Hortensja pnąca – efektowna roślina do Twojego ogrodu! Zobacz, jak należy ją uprawiać!

Hortensja pnąca
Fot: Gary K Smith / gettyimages.com
Hortensja pnąca to wyjątkowa roślina, choćby z uwagi na wynikające z jej nazwy długie pnącza, które oplatają mury budynków, altan, a także drzewa. W dzisiejszym artykule pokażemy, jak dbać o tę niezwykłą roślinę, jak ją uprawiać, które odmiany są najpopularniejsze oraz na jakie choroby trzeba uważać w przypadku hortensji pnącej.

Hortensja pnąca zasługuje na uwagę nie tylko dlatego, że pięknie oplecie mury naszego domu czy ogrodzenia, ale także dlatego, że to wdzięczna, mało wymagająca roślina. Jest bardzo odporna na mróz, nie musimy zbytnio o nią dbać, a jej kwiaty będą nas długo cieszyć.

Hortensja pnąca – opis

Hortensja pnąca , jak sama nazwa wskazuje – jest pnączem. Jej gałązki (mające często około dwudziestu pięciu metrów długości) oplatają wszystko, co znajduje się wokół niej, dlatego roślina bardzo dobrze nadaje się do sadzenia przy murach, płotach lub ogrodzeniach. Hortensja pnąca pochodzi z Azji, a konkretnie z terenów Chin, Korei i Japonii. Niemniej jednak ta piękna roślina z powodzeniem gości w naszych ogrodach.

Hortensja pnąca – najpopularniejsze gatunki i odmiany

Jedną z najpopularniejszych odmian hortensji pnącej jest bez wątpienia hortensja pnąca Mirranda . To stosunkowo nowa odmiana, ale niezwykle atrakcyjna. Mirranda pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Charakteryzuje się zielonymi liśćmi i żółtą obwódką. Kwiaty Mirrandy są białe, delikatne, o kształcie spadochronu i słodkim zapachu. Hortensja ta kwitnie w okolicach czerwca i lipca. Cała roślina osiąga wysokość około czterech – sześciu metrów. Warto dodać, że Mirranda jest odporna na mrozy. Dobrze czuje się w glebie wilgotnej, gliniastej i kwaśnej. Preferuje intensywnie oświetlone stanowiska, jednak niezbyt nasłonecznione. Hortensja pnąca Mirranda sprawdza się jako ozdoba murów, płotów, ogrodzeń czy altan. Bardzo dobrze prezentuje się jako ozdoba drzew, również jako pokrycie dla drzew starych. Hortensja pnąca Mirranda jest bardzo łatwa w uprawie. Należy jej jednak zapewnić dobre wzmocnienie do pięcia się. Mirrandę sadzimy od wiosny do jesieni, w miejscu jasnym, ale niezbyt słonecznym – dobrze sprawdzi się lekki cień. Posadzoną w wilgotnej, kwaśnej ziemi Mirrandę należy nawozić od początku wiosny aż do końca czerwca.

Hortensja pnąca – uprawa

Uprawa hortensji pnącej nie jest zbyt trudna. Najistotniejsze, byśmy byli jej w stanie zapewnić odpowiednie miejsce – jasne, ale nie przesadnie. Bardzo dobrze odnajduje się w lokalizacjach nieco zimniejszych i wilgotnych, np. po stronie północnej. Jest to roślina niezwykle odporna na mróz, jak zostało już nadmienione – jest w stanie wytrzymać obniżenie temperatury nawet do minus dwudziestu kilku stopni. Nie wolno jest dopuścić do przesuszenia rośliny. Zwłaszcza źle znoszą suszę pnącza hortensji. Należy też pamiętać, że hortensji pnącej się nie przycina. Roślina ta bowiem ma bardzo słabą zdolność regeneracji. Dlatego cięcia hortensji pnącej powinny być rzadkie, w wyjątkowych sytuacjach. Jak wygląda rozmnażanie hortensji pnącej ? Roślinę rozmnaża się bardzo podobnie jak inne jej gatunki, tj. za pomocą sadzonek , które należy pobrać w porze letniej. Innym sposobem, mniej profesjonalnym, jest rozmnażanie rośliny poprzez odkłady. Przed posadzeniem hortensji powinniśmy usunąć z ziemi chwasty i dobrze rozkopać glebę. Po posadzeniu zaś zapewnić roślinie dobre wsparcie. Mowa tu o silnych podporach, wspomagających jej rozrost. Na początku hortensja rośnie bardzo wolno, gdyż skupia się przede wszystkim na rozwoju systemu korzeniowego. Po tym okresie zaczyna przyspieszać, dochodząc we wzroście nawet do jednego metra na rok. Kwitnienie hortensji rozpoczyna się po dość długim czasie od posadzenia – musi minąć jakieś pięć, sześć lat. Hortensja pnąca na balkonie sprawdzi się równie dobrze jak w ogrodzie. Niemniej musi być to balkon duży, najlepiej taras.

Choroby hortensji pnącej

Jeśli hortensja pnąca nie kwitnie, możemy być pewni, że doszło do wychłodzenia pąków. Dlatego tak istotne jest, mimo że to roślina odporna na mróz, zabezpieczanie pąków przed najbardziej intensywnymi mrozami. Hortensja podatna jest także na popularne u roślin liściastych choroby grzybowe – należy tu wymienić głównie mączniaka prawdziwego, ale także szarą pleśń czy plamistość liści. W przypadku hortensji należy też uważać na chlorozę liści i poparzenia.

Zobacz film: Jak dbać o rośliny? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!