z dłuższych ścian uda się umieścić toaletę i umywalkę. Natomiast pod krótszą ścianą zmieści się kabina prysznicowa z przesuwnymi drzwiami.

Jak urządzić dużą łazienkę?

Urządzenie takiego wnętrza będzie droższe, z racji ilości materiałów budowlanych, jakie trzeba zużyć. Jak urządzić łazienkę 5 m2 - 6 m2 i więcej tanio? Oszczędności można szukać w niemnożeniu sprzętów takich jak - urządzić łazienkę z prysznicem zamiast wanny, albo odwrotnie, ale nie z dwoma sprzętami jednocześnie, zrezygnować z dwóch umywalek.

Zobacz film: Mały metraż. Źródło: Dzień Dobry TVN

Co sądzisz o tym artykule?
85
10
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0