Styl Życia

Co z odwołanymi zabiegami w szpitalach? "Kolejki się wydłużą, to już wiadomo"

Styl Życia

Co z odwołanymi zabiegami w szpitalach? "Kolejki się wydłużą, to już wiadomo"

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że od 4 maja wycofane zostają ograniczenia dotyczące zabiegów planowych. Wcześniej NFZ zaleciło ich wykonywanie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo, aby zapewnić dodatkowe łóżka szpitalne dla pacjentów wymagających pilnego przyjęcia do szpitala. 

Odwołane zabiegi w szpitalach

W naszym studiu gościł dr. n. med. Krzysztof Madej, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej. Jak twierdzi, nieudzielanie świadczeń planowych miało charakter jedynie zaleceń NFZ-tu, co w różnych miejscach różnie było realizowane, więc skutki tego będą różne w różnych miejscach. Ponadto nie ma żadnego rządowego scenariusza "odmrażania medycyny", który można by poddać ocenie punkt po punkcie.

- W wielu miejscach normalna działalność została porażona z powodów organizacyjnych i psychologicznych. Organizacyjne to te, że rzeczywiście zamykano oddziały i zmieniano je na covidowe, a psychologiczne to takie, że pacjenci stronili od szpitali i nie korzystali, chociaż teoretycznie mogli, bojąc się zakażenia – mówił ekspert.

- Psychologia była nie tylko po stronie pacjentów, ale także po stronie służby zdrowia – dodał.

Nowe terminy zabiegów w szpitalach

Zalecenie nieudzielania świadczeń planowych dotyczyło ograniczenia do niezbędnego minimum i odroczenia w czasie. Oznacza to, że skutkiem będzie przesunięcie w czasie nowych terminów.

- W każdym szpitalu to wyglądało inaczej. Polityk, który zaleca, żeby nie robić wszystkich zabiegów, nie podejmie decyzji, żeby odwołać wszystko, bo to rodzi skutki. Można powiedzieć, że jest duża grupa ludzi w stosunku do której zaciągnięto dług zdrowotny. Jest grupa chorych, którym nie udzielono pomocy i można się liczyć ze skutkami pewnymi. Jak te skutki będą wyglądały, nie wiem, ale dowiemy się o tej statystyce w ciągu 3 mies. Dług został zaciągnięty i ten dług trzeba spłacić – powiedział Krzysztof Madej.

- Kolejki się wydłużą, to już wiadomo. To nie jest tak, że kolejka się wydłuży i opóźni dostęp do świadczeń. Te kolejki trzeba od nowa sporządzić i sprawdzić pilność – podsumował. 

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Co sądzisz o tym artykule?
91
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0