Aby poznać prawdziwy smak ramenu, nie wystarczy dobrać odpowiednie składniki. Trzeba też wiedzieć, w jaki sposób spożywać tę potrawę.
Jak jeść zupę ramen i z czego ona się składa?
Ramen można jeść za pomocą łyżki, pić lub jeść pałeczkami. Oczywiście ten ostatni sposób najbardziej odpowiada klasycznym zasadom jedzenia zupy ramen. Ramen składa się z czterech składników. Podstawą jest baza, czyli tare , która nadaje smak zupie. Wlewa się ją na dno miski. Wyróżnia się trzy rodzaje bazy. Shio to baza słona, która jest lekka i klarowna. Souyu oparta jest na mieszance sosów sojowych, przez co baza ma ciemny kolor. Baza miso z kolei ma orzechowy posmak. Do bazy dodaje się bulion, który jest wywarem zrobionym na kilku rodzajach mięsa, ryb czy wodorostów. Bulion w ramenie musi być bardzo gorący. Kolejnym składnikiem ramenu jest makaron, który przypomina ten z popularnych w naszym kraju chińskich zupek. Oczywiście składa się on z dużo smaczniejszy składników. Do ramenu można dodać praktycznie każdy dodatek, jaki sobie wymyślimy – to bardzo duże pole do popisu dla kucharza.
Ramen – trzy podstawowe zasady jedzenia
. Ramen trzeba jeść gorący, od razu po podaniu. Jeżeli będziemy czekać zbyt długo, to makaron stanie się zbyt miękki, a zupa straci swoje walory smakowe. . Zasysane powietrze w naturalny sposób chłodzi makaron. Co ważne, im głośniej je się ramen, tym wyraża się większe uznanie dla kucharza. Jeżeli ramen spożywa się w ciszy, to dla kucharza jest jasny przekaz – tym razem potrawa mu nie wyszła. . Zaczyna się od nawinięcia kilku nitek makaronu na pałeczki, podtrzymywane od dołu łyżką. Następnie zjada się kawałki mięsa, ryb czy warzyw przy użyciu pałeczek, bez mieszania ich w zupie.
Jak jedzą ramen prawdziwi znawcy?
Aby wiedzieć jak jeść ramen, warto dowiedzieć jak robią to eksperci. Znawcy tematu i prawdziwi specjaliści w spożywaniu ramenu twierdzą, że jego jedzenie powinno zająć 6–10 minut. Dozwolone jest też ugryzienia kawałka mięsa czy ryby i upuszczenie go z powrotem do miski. Wszystkie dodatki do ramenu je się za pomocą pałeczek, za wyjątkiem jajka, do którego spożycia używa się łyżki. Trzeba również pamiętać o kulturze spożywania posiłków przy użyciu pałeczek. Służą one tylko i wyłącznie do jedzenia. Nie wolno nimi wymachiwać, wbijać w jedzenie, wskazywać nimi kogoś lub czegoś i trzymać ich w zaciśniętej pięści. Wszystkie te gesty mogą zostać uznane w Japonii za obrazę.
Jak jeść pałeczkami? – podstawowe techniki
Jedzenie pochodzące z Japonii szturmem zdobyło serca, choć precyzyjniej powinno powiedzieć się, że żołądki, mieszkańców Europy i USA. Zupełną nowością była też kultura jedzenia pochodzącego z Japonii, a przede wszystkim jedzenia pałeczkami. Zdobycie tej umiejętności warunkuje prawdziwe delektowanie się potrawami z Dalekiego Wschodu.
Hashi, czyli japońskiej pałeczki do jedzenia, to dwa kawałki drewna lub bambusa określonej długości. Wersja drewniana i bambusowa jest wersją najtańszą, ponieważ pałeczki mogą być zrobione z kości słoniowej, porcelany i często są bogato zdobione. Mogą też być wykonane z metali szlachetnych, takich jak srebro czy złoto, ale wtedy są raczej elementem świadczącym o statusie właściciela, a nie przedmiotem służącym do jedzenia. Pałeczki produkuje się w dwóch długościach. Krótsze służą do jedzenia i gotowania, a dłuższe (do 40 cm) do smażenia lub gotowania. Tymi drugimi pałeczkami nie spożywa się posiłków. Najpopularniejsze są pałeczki waribashi, czyli pałeczki jednorazowe, zrobione z drewna lub bambusa. Pałeczki zawsze są ze sobą połączone. Rozrywa je dopiero osoba, która będzie spożywać posiłek, co daje jej gwarancję, że nikt przedtem ich nie używał. Nie przewodzą ciepła, a tym samym zapewniają duży komfort jedzenia. Pałeczki z tych materiałów dodatkowo są lakierowane, aby nie złapały wilgoci. Natomiast pałeczki z metalu mają najczęściej karbowaną końcówkę, aby jedzenie z nich się nie wyślizgiwało.
Osoby niemające dotychczas do czynienia z tradycyjna kuchnią japońską, zadają sobie pytanie, jak jeść poprawnie ramen pałeczkami? Jak odpowiednio je trzymać, aby sprawnie i zgodnie z tradycjami zjeść posiłek? Umiejętność jedzenia pałeczkami zasadza się na trzech zasadach:
- Obie pałeczki mają różne funkcje. Jedna z nich stanowi podstawę i w całym procesie jest nieruchoma. Wkłada się ją pomiędzy palec wskazujący a kciuk, a przytrzymuje palcami serdecznym i środkowym.
- Pałeczkę ruchomą ustawia się równolegle do nieruchomej, a trzyma sie palcem wskazującym i kciukiem.
- Pałeczką ruchomą przytrzymuje się jedzenie i opiera je o pałeczkę nieruchomą. Wszystkie ruchy wykonuje się palcem wskazującym i kciukiem.
Zobacz też:
Kuchnia japońska – w czym tkwi sekret jej fenomenu?
Ramen, łosoś w sosie teriyaki i zupa pho. Proste, azjatyckie dania w twojej kuchni
Filip Chajzer sprawdził, czym fascynuje nas Kraj Kwitnącej Wiśni. "Jestem w japońskim niebie"
Zobacz video: Okropne czy pomysłowe? Popularna japońska sieciówka serwuje… lodowy ramen
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: EyeEm