Czekoladowe ciasto z wiśniami sprawdzi się w każdej okazji – zarówno podczas imprez i spotkań towarzyskich, jak i w celu umilenia sobie codzienności. Przepisy, które wykorzystują sprawdzone połączenie wiśni i czekolady, są bardzo zróżnicowane, dlatego też możemy wybierać między ciastkami, tortami, muffinkami i ciasteczkami. Ciasto czekoladowe z wiśniami ma podstawową zaletę – możemy przygotować je zarówno latem, kiedy mamy dostęp do świeżych owoców, jak i zimą, gdy na pomoc przychodzą mrożone wiśnie lub frużelina wiśniowa. Nie bójmy się tych drugich – smak pozostaje równie intensywny co w przypadku świeżych owoców.
Jak upiec ciasto czekoladowe z wiśniami? Przepis
Prostym i klasycznym już przepisem na wilgotne ciasto czekoladowe z wiśniami jest brownie. Do jego przygotowania potrzebne będą:
· 2 szklanki mąki,
· 1 szklanka cukru,
· 5 jajek,
· 250 g masła,
· 4 łyżki kakao,
· 1/3 szklanki przegotowanej wody,
· opakowanie cukru wanilinowego,
· 2 łyżeczki proszku do pieczenia,
· 400g drylowanych wiśni – świeżych lub mrożonych,
· polewa czekoladowa lub czekolada mleczna i mleko do przygotowania polewy.
Sposób przygotowania:
Należy zacząć od roztopienia w garnku masła – podczas mieszania dodajemy cukier, wodę oraz kakao. Kiedy składniki się połączą, należy odstawić garnek do wystygnięcia. Następnie do masy dodajemy żółtka jaj, mąkę, proszek do pieczenia oraz cukier wanilinowy. Składniki dokładnie mieszamy.
Ubite na pianę białka dodajemy do masy i przelewamy na blachę. Na wierzchu układamy wiśnie. Tak przygotowane ciasto wstawiamy do nagrzanego na 180 stopni piekarnika. Ciasto powinno piec się około godziny. Po wyjęciu z piekarnika na wierzchu rozprowadzamy polewę czekoladową. Jeśli polewa to dla nas za mało i chcemy stworzyć ciasto czekoladowe z wiśniami i bitą śmietaną, możemy wykorzystać nasze brownie, przeciąć ciasto na pół i przełożyć je bitą śmietaną.
Przepis na tartę czekoladową z wiśniami
Ciasto czekoladowe z wiśniami można również przyrządzić bez użycia piekarnika! Przepis na tartę bez pieczenia bazuje na wykorzystaniu gotowych herbatników. Do jego wykonania potrzebne będą:
· 300 g kakaowych herbatników,
· 50 g masła,
· 150 g czekolady mlecznej,
· 100 g czekolady gorzkiej,
· 1 łyżeczka żelatyny w proszku,
· 500 ml śmietanki 30% lub 36%,
· około 500g wydrylowanych wiśni.
Należy zacząć od miksowania herbatników z roztopionym masłem oraz około 50 g roztopionej mlecznej czekolady. Tak przygotowaną masę należy przełożyć do formy na tartę i uformować z niej dno i boki. Na dno należy wyłożyć wiśnie, następnie odstawić blaszkę do lodówki. W osobnym naczyniu należy podgrzać około 250 ml śmietanki, dodać do niej mleczną i gorzką czekoladę oraz żelatynę. Kiedy składniki połączą się, odstawić naczynie do przestudzenia. Pozostałe 250 ml śmietanki należy ubić i połączyć z przestudzoną czekoladą. Całość należy przełożyć do blaszki ze spodem tarty i odstawić na minimum kilka godzin do lodówki.
Tort czekoladowy z frużeliną wiśniową
Są okazje, na które ciasto czekoladowo-wiśniowe to za mało – potrzebny jest tort. Do upieczenia tortu czekoladowego z frużeliną wiśniową potrzebujemy następujących składników::
· upieczony biszkopt kakaowy,
· frużelina wiśniowa,
· 15 łyżek amaretto lub likieru czekoladowego do nasączenia biszkoptu,
· 2 łyżki gorzkiego kakao,
· starta czekolada oraz wiśnie do dekoracji.
Do sporządzenia kremu do tortu potrzebne będą:
· 500 g serka mascarpone ogrzanego do temperatury pokojowej,
· 200 g czekolady ciemnej,
· 500 ml śmietanki 30% lub 36%,
· ⅓ szklanki cukru pudru.
Upieczony biszkopt należy przekroić na 3 blaty. Następnie należy przygotować krem do tortu: czekoladę połamaną na kawałki roztapiamy w kąpieli wodnej. Dodajemy do niej serek mascarpone, cały czas mieszając. Śmietankę ubijamy z cukrem pudrem i dodajemy ją powoli do kremu czekoladowego.
Dolny biszkopt nasączamy likierem, następnie kładziemy na niego frużelinę wiśniową. Na owoce kładziemy ⅓ kremu czekoladowego. Krem możemy posypać gorzkim kakao. Na to kładziemy drugi biszkopt, skrapiamy go likierem, nakładamy frużelinę, krem oraz kakao. Na to kładziemy ostatni blat biszkoptu, również nasączamy go amaretto. Resztę kremu wykładamy na górę tortu oraz na jego boki. Tak przygotowany tort wkładamy do lodówki, najlepiej na kilkanaście godzin. Ozdabiamy go startą czekoladą i owocami.
Czekoladowe muffinki z wiśniami
Jeśli mamy ochotę na szybkie ciasto czekoladowe z wiśniami, ale wiemy, że cała blacha niekoniecznie zostanie zjedzona, możemy zastąpić je muffinkami. Sprawdzą się też w sytuacji, gdy chcemy poczęstować innych naszymi wypiekami poza domem. Do ich przygotowania potrzebne będą:
· 2 szklanki mąki,
· ⅔ szklanki cukru,
· ¼ szklanki kakalo,
· 1 łyżeczka proszku do pieczenia,
· 1,5 łyżeczki sody oczyszczonej,
· 100 g posiekanej drobno czekolady,
· 125 g masła,
· pół szklanki jogurtu naturalnego lub maślanki,
· 2 jajka,
· 1 szklanka wydrylowanych wiśni.
Najpierw należy w jednej misce zmieszać mąkę, kakao, proszek do pieczenia, cukier oraz sodę. W drugim naczyniu należy wymieszać lekko roztrzepane jaja, jogurt oraz roztopione masło. Składniki z obu naczyń należy wymieszać, następnie dodać do masy wiśnie.
Muffinki można piec w formie silikonowej lub na blaszce. Do papierowych papilotek należy wyłożyć ciasto do ich ¾ wysokości. Babeczki powinny piec się w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez około 25 minut. Czekoladowe muffinki z wiśniami można po ostygnięciu udekorować polewą lub kolorową posypką.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN