Włosy

Jak wybrać delikatny szampon do włosów? Poradnik

mycie włosów

Fot. Stevica Mrdja / EyeEm / Getty Images

Włosy

Jak wybrać delikatny szampon do włosów? Poradnik

mycie włosów

Fot. Stevica Mrdja / EyeEm / Getty Images

Zobacz, jak wybrać odpowiedni, delikatny szampon do włosów do codziennego stosowania. Jakie składniki są zalecane, a jakich unikać?

Co sprawia, że szampon jest delikatny dla włosów? Jakich substancji szukać na opakowaniach?

Czy delikatny szampon to coś dla ciebie?

Szampon – delikatny lub nie – zawsze należy dobierać do stanu skóry głowy. Na przykład jeśli masz suche tylko końcówki – nie wybieraj szamponu nawilżającego, tylko odżywkę, i nakładaj ją jedynie na końce włosów. Możesz też dobierać szampon i odżywkę w zależności od pory roku – z substancjami antyelektrostatycznymi w zimie (aby uniknąć elektryzującej się czupryny spod czapki), a zwiększające objętość włosów w lecie (aby nie pozwolić włosom zbyt szybko się przetłuszczać wskutek pocenia).

Co to znaczy, że szampon do włosów jest delikatny?

Dla każdego szampon „delikatny” może oznaczać coś innego – na przykład:

· szampon delikatny – który nie podrażnia skóry głowy;

· szampon delikatny – który łatwo się mydli i szybko spłukuje, dzięki czemu nie uszkadza połamanych włosów;

· szampon delikatny do codziennego mycia – który nie zaszkodzi włosom przy codziennym myciu;

· szampon delikatny – który nie szczypie w oczy (podobnie jak delikatne szampony dla dzieci).

Delikatny szampon a szampon szybko pieniący się

Składniki pieniące się w szamponie to najczęściej siarczany SLS i SLES (na opakowaniach także jako sulfate i sulfonate ), które u niektórych wrażliwych osób mogą wywołać podrażnienie lub alergię. Jeśli chcesz mieć szampon, który dobrze się pieni, sprawdź, czy nie wywołuje u ciebie podrażnień, swędzenia czy nadmiernego wysuszenia skóry.

Delikatny szampon do codziennego stosowania

Delikatny szampon do codziennego mycia włosów nie powinien zawierać potencjalnie podrażniających SLS i SLES. Zwróć uwagę na listę składników szamponu z tyłu opakowania, jeśli zależy ci na jak najdelikatniejszym składzie kosmetyku.

Jeśli na liście składników są same naturalne substancje i jest ich niewiele – to szampon z większą pewnością nie podrażni skóry głowy i nie przesuszy jej przy codziennym stosowaniu.

Zawsze należy zwrócić uwagę na stan skóry głowy i włosów po zmianie szamponu. Nawet naturalne składniki mogą uczulać i podrażniać.


Zobacz film: Włosy gwiazd. Źródło: Dzień Dobry TVN

Delikatny szampon do włosów przetłuszczających się

Przy włosach przetłuszczających się dokładne zmywanie nadmiernej ilości sebum to podstawa. Aż prosi się, by użyć któregoś z siarczanów, które są idealnymi „czyścicielami” skóry głowy. W takim wypadku producenci często stosują naturalne, delikatne składniki, łagodzące działanie detergentów, np.:

  • kokamidopropylobetainę (na opakowaniach najczęściej jako cocamidopropyl betaine ) - zwiększa objętość włosów, zmniejsza podrażnienie skóry, poprawia jakość piany;
  • tlenek kokoamidopropyloaminy ( cocamidopropylamine oxide );
  • sól sodowa kokosowych alkoholi tłuszczowych i kwasu glutaminowego ( sodium cocoyl glutamate ) – nie pieni się zbyt dobrze, ale jest bardzo delikatna;
  • lauroiloglutaminian sodu ( sodium lauroyl glutamate ) – j.w.;
  • sodium cocoyl glycinate i potassium cocoyl glycinate – działają tylko w miękkiej wodzie, odżywiają włosy;
  • hydroksysultaina kokosowa ( cocamidopropyl hydroxysultaine ) – zapobiega elektryzowaniu się włosów, działa odżywiająco, wygładza i zmiękcza, delikatnie się pieni.

