Aby posadzić w ogrodzie bukszpan kulisty , możemy zakupić przycinane maszynowo krzewy lub uformować je samemu z podrośniętych sadzonek. Jeśli ma się dużo czasu, można samodzielnie rozmnażać bukszpan poprzez ukorzenianie gałązek ściętych z górnej części krzewu. W sprzedaży znajdziemy także większy bukszpan – kula 50 cm również pojawia się w sklepach i centrach ogrodniczych.
Bukszpan kula – charakterystyka, uprawa
Krzewy przeznaczone do przycinania najczęściej tworzy się z bukszpanu wieczniezielonego ( Buxus sempervirens ), który – zgodnie z nazwą – jest zieloną przez cały rok ozdobą wielu ogrodów i doskonałym materiałem na żywopłot. W naturalnych warunkach występuje w Europie Środkowej i Południowej, Afryce Północnej, Azji Mniejszej oraz na Kaukazie, osiągając wysokość nawet do 2-4 metrów. W Polsce rośnie jedynie w ogrodach jako krzew ozdobny czy małe drzewko – taki bukszpan – kula na pniu, prezentuje się bardzo ciekawie. Jego cechy charakterystyczne to zwarty, gęsty pokrój oraz ciemnozielone, błyszczące listki. Jest też gatunkiem długowiecznym – może przetrwać nawet kilkaset lat.
Bukszpan warto uprawiać na żyznej glebie o odczynie między naturalnym a zasadowym, w miejscach ciepłych i nasłonecznionych, a także dbać o dobre nawodnienie. Są to warunki optymalne, w których krzew osiągnie najlepszy wzrost. Jednak tak naprawdę jest on na tyle wytrzymały i potrafi się przystosować do różnych warunków, że z powodzeniem można go sadzić również na glebie kamienistej czy wapiennej. Dobrze poradzi sobie w warunkach miejskich, nie przeszkodzą mu zanieczyszczenia, upały czy okresy suszy.
Bukszpan – kula w donicy, wymaga nieco większych nakładów wysiłku niż ten sadzony prosto do gruntu. Przede wszystkim nie można dopuścić do przesuszenia jego korzeni – z tego względu w sezonie podlewamy roślinę codziennie, a zimą nieco rzadziej, lecz regularnie. W okresie zimowym zabezpieczamy ją także przed mrozem. Bukszpan należy zraszać w celu spłukania kurzu, jednocześnie dbając o to, by woda nie gromadziła się na liściach – sprzyjałoby to rozwojowi grzybów. Wiosną i latem warto także stosować nawóz do bukszpanów.
Bukszpan – kula w donicy lub w gruncie – aranżacje
Ten ozdobny krzew przycięty w estetyczną kulę doskonale nadaje się do ogrodowych aranżacji – szczególnie, jeśli zależy nam na uporządkowanym, symetrycznym ukształtowaniu terenu, które przywodzi na myśl ogrody w stylu francuskim. W najprostszej wersji bukszpan kulisty posadzony w dużych, dekoracyjnych doniczkach można ustawić po obu stronach wejścia. Inny pomysł na kule bukszpanu, są sadzonki ułożone w szpalerze wzdłuż wjazdu lub ścieżki prowadzącej do domu. Odstęp między nimi zależy od wielkości, do jakiej chcemy przycinać rośliny i może wynosić od 50 do 150 cm. Warto pamiętać o estetycznych obrzeżach ogrodowych, dzięki którym uzyskamy wyraźną linię ścieżki, podkreślającą elegancję krzewów.
Rozwiązaniem dla osób, które szukają szybkich efektów i nie mają czasu na zajmowanie się ogrodem, jest sztuczny bukszpan kula . Takie krzewy często sprzedawane są wraz z pasującą do nich wysoką donicą wysypaną dekoracyjnymi kamykami – całość ma około 120 cm. Sztuczne rośliny tego typu często nie ustępują estetyką swoim naturalnym odpowiednikom. Doskonale sprawdzą się w lokalach użytkowych, gabinetach lekarskich, a także pomieszczeniach, do których nie docierają promienie słoneczne.
Jak przycinać bukszpan kulisty?
Choć krzew z natury dąży do kształtu kulistego, daleko mu do ideału. Aby osiągnąć pożądaną formę, należy dwa razy w roku (wiosną i wczesną jesienią) przycinać bukszpan wieczniezielony za pomocą nożyc ręcznych lub sekatora. Jak to zrobić, by nie zdeformować rośliny? Polecamy najpierw wytyczyć obwód w najszerszym miejscu, a następnie cztery pionowe południki. Potem wystarczy dokończyć przycinanie w pozostałych miejscach.
Nieważne, jaki jest nasz bukszpan – kula duża czy mała, ważne, by wyglądała symetrycznie. Podczas pracy warto oglądać efekty z pewnego oddalenia i korygować błędy. Czasami stosuje się narzędzia pomocnicze – żyłkę lub wygięty w półkole drut, które ułatwiają osiągnięcie równego kształtu. Bardziej zaawansowani ogrodnicy mogą skorzystać także z sekatora akumulatorowego, który przyspieszy pracę.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN