Newsy

Dzień Ojca będzie miał nową datę? Petycja w tej sprawie jest już gotowa

Dzień Ojca

Hispanolistic/GettyImages

Newsy

Dzień Ojca będzie miał nową datę? Petycja w tej sprawie jest już gotowa

Dzień Ojca

Hispanolistic/GettyImages

Dzień Ojca to okazja, żeby złożyć życzenia tacie czy obdarować go miłym prezentem. Jest też przyczynkiem do tego, by zastanowić się nad rolą ojcostwa we współczesnym świecie. W Polsce obchodzimy to święto 23 czerwca. Jednak niebawem może się to zmienić. 

Dzień Ojca - kiedy obchodzimy

Dzień Ojca w różnych krajach ma różną datę. Niemcy obchodzą go w dniu Wniebowstąpienia Pańskiego, Litwini - w pierwszą niedzielę czerwca, a Austriacy - w drugą czerwcową niedzielę. We Włoszech, Hiszpanii i Portugalii ojcowie przyjmują życzenia 19 marca. W Polsce - z roku na rok coraz bardziej hucznie - świętujemy go 23 czerwca. 

- Data ta nie ma żadnego uzasadnienia merytorycznego i historycznego - uważa Paweł Ozdoba, prezes Centrum Życia i Rodziny.

Dzień Ojca na nowo

Dzień Ojca powinien być obchodzony 19 marca – tak uważają zwolennicy zmiany daty. Dlaczego akurat wtedy? W tym dniu w Kościele Katolickim przypada uroczystość św. Józefa.

- W krajach takich jak Włochy, Portugalia, Hiszpania czy bliska nam kulturowo Chorwacja, Dzień Ojca obchodzony jest 19 marca - zauważył prezes Ozdoba.

- W dobie poważnego kryzysu męskości nadajmy temu nowoczesnemu świętu nowy, głębszy kontekst - wskazują organizatorzy kampanii społecznej "Dzień Ojca na nowo". Zwrócili się w tej sprawie do Marszałek Sejmu Elżbiety Witek z prośbą, by podjęła działania w kierunku ustanowienia Dnia Ojca 19 marca.

Treść petycji można znaleźć na stronie DzienOjca.pl. Do tej pory apel podpisało ponad 5 tys. osób. 

Czy płeć dziecka zależy od ojca? Zobacz wideo:

Dzień Dobry TVN

Zobacz też:

Ojciec przykuł 12-letnią córkę łańcuchem do podłogi. Prokuratura już postawiła mu zarzuty 

11-latka uratowała swoją babcię z płonącego domu. Teraz rodzina potrzebuje pomocy

Magdalena Różczka o problemach współczesnych kobiet. "Widzę takie zjawisko u dziewczyn po czterdziestce"

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
82
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0