Powyższe delikatne środki myjące włosy mogą także zastępować SLS i SLES w składzie szamponu.

Droższy delikatny szampon do wrażliwej skóry głowy

Składniki z wyższej półki, które sprawiają, że szampon jest delikatniejszy dla skóry głowy i włosów:

  • mieszanina soli sodowych glicynianów kwasów tłuszczowych oleju kokosowego ( sodium cocoamphoacetate ) – myje, działa odżywiająco na włosy i nie szczypie w oczy, jest łatwo biodegradowalna (warto jej szukać w delikatnych szamponach dla dzieci, choć zwykle nie jest jedynym detergentem w składzie);
  • glukozyd decylowy ( decyl glucoside ) – delikatna substancja myjąca pochodzenia naturalnego, całkiem dobrze się pieni;
  • kokoiloizetionian sodowy ( sodium cocoyl isethionate ) i sodium lauroyl methyl isethionate – są bardzo delikatne dla skóry, tworzą kremową pianę, przy dużych ilościach mogą podrażniać oczy (nie są stosowane w szamponach dla dzieci).

Tak jak powyższe środki myjące – te także mogą zastępować inne, bardziej podrażniające substancje.

Czego jeszcze szukać w składzie delikatnego szamponu?

Oprócz składników myjących, delikatny szampon może zawierać składniki odżywiające, wzmacniające i nabłyszczające – takie jak silikony czy polyquaternium , a także gumę guar.

Składniki takie jak wyciągi z różnych roślin, ziół, miodu czy alg zazwyczaj nie wpływają zbyt mocno na efekt stosowania szamponu, niezależnie od jego rodzaju.

Także suche szampony dużo rzadziej wywołują podrażnienie – chyba że poprzez substancje zapachowe.

Delikatny szampon dla dzieci

Zaraz po wodzie w składzie dobrego, delikatnego szamponu dla dzieci powinien znaleźć się jeden z wymienionych powyżej detergentów. Pamiętaj, że podrażniać mogą także substancje zapachowe, również te naturalne.

Aby mieć pewność, że dziecko nie będzie miało kontaktu ze szkodliwymi substancjami – można wybrać delikatne organiczne szampony dla dzieci. Nie zwalnia nas to z zerknięcia na listę składników szamponu.

Zawsze pamiętaj, aby szampon dla dziecka dostosować do jego wieku.

Delikatny szampon przeciwłupieżowy

Jeśli łupież jest wywołany suchością skóry, warto zainwestować w delikatny szampon przeciwłupieżowy . Składniki myjące wymienione powyżej będą dobrym wyborem. Unikajmy składników takich jak konserwanty, parabeny i syntetyczne substancje zapachowe.

Jeśli włosy wypadają, warto zwrócić uwagę, by w składzie szamponu przeciwłupieżowego był cynk.

Delikatny szampon koloryzujący

Szampon koloryzujący już w założeniu jest delikatniejszy niż farba do włosów – nie zawiera amoniaku ani zbyt dużo wody utlenionej (istnieją także szampony niezawierające żadnych utleniaczy i one będą delikatniejsze). Nie daje trwałego efektu ani nie zmienia drastycznie odcienia włosów (u blondynek o dwa tony, u brunetek kolor pozostanie ten sam). Nie pokryje dokładnie siwych włosów, jeśli mamy ich dużo, a raczej odświeży kolor.

Zobacz także:

Jak często myć włosy?

Komu pasuje bordowy kolor włosów?


Co sądzisz o tym artykule?
75
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0