Jak wybrać materiał na spódnicę? Przegląd tkanin

materiały na spódnice
Fot. Priscila Zambotto / Getty Images
Materiał na spódnicę powinien być dobrany pod jej krój. Przy wyborze materiału należy brać pod uwagę jego skład. „Zachowanie się” tkaniny przełoży się na jej aspekt wizualny i funkcjonalność. Powinna łączyć w sobie wytrzymałość, sprężystość, higroskopijność. Warto wybierać materiały, które są również antyalergiczne. Sprawdź, które z dostępnych na rynku materiałów są najlepsze. Które się nie gniotą i są odporne na odkształcenia?

Znajomość tkanin jest nie tylko przydatna w trakcie zakupów, ale również gdy szyjesz spódnicę na wymiar. Ułatwia to poszukiwanie tej właściwej, a także daje rozeznanie, jak „zachowuje się” dana tkanina. Niewątpliwie wybierając materiał na spódnicę, często ocenia się go przez dotyk. Czy po ściśnięciu go w garści pozostają zagniecenia, czy jest prześwitujący i czy się ślizga. Istotny jest również skład materiału.

Więcej:

Właściwości materiałów, które warto znać

Przed wyborem materiału na spódnicę, warto zasięgnąć podstawowych informacji na temat każdego z materiałów. Jakie ma cechy i co go wyróżnia?

  1. Bawełna – naturalna tkanina pochodzenia roślinnego, miękka w dotyku, przewiewna, wytrzymała, odporna na temperaturę i czynniki atmosferyczne. Jej wadą jest to, że niesamowicie się gniecie i szybko przeciera. Dlatego warto wybierać bawełnę z dodatkiem tkanin sztucznych, które dodatkowo ją wzmocnią i zabezpieczą.
  2. Jedwab – naturalny i bardzo delikatny materiał. Wbrew pozorom jest wytrzymały i odporny. Jest również hipoalergiczny i higroskopijny. Jego wada to podatność na przebarwienia słoneczne.
  3. Len – naturalny materiał, który w dotyku sprawia wrażenie „chłodnego”. Bardzo przewiewny i oddychający, dlatego szczególnie nadaje się na upały. Nie jest jednak chętnie wybierany, bo jest trudny do noszenia. Do jego wad można zaliczyć to, że się gniecie, jest sztywny i nie poddaje się wysokiej temperaturze, przez co trudno go dobrze wyprasować.
  4. Wiskoza – to tkanina sztuczna, o bardzo przyjemnej dla skóry strukturze i właściwościach. Jest miękka, antyalergiczna i higroskopijna. Łatwo się gniecie, dlatego warto wybierać ją w mieszance z innymi włóknami.
  5. Satyna – tańsza wersja jedwabiu, delikatna tkanina z charakterystycznym połyskiem. Występuje w mieszankach z innymi włóknami, co przekłada się na jej grubość i to, jak się układa. Najlepsza jest satyna bawełniana, która układa się w fałdy, tworząc efekt przestrzenny. Jej połysk również może być stopniowany. Świetnie nadaje się jako materiał na spódnice dzienne i wieczorowe.
  6. Szyfon – jeden z najpopularniejszych materiałów, wybierany szczególnie latem. Lekki, zwiewny i lejący się, sprawdza się w spódnicach z koła o długości maxi i midi. Szyfon jest przezroczysty, dlatego do uszycia spódnicy niezbędne jest dobranie materiału na wewnętrzną podszewkę.
  7. Sztuczne skóry – to syntetyczne materiały wytworzone z włókien plastycznych. Dobrej jakości wiernie imitują skórę naturalną. Występują w różnych fakturach. Najbardziej klasyczne to gładkie czarne w formie spódnicy ołówkowej.
  8. Stretch – sztuczne włókna, które występują samodzielnie lub łączą się z innymi materiałami, umożliwiając dopasowanie spódnicy do sylwetki. Elastyczne, rozciągają się i następnie wracają do pierwotnego stanu. Występują w różnej gramaturze, dzięki temu idealnie wpisują się w każdą porę roku. Sprawdzają się jako materiał na spódnicę ołówkową.

Jaki materiał na spódnicę z koła?

Jednym z najpopularniejszych modeli spódnic, po które sięgają panie w każdym wieku, są spódnice szyte z koła. Sprawdzają się we wszystkich długościach i pasują na wiele okazji. Dlaczego są tak popularne? Bo pasują do każdej sylwetki. Zarówno panie szczupłe, okrągłe, wysokie, jak i niskie w spódnicy z koła wyglądają bardzo dobrze. Odpowiednio dobrana długość podkreśla atuty sylwetki i maskuje mankamenty.

W przypadku spódnic rozkloszowanych i tych szytych z koła najlepiej sprawdzają się materiały sztywne. Ułożone w kontrafałdy, utrzymują założony fason, tworząc przestrzeń. Uszyte o długości midi z materiałów w duże wzory, będą nawiązywać do spódnic w stylu pin up . Najmodniejsze są kropki, paski i kwiaty. Jednobarwne, w jasnych kolorach to doskonałe uzupełnienie jeansowej koszuli. Uszyte z czarnego materiału, połączone z gładkim body, mogą stworzyć efekt kreacji wieczorowej, która z powodzeniem zastąpi sukienkę.

Materiał na spódnicę z koła , która ma opływać sylwetkę, być lekka i zwiewna, powinien być natomiast wybrany z lejących i delikatnych tkanin. Jedwabie, szyfony i satyny to materiały, które nie dadzą efektu baletnicy, ale w ruchu będą tworzyły przestrzenne, lekkie warstwy. Doskonale sprawdzą się na spódnice na letnie dni.

Zobacz film: Moda w PRL. Źródło: Dzień Dobry TVN

Zataczająca koło moda na motywy regionalne wywołała niemałe zainteresowanie tkaninami grubymi i mięsistymi. Materiał na spódnice góralskie to najczęściej wysokogatunkowa gruba bawełna, którą zdobią charakterystyczne góralskie róże. Bardzo często spódnice góralskie to połączenie gładkiej, jednobarwnej, delikatnej bawełny, na którą naszyto regionalne koronki. Motywy podhalańskie różnią się między sobą w zależności od regionu, który reprezentują. Równie częstym materiałem wykorzystywanym do szycia spódnic góralskich jest filc.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!