Drzewko szczęścia często jest utożsamiane z bonsai. Są to tymczasem dwie różne rośliny. Jednak drzewko szczęścia ma tę zaletę, że jest o wiele prostsze w uprawie. Przeczytaj, jak dbać o drzewko szczęścia, jak je właściwie przycinać oraz na jakie choroby uważać.
Grubosz, drzewko szczęścia to dwa określenia tej samej rośliny. Drzewko szczęścia wywodzi się z Afryki Południowej, jest sukulentem, a jego cechą charakterystyczną są bardzo małe wymagania w kwestii pielęgnacji. Nawet osoba niedoświadczona w uprawie poradzi sobie z hodowlą grubosza. W warunkach naturalnych drzewko szczęścia jest dużo większe niż te trzymane w domach, które dorastają do około jednego metra. Z racji swojego afrykańskiego pochodzenia grubosz wyposażony jest w bardzo grube, mięsiste liście, które pełnią rolę magazynów wody. Dowiedz się, jak dokładnie wygląda uprawa drzewka szczęścia .
Drzewko szczęścia i bonsai to nie to samo, choć obie rośliny są do siebie bardzo podobne. Bonsai jednak jest o wiele bardziej wymagający w uprawie i sprostają mu tylko bardziej wprawieni hodowcy roślin. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby za pomocą kilku przycięć gałązek nasze drzewko szczęścia jeszcze bardziej upodobniło się do pożądanego bonsai.
Drzewko szczęścia: przycinanie
Bardzo często pojawia się pytanie, jak przycinać drzewko szczęścia . Mimo, że drzewko szczęścia rośnie wolno, to po przycięciu szybko jest w stanie wypuścić nowe listki. Młode gałązki są o wiele bardziej elastyczne niż dojrzałe, dlatego łatwo możemy je dopasowywać i wyginać. Gdy uformujemy grubosza w pożądany kształt, zabezpieczamy go za pomocą drutu lub sznurka zamocowanego do donicy. Powinniśmy jedynie uważać, aby nie zranić rośliny. Dlatego warto jest zabezpieczyć miejsca zagięcia gałązki, np. za pomocą kawałka materiału.
Pielęgnacja drzewka szczęścia
Jak pielęgnować drzewko szczęścia? Z uwagi na pochodzenie, drzewko szczęścia wymaga bardzo widnego, słonecznego, najlepiej południowego stanowiska. Cień powoduje, że grubosz zaczyna słabnąć, a jego liście bledną. Jeśli chodzi o podlewanie, drzewko szczęścia nie wymaga zbyt częstego nawadniania ‒ może bardzo długo przeżyć bez podlewania, gdyż ma zdolność gromadzenia wody w liściach. Najlepiej jest podlewać grubosza rzadko (zazwyczaj raz w miesiącu), za to bardzo intensywnie. Kolejne podlewanie należy wykonać dopiero wtedy, gdy ziemia stanie się bardzo sucha. Zbyt często podlewane drzewko szczęścia osłabnie, jego liście zwiotczeją, a korzenie mogą zacząć gnić. Grubosz bardzo lubi suche powietrze, nie wolno go zatem zraszać wodą. Warto także nawozić drzewko szczęścia ‒ najlepiej od wiosny do jesieni, raz na miesiąc. Przesadzanie drzewka szczęścia nie powinno mieć miejsca częściej niż co dwa, trzy lata. Oznaką, że roślinę trzeba przesadzić, są wystające z doniczki korzenie. Warto jest podciąć korzenie podczas przesadzania. Zabieg ten wzmocni roślinę i pobudzi do wzrostu.
Jak rozmnożyć drzewko szczęścia ? Rozmnażanie nie jest trudne. Można to zrobić np. z zaszczepienia pędów. Najlepiej, jeśli wiosną podetniemy mały fragment pędu, odetniemy niepotrzebne liście i włożymy pęd do wody w celu puszczenia przez niego korzeni. Kiedy korzenie będą właściwie uformowane, możemy umieścić roślinę w doniczce z ziemią.
Drzewko szczęścia ‒ choroby
Jeśli nasze drzewko szczęścia gubi liście , może to oznaczać, że roślina zachorowała. Najczęstsza choroba dotykająca grubosza to tak zwany mączniak prawdziwy. Objawia się nalotem na liściach oraz pędach, rozległymi ranami i właśnie gubieniem liści. W najgorszym wypadku grubosz może umrzeć. Zazwyczaj mączniak rozwija się z powodu nadmiernej wilgotności ‒ np. w wyniku podlewania lub zbyt intensywnego nawożenia rośliny. Najlepszym rozwiązaniem na pokonanie mączniaka jest oprysk środkiem chemicznym.
Znaczenie drzewka szczęścia
Drzewko szczęścia to nie tylko roślina, ale także określenie bardzo popularnego amuletu. Tego typu ozdobę kupić można często w sklepach z pamiątkami. Zazwyczaj składa się z metalowego szkieletu, do którego przymocowane są naturalne kamienie, najczęściej bursztyny. Drzewko szczęścia to symbol . Takie drzewko szczęścia ma bardzo wiele znaczeń. Przede wszystkim, z racji wykorzystania naturalnych kamieni, ma dawać mądrość, równowagę, oczyszczać, chronić, wprowadzać harmonię, odpychać złą i negatywną energię. Ponadto drzewko szczęścia uspokaja, koi nerwy, wprowadza pozytywne zdarzenia do naszego życia.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN