Jakie właściwości ma dzika róża? Uprawa, przetwory i zastosowanie

Dzika róża - kwiat.
Fot. Christelle Vaillant EyeEm / Getty Images

Dzika róża, zwana królową polskich kwiatów, jest niezwykle ceniona zarówno ze względu na swoje piękno, jak i właściwości lecznicze oraz walory kulinarne. Jak działa dzika róża? Właściwości zdrowotne to przede wszystkim bogactwo witamin w owocach. Piękny i intensywny zapach dzika róża zawdzięcza olejkom eterycznym zawartym w kwiatach. Podpowiadamy, do czego wykorzystać dziką różę i jak zadbać o jej zdrowie.

Dzika róża (Rosa canina) to roślina pospolicie występująca na półkuli północnej, bardzo popularna również w Polsce, gdzie zanotowano aż dwadzieścia gatunków dzikiej róży. Sadzonki tego krzewu dostępne są również w sprzedaży, przez co ozdobą wielu ogrodów staje się właśnie dzika róża. Herbata , wino, syrop bądź konfitura to tylko niektóre pomysły na wykorzystanie jej owoców i kwiatów. Sprawdźcie, jakie właściwości ma dzika róża i do czego można ją wykorzystać.

Jakie wymagania ma dzika róża? Odmiany, uprawa i rozmnażanie

Dzika róża nie ma dużych wymagań glebowych, dlatego jest bardzo pospolitą rośliną na obrzeżach lasów, łąkach i w ogrodach. Jakie warunki trzeba więc spełnić, aby nasz ogród ozdobiła dzika róża? Uprawa tego krzewu najlepiej udaje się w miejscach o wysokim nasłonecznieniu, jeśli zapewnimy naszej róży słońce, zakwitnie obficiej, a co za tym idzie, wyda więcej owoców. Wymagania glebowe dzikiej róży nie są duże - wystarczy zapewnić jej w miarę przepuszczalne i wilgotne podłoże. Im żyźniejszą glebę wybierzemy dla naszej róży, tym bogatszy wyda plon. Jeśli nie chcemy okrywać roślin na zimę, idealnym rozwiązaniem będzie dla nas właśnie dzika róża. Krzew, w odróżnieniu od innych, delikatniejszych gatunków róż, jest odporny na mrozy.

Obecnie w sprzedaży dostępne są liczne odmiany dzikiej róży. Kwiat tego gatunku jest niezwykle odporny na mróz i szkodniki, dlatego doczekał się licznych odmian i mieszanek. Ze względu na niskie wymagania, można go polecić początkującym ogrodnikom. Odmiany dzikiej róży, takie jak Hansa, Kazanlik, czy Pink Grootendorst różnią się wyglądem i rozmiarem kwiatów, wszystkie są jednak niezwykle odporne, mają silny zapach i liczne kwiaty.

Dziko rosnące krzewy rozmnażają się przez nasiona, nie jest to jednak najprostsza i najlepsza metoda rozmnażania dzikiej róży. Rozmnażanie przez nasiona niesie ryzyko zmieszania różnych gatunków, dlatego początkującym ogrodnikom poleca się rozmnażanie dzikiej róży za pomocą sadzonek. W ten sposób uzyskamy dokładnie tę odmianę, o którą nam chodzi. Aby otrzymać sadzonkę, pobieramy pęd z wierzchołka krzewu, a następnie ukorzeniamy roślinę. Zabieg najlepiej wykonać w czerwcu, wybierając młode, nierozwinięte pędy.

Jeśli nie mamy ogrodu, możemy przespacerować się do lasu, w którym rośnie dzika róża. Kiedy zbierać kwiaty, a kiedy owoce? Kwiaty dzikiej róży najlepiej zbierać na początku kwitnienia podczas suchej pogody i od razu przygotować je do suszenia.

Owoce dzikiej róży zbierajmy, kiedy są dobrze wybarwione i jędrne. Nie czekajmy jednak aż staną się pomarszczone!

Dzika róża - właściwości zdrowotne

Niewiele jest roślin o tak wszechstronnym zastosowaniu leczniczym, jak dzika róża.

Witamina C zawarta w jej owocach przewyższa kilkukrotnie dawkę zawartą w cytrusach. Owoce dzikiej róży zawierają ponadto witaminy A, B1, B2 i K oraz kwas foliowy, karotenoidy, garbniki i pektyny. Działają więc jak naturalne suplementy diety, można je stosować w okresach niedoboru witamin i osłabienia organizmu. Dzika róża polecana jest kobietom w ciąży jako naturalna suplementacja organizmu. Suszona dzika róża dostępna jest w aptekach, możemy stosować ją w formie naparu lub jeść w formie przekąski. Dzika róża dostępna jest również jako proszek, w którym znajduje się starta skórka. Oprócz witaminowej suplementacji owoce dzikiej róży stosuje się jako wsparcie dla leczenia nadciśnienia tętniczego, chorób serca i wątroby.

Kwiaty dzikiej róży, dzięki wydzielającym piękny zapach olejkom eterycznym, mają również zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Zapach nie jest jednak ich jedyną właściwością. Dzięki dużej zawartości flawonoidów, antocyjanów i garbników kwiaty dzikiej róży znajdują również zastosowanie w medycynie. Stosuje się je przy niestrawności, bólach gardła i problemach skórnych. Z płatków dzikiej róży możemy także przyrządzić wywar, który odświeży i oczyści naszą skórę.

Jakie zastosowanie ma dzika róża? Przetwory z kwiatów i owoców

Warto wykorzystać właściwości zdrowotne, jakie ma dzika róża. Syrop, konfitura lub sok idealnie sprawdzą się w sezonie jesienno-zimowym, kiedy niedobory witamin w naszym organizmie są największe.

Idealnym sposobem na wykorzystanie owoców dzikiej róży, który rozgrzeje nas w zimowe wieczory, będzie nalewka. Dzika róża wykorzystana jako składnik potraw poprawi trawienie i przemianę materii, a także wzmocni apetyt. Domową spiżarnię możemy również zaopatrzyć w wino z dzikiej róży, które oprócz walorów smakowych, będzie również znakomitym źródłem witaminy C.

Zobacz film: Jak zrobić mini ogródek? Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości