Cyprys zaliczany jest do jednych z najpopularniejszych ozdobnych drzew iglastych uprawianych w Polsce. Jest atrakcyjny wizualnie, ale trzeba też pamiętać o tym, że to dość kapryśne drzewo, które wymaga odpowiednich warunków do prawidłowego wzrostu. Dlatego przy wyborze cyprysu warto sprawdzić, który z gatunków najlepiej sprawdzi się w miejscu, w jakim będziemy prowadzić uprawę.
Najpopularniejsze rodzaje cyprysów ‒ gdzie najlepiej je uprawiać?
· Cyprys wiecznie zielony – zaliczany jest do najpopularniejszych przedstawicieli cyprysów. Są to bardzo wysokie drzewa. W ogrodzie osiągają nawet do 30 m wysokości, jednak charakteryzują się powolnym wzrostem. Dużego uroku temu gatunkowi dodają szyszki, które początkowo są zielone, a później zmieniają swoją barwę na brązową. Młode okazy uprawiane są w donicach, które latem i wiosną mogą być trzymane na balkonach i tarasach.
· Cyprys wielkoszyszkowy – ten gatunek można spotkać również pod nazwą cyprys domowy . Jest bardzo popularną ozdobą w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Młode drzewka traktowane są niekiedy jako zastępstwo choinki w niewielkich mieszkaniach czy pokojach traktowany. Występuje kilka odmian tego gatunku. Jako jedną z najpopularniejszych wskazuje się cyprys goldcerst wilma (można też spotkać skróconą wersję tej nazwy – cyprys goldcrest ).
· Cyprys kolumnowy – jeżeli marzy nam się cyprys w doniczce, warto wybrać właśnie cyprys kolumnowy nazywany inaczej cyprysikiem Lawsona. Jest to dobry cyprys na balkon , ale jeszcze lepiej sprawdzi się na otwartym tarasie i w przydomowym ogrodzie. Trzeba przy tym pamiętać, że do trzymania na balkonie nadają się jedynie młode rośliny, z czasem drzewo z balkonu będzie trzeba przenieść do ogrodu, by mogło w pełni się rozwinąć.
Dobierając cyprysy, wiele osób przede wszystkim bierze pod uwagę wielkość rośliny. W sklepach dostępne są często młode rośliny, traktowane jak kwiaty doniczkowe, które możemy umieścić na parapecie lub na podłodze.
Cyprys – uprawa. Najważniejsze informacje
Cyprysy, które znajdują się na zewnątrz, w odpowiednich warunkach mogą żyć bardzo długo. Szacuje się, że najstarsze cyprysy liczą sobie około 4000 lat. Jednak trzeba pamiętać, że są to rośliny wrażliwe na niskie i bardzo wysokie temperatury. Optymalne dla prawidłowego rozwoju tych drzew są temperatury z zakresu 16-20 stopni Celsjusza (zimą najlepiej, jeśli drzewa mają zapewnioną temperaturę ok. 5-10 stopni Celsjusza). Cyprysy najlepiej sadzić w miejscu dobrze nasłonecznionym. Z uwagi na to, że cyprysy źle znoszą wiatr, najlepiej sadzić je przy murach i ogrodzeniach. Ważne jest też to, aby utrzymać odpowiednią wilgotność podłoża, na jakim rośnie cyprys. Podlewanie powinno być umiarkowane, tak żeby podłoże było wilgotne, najlepiej o kwaśnym pH.
Cyprys w doniczce – jak pielęgnować?
Bardzo popularne są cyprysy hodowane w doniczkach, które można ustawić zarówno w domu czy na tarasie, jak i na zewnątrz, w charakterze krzewu ozdobnego (tutaj bardzo ciekawie prezentuje się szczególnie cyprys szczepiony na pniu). Takie cyprysy z powodzeniem można trzymać w domu, nawet duże odmiany, gdyż rosną one bardzo wolno. Pielęgnacja cyprysa w doniczce bazuje na podobnych zasadach jak w przypadku drzew rosnących w ogrodach. Gleba musi być kwaśna i wilgotna. Trzeba też zadbać o to, aby roślina nie przemarzła. Warto też zaopatrzyć się w specjalny nawóz do cyprysów.
A co zrobić, gdy cyprys domowy usycha? Należy przede wszystkim sprawdzić, czy ma zapewnione odpowiednie warunki i czy nie jest narażony na działanie szkodników, które mogą osłabiać roślinę.
Jaki cyprys wybrać na żywopłot?
Cyprysy są chętnie wybierane jako elementy żywopłotów, gdyż bardzo łatwo nadać im ładny kształt przez odpowiednie przycinanie cyprysów . Formowanie cyprysów najczęściej stosowane jest w przypadku drzew rosnących w ogrodach lub parkach. Pozwala to nadać wszystkim alejkom ciekawego, spójnego wyglądu. Cyprys formowany prezentuje się szczególnie pięknie w ogrodach nawiązujących do stylu francuskiego. Może to być cyprys kula lub cyprys w formie stożka.
A jaki cyprys na żywopłot? Odmiany cyprysów dobrze sprawdzających się w roli żywopłotu to między innymi cyprys Lawsona i Laylanda. Ważne, by zwrócić uwagę na wysokość, jaką mogą osiągnąć rośliny, gdyż mogą one z czasem powodować duże zacienienie posesji.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN