Hair dusting pozwala w łatwy sposób pozbyć się problemu zniszczonych końcówek bez konieczności skracania włosów. Zabieg ten zazwyczaj wykonuje się za pomocą nożyczek fryzjerskich, którymi stylista starannie obcina tylko zniszczone partie włosów.
Na rynku dostępne są również specjalne urządzenia pozwalające wykonać zabieg odkurzania włosów w domowym zaciszu. Zwykle jednak to wizyta u dobrego fryzjera daje najlepsze efekty. Kto powinien rozważyć zabieg hair dustingu?
Zobacz także: Botoks na włosy. Sposób na zniszczone włosy
Jak wygląda hair dusting?
Zabieg odkurzania włosów, czyli właśnie hair dusting, opracowany został przez amerykańskiego stylistę włosów Salu Salcedo. Na swoim profilu na Instagramie światowej sławy fryzjer zaprezentował innowacyjny sposób na odświeżenie fryzury bez jej drastycznego skracania. Jako że pomysł odpowiedział na potrzeby wielu kobiet na całym świecie, dość szybko zaczął się rozprzestrzeniać. Obecnie oferuje go wiele salonów, należy jednak pamiętać, że jedynie dobry i odpowiednio przeszkolony fryzjer jest w stanie wykonać ten zabieg, osiągając założony efekt. Hair dusting wymaga dużej wprawy, cierpliwości i skrupulatności. W innym wypadku efektem odkurzania włosów będzie ich postrzępienie i wyraźnie gorszy wygląd fryzury.
Niekiedy do hair dustingu używa się specjalnie zaprojektowanej maszynki. Jej działanie polega na obcinaniu jedynie odstających, czyli zniszczonych końcówek włosów. Należy wkładać je do urządzenia pasmo po paśmie, a następnie starannie przeciągać. Taki zabieg można wykonać samodzielnie w domu, prawdopodobnie nie da on jednak rezultatów tak spektakularnych, jak wykonanie hair dustingu przez profesjonalistę za pomocą nożyczek.
Kto powinien rozważyć hair dusting? Zalety odkurzania włosów
Hair dusting jest zabiegiem przeznaczonym głównie dla osób w trakcie zapuszczania włosów. Doskonale sprawdza się także u tych, które już mogą pochwalić się długimi włosami i nie chcą utracić osiągniętej już długości pasm. Profesjonalnie przeprowadzony hair dusting nie tylko natychmiast poprawia wygląd fryzury, ale także zapobiega dalszym uszkodzeniom. Włosy zaczynają się rozdwajać od końcówek, jednak ten proces bardzo szybko przesuwa się ku górze. Obcięcie zniszczonej partii może pomóc uratować fryzurę. Jako że włosy są martwą tkanką, nie istnieje inny skuteczny sposób na poprawę sytuacji.
Warto jednak pamiętać, że odkurzanie włosów nie zawsze przynosi pożądany rezultat. Zabieg ten pozwala uporać się z końcówkami, które dopiero zaczęły się rozdwajać. Najlepiej, aby rozszczepiona partia włosa mierzyła nie więcej niż ok. 1 cm. Hair dusting nie pomoże również włosom przesuszonym, łamiącym się na długości czy spalonym, np. na skutek częstej stylizacji z użyciem wysokich temperatur oraz zabiegów chemicznych, jak trwała ondulacja czy rozjaśnianie. W takiej sytuacji znacznie lepiej zdecydować się na zabiegi regenerujące, a w trudniejszych przypadkach na obcięcie włosów.
Zobacz także: Jakie efekty daje maseczka z jajka na włosy? Sprawdzone domowe receptury
Gdy hair dusting nie zadziała – co robić, by uniknąć uszkodzeń włosa?
Aby odkurzanie włosów było skuteczne, nie mogą one być zbyt zniszczone. Dlatego posiadaczki długich i półdługich włosów muszą postarać się minimalizować ryzyko uszkodzenia pasm. Do najbardziej szkodliwych czynników należą:
- niewłaściwe szczotkowanie – szczególnie ciągnięcie i szarpanie kosmyków, wywołuje to uszkodzenia mechaniczne na ich całej długości. Należy też pamiętać, że czesanie włosów na mokro jest ryzykowne, dlatego można to robić tylko w ostateczności,
- zabiegi chemiczne – w szczególności trwała ondulacja oraz rozjaśnianie często szkodzą pasmom. Najlepszym wyborem jest wykonywanie tych zabiegów u fryzjera, a także wdrożenie właściwej pielęgnacji, w tym intensywnej ochrony włosów. Nie powinno się także wykonywać zabiegu trwałej ondulacji jednocześnie z koloryzacją. Najlepiej najpierw nadać włosom skręt, a dopiero potem zmienić ich barwę,
- stylizacja z użyciem wysokich temperatur – szkodliwe są przede wszystkim lokówka i prostownica, których nagrzana powierzchnia styka się bezpośrednio z włosem. Szkodliwe może być także ciepło suszarki. Należy uważać przede wszystkim na trzymanie jej zbyt blisko głowy – 30 cm odległości to minimum. Warto też ograniczyć jej użycie i możliwie jak najczęściej pozostawiać włosy do samodzielnego wyschnięcia. Dobrym pomysłem podczas stosowania prostownicy, lokówki czy suszarki jest wcześniejsze nałożenie specjalnego preparatu ochronnego, który zmniejszy ryzyko uszkodzeń.
Warto pamiętać również, że włosy mogą zostać uszkodzone w sposób zupełnie naturalny, np. przez promienie słoneczne bądź w wyniku nagłej zmiany temperatur, np. wejścia z mrozu do ogrzewanego pomieszczenia. Dlatego zawsze trzeba pamiętać o ich ochronie, np. z pomocą specjalnych sprayów czy olejków fryzjerskich.
Lekkim uszkodzeniom włosów zwykle nie da się zapobiec. Wtedy właśnie można zdecydować się na hair dusting, który przywróci fryzurze zachwycający wygląd.
Więcej:
- Pogotowie fryzjerskie - Jak okiełznać burzę niesfornych loków?
- Z brunetki w blondynkę. Wszystko o radykalnej koloryzacji
- Fryzura pin-up, czyli elegancja i styl lat 50. XX wieku. Jak ją wykonać?
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN