Do niedawna podsłuchy były znane jedynie z filmów i książek o tematyce szpiegowskiej. Przy obecnym rozwoju techniki, sprzęt do podsłuchów jest powszechnie dostępny. Najczęściej wykorzystuje się go do rejestrowania:
- małżonków podejrzanych o zdradę;
- pracowników;
- osób, które stosują mobbing lub przemoc psychiczną;
- osób stosujących groźby karalne;
- kontrahentów;
- polityków i
- celebrytów.
Jakie są urządzenia podsłuchowe?
Podsłuchy możemy podzielić́ na:
- nadajniki - przesyłają̨ dźwięk na daną odległość́ przy wykorzystaniu fal radiowych, w tym sieci GSM;
- rejestratory - miniaturowe dyktafony, pozwalające na długi czas pracy i rejestrację wysokiej jakości dźwięku;
- mikrofony - można zaliczyć́ do nich podsłuchy laserowe, kierunkowe i urządzenia przewodowe połączone np. ze słuchawkami i wzmacniaczem. Istnieją̨ oczywiście hybrydy łączące te rozwiązania.
Wraz z rozwojem technologii, podsłuchem często określa się̨ również̇ szeroko pojętą inwigilację urządzeń́ elektronicznych – komputerów, telefonów. Mianem podsłuchu określamy np. oprogramowanie szpiegowskie czy tzw. konie trojańskie.
Zobacz także:
Podsłuch w studiu Dzień Dobry TVN?
Detektyw, który tropi zaginione psy
Obecnie dostępne rejestratory i kamery są tak małe, że można je schować w niewielkich pendrive'ach, zapalniczkach, kluczykach do samochodu, kubkach do kawy, czy brelokach. Umieszcza się je w miejscach, które nie rzucają się w oczy.
Przy okazji afery KNF wiele osób po raz pierwszy usłyszało o szumidle, czyli systemie, który potrafi zagłuszyć większość́ podsłuchów rejestrujących dźwięk. Najciężej zakłócić́ kamery nagrywające obraz na kartach pamięci. Jest to praktycznie niemożliwe.
Czy podsłuchiwanie jest legalne?
Urządzenia podsłuchowe można kupić́ legalnie, co oznacza, że przy jego nabyciu, sprzedawca nie będzie wymagał od nas żadnego pozwolenia lub dokumentu, wystawionego przez policję lub inny organ. Problem pojawia się jednak w przypadku jego użycia.
Na ogół nagrywanie osób trzecich bez ich wiedzy jest w Polsce przestępstwem. Zgodnie bowiem z kodeksem karnym nielegalne jest nieuprawnione założenie i posługiwanie się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym, innym urządzeniem lub oprogramowaniem w celu uzyskania informacji. Grozi za to kara grzywny, kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do 2 lat.
Istotą wspomnianego przepisu kodeksu karnego jest celowość i bezpośredni zamiar uzyskania informacji. Oznacza to więc, że jeśli przedmiotem nagrania jest własna rozmowa, to uzyskane w toku jej prowadzenia informacje są informacjami, do których posiadania jesteśmy już uprawnieni. Używanie podsłuchu jest również zgodne z prawem, jeśli nagrywanie odbywa się za zgodą osoby, która jest rejestrowana.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN