Fotodepilacja to jedna z najskuteczniejszych metod usuwania nadmiernego owłosienia, oferowana przez gabinety kosmetyczne i kliniki medycyny estetycznej. To zabieg przeznaczony dla kobiet i mężczyzn, polegający na działaniu impulsami świetlnymi na mieszki włosowe. Fotodepilacja pomaga pozbyć się włosków z całego ciała z wyjątkiem brwi i okolicy między oczami.
Fotodepilacja - jak działa?
Fotodepilacja to zabieg usuwania owłosienia przy pomocy urządzenia IPL (Intense Pulse Light). Światło dociera do mieszka włosowego, uszkadzając go i uniemożliwiając jego odrost. Promień świetlny działa jednak jedynie na włosy w fazie wzrostu (anagenu), dlatego, aby skutecznie pozbyć się większości owłosienia, zabieg trzeba powtórzyć kilkakrotnie. Światło oddziałuje na wszystkie rodzaje włosów, nawet na bardzo jasne. Zabieg fotodepilacji jest nieco krótszy i mniej bolesny od depilacji laserowej. Depilacja światłem pozwala na usunięcie 90% włosków. Jest zabiegiem tańszym niż laserowe usuwanie owłosienia.
Urządzenie do fotodepilacji
Światło emitowane przez urządzenia do fotodepilacji, IPL, SHR, to światło rozproszone, a zatem delikatniejsze dla skóry niż wiązka lasera. Światło wychwycone zostaje przez barwnik (melaninę), dociera do cebulki włosa i trwale ją uszkadza. Po upływie kilkunastu dni włosy zaczynają samoistnie wypadać. Sprzęt do fotodepilacji posiada zazwyczaj wbudowany system chłodzenia, który sprawia, że zabieg jest bezbolesny i bezpieczny dla skóry. Fotodepilacja nie podrażnia skóry, jedynie w przypadku wyjątkowo wrażliwego ciała mogą pojawić się zaczerwienienia. Urządzenie do fotodepilacji umożliwia także dostosowanie parametrów zabiegu do typu skóry i owłosienia, indywidualnie dla każdego pacjenta.
Fotodepilacja - przeciwwskazania
Jak w przypadku laseroterapii, tak w przypadku fotodepilacji istnieje szereg przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Zabiegowi nie mogą poddać się kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Z terapii muszą zrezygnować osoby chore na cukrzycę, nowotwory i z zaburzeniami krzepliwości krwi. Z zabiegu wyklucza przyjmowanie leków i ziół fotouczulających oraz niektórych antybiotyków. Przeciwwskazaniem jest też osłabiony system odpornościowy, posiadanie metalowych elementów chirurgicznych w miejscu poddawanym zabiegowi, a także tatuaże i makijaż permanentny.
Fotodepilacja - efekty
Efekty fotodepilacji to usunięcie prawie 90% owłosienia (minimalnie jest to 85%). Warunkiem jest przeprowadzenie całej serii zabiegów. W ciągu kolejnych kilku lat pojawiają się pojedyncze włoski, jednak rosną one wolniej, są rzadsze i słabsze. Odrastające włoski można usuwać za pomocą tzw. fotodepilacji przypominającej. Ilość zabiegów, które są niezbędne do uzyskania pożądanych rezultatów jest uzależniona od kilku czynników: fototypu skóry, płci, wieku, części ciała, które poddane są zabiegowi oraz cech indywidualnych pacjenta.
Domowa fotodepilacja
Fotodepilacja domowa jest możliwa dzięki urządzeniu zwanemu depilatorem IPL. Urządzenie do fotodepilacji domowej jest przystosowane do wszystkich fototypów skóry i umożliwia przeprowadzenie depilacji na wszystkich częściach ciała. Jest to urządzenie bezpieczne, ponieważ światło działa jedynie na mieszki włosowe, nie uszkadza zaś okolicznych tkanek, a wszystko to dzięki niskiej intensywności światła. Działanie depilatora można ustawić zgodnie z wymaganiami naszego typu skóry/owłosienia.
Depilacja w domu nie jest bolesna i nie wiąże się z żadnymi nieprzyjemnymi odczuciami. Warto podkreślić też szybkość wykonywania zabiegu na określonej partii ciała - depilowanie to zaledwie kilka minut naświetlania. Większość urządzeń jest wyposażona w dodatkową nasadkę, która umożliwia depilowanie wrażliwych i delikatnych części ciała (m.in. okolic bikini). Jak posługiwać się depilatorem IPL? Przede wszystkim należy wybrać w ustawieniach odpowiednie parametry, czyli typ skóry. Nowocześniejsze modele posiadają czujnik, który podpowiada, które wartości są prawidłowe. Następnie należy przystawić depilator do cała pod kątem prostym. Możliwe, że urządzenie nie zadziała, póki nie przyłożymy go poprawnie. Później należy przesuwać depilator i “strzelać” błyskami światła. Zasada jest prosta: jedno miejsce - jeden błysk.
Jak przygotować się do fotodepilacji?
Aby zabieg fotodepilacji przyniósł oczekiwane rezultaty, musimy zadbać o odpowiednią długość owłosienia. Oznacza to, że włoski powinny mieć 1-3 mm długości, żeby fala światła mogła dotrzeć do mieszka włosowego. Podczas zabiegu pacjent może czuć delikatne mrowienie i ciepło, ale nie ból czy dyskomfort. Fotodepilacja bikini, czyli wrażliwszych części ciała, wymagać może dodatkowej ochrony, dlatego przed i po zabiegu przykłada się na kilka minut chłodzące okłady żelowe. U kobiet o wyjątkowo wrażliwej skórze możliwe jest zastosowanie żelu przewodzącego, wiąże się to jednak z koniecznością wykonania większej ilości sesji.
Zobacz także:
- Wosk, pasta cukrowa, depilator czy laser. Która metoda depilacji jest najlepsza?
- Depilacja brazylijska bikini sposobem na gładką skórę bez podrażnień przez wiele tygodni
- Depilacja intymna kobiet i mężczyzn. Mechaniczna, woskiem, laserowa, chemiczna
Zobacz wideo: Katy Perry przyznała, że od kiedy urodziła dziecko, przestała depilować nogi
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: E+