Góra lodowa to ulubione ciasto wielu smakoszy. Ze względu na to, że jego warstwy można nasączyć na kilka sposobów, istnieje też wiele przepisów. Zazwyczaj nasącza się je: ponczem kawowym, wodą z alkoholem lub sokiem cytrynowym. Placek w najbardziej oryginalnym, klasycznym wypieku nasączony jest kawą, dlatego też proponujemy wykonanie ciasta zgodnie z tą recepturą.
Ciasto góra lodowa – przepis
Przepis na górę lodową może wydawać się nieco skomplikowany, a jego przygotowanie pracochłonne. Smak wypieku jest jednak prawdziwą rekompensatą.
Składniki (na 15 porcji)
Biszkopt:
- 5 jajek,
- 1 szklanka mąki,
- 1 szklanka cukru,
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia,
- 2 łyżki kakao.
Poncz:
- 1 szklanka wrzątku,
- 2 łyżki kawy rozpuszczalnej.
Masa budyniowa:
- 2 żółtka,
- ¾ szklanki cukru,
- cukier waniliowy,
- 2 łyżki mąki pszennej,
- 2 czubate łyżki budyniu śmietankowego,
- 2 szklanki mleka,
- 200 g masła.
Masa z mleka w proszku:
- 250 g masła,
- ½ szklanki cukru,
- ½ szklanki wody,
- 2 szklanki mleka w proszku + 2 łyżki mleka w proszku,
- 2 łyżki kakao,
- 150 g okrągłych biszkoptów.
Przygotowanie ciasta góra lodowa - krok po kroku
- Aby upiec górę lodową, na początku oddziel białka od żółtek. Ubij białka na sztywną pianę, dodając sól i cukier. Miksuj całą masę do momentu, aż cukier się rozpuści.
- Dodaj do masy żółtka. W oddzielnej misce wymieszaj mąkę z proszkiem do pieczenia oraz kakao, a następnie przesiej mieszankę przez sitko. Dodaj ją do masy i cały czas ubijaj. Rozgrzej piekarnik do 180℃.
- Przygotowaną masę wylej na blachę o rozmiarach 36x24 cm. Włóż ją do rozgrzanego piekarnika i piecz przez 25 min. W ten sposób powstanie placek góry lodowej, czyli jej spód, który następnie trzeba będzie przekroić.
Przygotowanie kremu budyniowego:
- Aby przygotować krem budyniowy, utrzyj żółtka z cukrem oraz cukrem waniliowym na gładką, jednolitą masę.
- Do masy dodaj mąkę, budyń oraz ½ szklanki mleka. Resztę mleka zagotuj, stopniowo wlewając do niego masę jajeczną – cały czas je mieszaj, do momentu, aż powstanie budyń. Gotowy budyń pozostaw do ostygnięcia.
- Utrzyj masło na puch i wlej do niego chłodny budyń – tak, aby składniki się połączyły. We wrzątku rozpuść kawę rozpuszczalną, a następnie poczekaj, aż ostygnie. Każdą warstwę ciasta nasącz kawą.
Przygotowanie masy z mleka w proszku:
- Każdy przepis na ciasto górę lodową uwzględnia także przygotowanie masy z mleka w proszku. Aby ją zrobić, na początku ugotuj masło z wodą i cukrem, a następnie pozostaw je do ostygnięcia.
- Do zimnego masła dosyp mleko w proszku i zmiksuj całość. Masę podziel na dwie części: do pierwszej dodaj kakao, a do drugiej – 2 kolejne łyżki mleka w proszku. Mimo że masy będą dość płynne, szybko mogą zesztywnieć, dlatego też należy sprawnie wylewać je na ciasto.
Przygotowanie ciasta:
- Na jednej warstwie ciasta rozprowadź połowę masy budyniowej i przykryj ją drugą warstwą biszkoptu. Na biszkopcie wyłóż resztę masy budyniowej.
- Pokrój ciastka biszkopty na pół, nasącz je kawą. Następnie ułóż je na masie budyniowej. Dwie masy: jasną i ciemną na przemian wlewaj łyżką pomiędzy biszkopty.
- Ciasto wstaw na kilka godzin do lodówki, aby stężało.
Ciasto góra lodowa bez pieczenia – przepis
Lodową górę można przygotować także bez pieczenia. Poniżej podajemy przepis dla wszystkich, którzy nie mają czasu lub ochoty korzystać z piekarnika.
Składniki (na blaszkę o wymiarach 22×33 cm):
Warstwy:
- 1 opakowanie kakaowych herbatników,
- 1 i ½ opakowania okrągłych biszkoptów.
Krem:
- 3 szklanki mleka,
- ¾ szklanki cukru,
- 2 budynie waniliowe (bez cukru),
- 2 żółtka,
- 1 łyżka mąki pszennej,
- 200 g masła.
Polewa:
- 200 g masła,
- ½ szklanki wody,
- ½ szklanki cukru,
- 2 szklanki + 1 łyżka mleka w proszku,
- 1 łyżka kakao.
Sposób przygotowania góry lodowej bez pieczenia:
- Wlej do miski ¾ szklanki mleka. Dodaj żółtka, mąkę pszenną, budynie. Miksuj całość do momentu uzyskania jednolitej masy.
- Zagotuj resztę mleka, stopniowo wlewając do niego przygotowaną mleczną masę z dodatkami. Całość gotuj na budyń.
- Gotowy budyń odstaw do wystudzenia, aż uzyska temperaturę pokojową. Miksuj miękkie masło przez moment, a następnie stopniowo dodawaj do niego budyń. Kontynuuj miksowanie aż do uzyskania jednolitej masy.
- Wyłóż blachę o wymiarach 22x33 cm papierem do pieczenia. Placek, czyli spód góry lodowej będzie składał się z ułożonej na blasze warstwy kakaowych herbatników. Rozsmaruj na nich połowę kremu budyniowego i rozłóż kolejną warstwę ciastek. Na nich rozłóż kolejną warstwę masy.
- Na wierzchu ułóż pionowo okrągłe biszkopty. Jeśli ciastka, które kupiłeś, są dosyć duże, warto je przeciąć na pół. Jeśli są małe, możesz przyciąć je tylko odrobinę. Tak przygotowane ciasto wstaw do lodówki.
- Przepis na górę lodową nie może obejść się bez masy wykonanej m.in. z mleka w proszku. Wyjmij garnek i wrzuć do niego masło, cukier, wodę, a następnie całość zagotuj. Kiedy masa będzie gorąca, pozostaw ją do ostygnięcia. Do lekko ochłodzonej, ale jeszcze ciepłej mieszanki dodaj mleko w proszku i miksuj całość, aż do połączenia się składników.
- Mleczną masę podziel na 2 części. Do pierwszej z nich dodaj łyżkę mleka w proszku i ją zmiksuj, do drugiej – łyżkę kakao i również ją zmiksuj.
- Lekko schłodzone ciasto polewaj na przemian jasną i ciemną polewą. Postaw je w lodówce na minimum 2 godziny.
Zobacz też:
Agrestowo-truskawkowy jogurtowiec z czereśniami. Przepis na prosty deser doskonały w upalne dni
Popapraniec – przepis na wyjątkowe ciasto
Mrowisko - przepis na wyjątkowe ciasto z Podlasia
Zobacz video: Ciasto jak u mamy
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto