Beagle – charakterystyka, wychowanie i opieka. Wszystko, co musisz wiedzieć o tej rasie psów

Beagle - radosny pies
Fot. Przemysław Iciak/Getty Images
Beagle to psy uwielbiane przede wszystkim za wesołość, łagodne usposobienie wobec ludzi i zwierząt. Ich geneza wiąże się jednak z polowaniami, a instynkt myśliwski obecny jest w nich do dziś. Sprawdź, czym charakteryzują się psy rasy beagle.

Beagle to angielska rasa psów, która należy do grupy psów gończych. Mimo iż wyhodowano je prawdopodobnie jako psy myśliwskie wykorzystywane do polowań głównie na małą zwierzynę, to dziś są uwielbiane przez miłośników czworonogów i wykorzystywane jako domowe pupile – szczególnie przez rodziny z dziećmi oraz osoby aktywne. Beagle to bowiem rasa, która charakteryzuje się łagodnym usposobieniem, dużą aktywnością fizyczną, wytrzymałością i stosunkowo łatwą pielęgnacją, choć psy tej rasy nie są wolne od wad. Ich myśliwski instynkt i upór mogą sprawiać problemy wychowawcze i wywoływać trudności podczas spacerów.

Beagle – historia. Skąd wzięły się psy rasy beagle?

Historia rasy beagle nie jest do końca znana. Prawdopodobnie pierwszy raz nazwy beagle użyto w 1475 roku w publikacji o życiu ówczesnej, drobnej szlachty. Uważa się jednak, że wzmianki na temat psów w typie beagle’a mogły pojawiać się już w starożytności.

Beagle największą popularność zyskały w II połowie XIV wieku. Duże znaczenie w rozsławieniu rasy miał król Henryk VIII i jego córka Elżbieta I, która wyhodowała nawet miniaturkę beagle’a. W XVIII wieku ich popularność zmalała, a do polowań wykorzystywano przede wszystkim inną rasę – foxhound.

W czasach największej popularności beagla nie zwracano większej uwagi na wygląd psów – mogły mieć one np. długą lub krótką sierść. Najważniejsza była ich użyteczność i skuteczność w polowaniach. Dopiero w XIX wieku zaczęto zwracać uwagę na estetykę – wtedy też rozpoczęła się współczesna hodowla rasy beagle.

Beagle – wygląd i charakter

Beagle to tak zwane małe psy gończe. Oto cechy charakterystyczne ich wyglądu:

· Mają krępą budowę, są silne, ale nie ociężałe,

· Mają średniej długości silną, zgrabną głowę z kufą ani spiczastą, ani spłaszczoną,

· Charakterystyczne są dla nich długie, zaokrąglone na końcach, opadające uszy i orzechowe lub ciemnobrązowe oczy o łagodnym, ufnym spojrzeniu,

· Ich umaszczenie jest różnorodne – zwykle biało-orzechowo-brązowe.

Beagle to rasa psów, które uwielbiają towarzystwo – zarówno ludzi, jak i zwierząt. Zostawione same na kilka godzin mogą napsocić lub głośno płakać i przeszkadzać sąsiadom. Zabawom z tymi psami nie ma końca – uwielbiają figle, pieszczoty i ruch, którego potrzebują sporo każdego dnia. Należy przynajmniej raz dziennie zabrać pupila na długi spacer – nie wystarczy wypuścić go samego do ogródka. Jeśli pies będzie niewybawiony, a do tego pozostawiony sam sobie, z nudów może znaleźć sobie zajęcie, np. w postaci przekopania całego ogródka.

Beagle nie mają w sobie agresji , dlatego doskonale nadają się jako towarzysze dla dzieci. Właściciele beagli cenią sobie ich przywiązanie do człowieka, radość i łagodne usposobienie. Beagle wdzięcznie merdają swoimi białymi ogonkami – zarówno na widok domowników, jak i obcych, dlatego raczej nie nadają się do stróżowania czy obrony .

Należy pamiętać, że myśliwski instynkt w beaglach nie śpi, dlatego spuszczone ze smyczy mogą gonić ptaki lub inne zwierzęta, a na dużych, otwartych przestrzeniach – oddalać się od właścicieli. Z tego powodu należy mieć się na baczności podczas spacerów z czworonogiem i albo trzymać go na długiej smyczy, albo cierpliwie i wytrwale pracować nad jego posłuszeństwem.

Beagle – wychowanie

Beagle to psy inteligentne, ale także uparte i lubiące stawiać na swoim. Aby wyszkolić pupila, należy wykazać się determinacją, cierpliwością i konsekwencją. Nie należy jednak postępować z nimi zbyt ostro – są to wrażliwe, uczuciowe zwierzęta, które należy nagradzać za dobre zachowanie i dostarczać pozytywnych bodźców. W innym wypadku mogą stać się jeszcze bardziej uparte, zamknięte i mogą nawet zdystansować się do właścicieli. Należy wychowywać je stanowczo, ale przy tym ciepło i uczuciowo.

Warto wiedzieć też, że stuprocentowe posłuszeństwo w przypadku beagli jest bardzo trudne do osiągnięcia, o ile w ogóle możliwe. Nie zmienia to faktu, że psy te raczej nie sprawiają większych kłopotów swoim właścicielom – zwłaszcza wtedy, gdy są wybiegane. Lubią od czasu do czasu postawić na swoim.

Opieka nad beaglami

Beagle to psy silne i zdrowe, odporne na warunki atmosferyczne. Nie oznacza to jednak, że mogą przebywać poza domem przez cały rok. Zimą pies powinien przebywać w ciepłym pomieszczeniu, chociaż nadal należy zabierać go na długie spacery – nawet w zimne dni. Latem z kolei beagle nie powinny przebywać zbyt długo w wysokiej temperaturze na pełnym słońcu – należy zapewnić psu posłanie w zacienionym miejscu.

W domu wystarczy położyć mu złożony na kilka części koc, legowisko czy psią poduszkę, albo ustawić klatkę transportową, do której pies będzie przyzwyczajać się od małego.

Ponieważ beagle lubią zabawy, a do tego są silne, warto zakupić solidne zabawki wykonane z trwałych materiałów, np. z gumy. W innym wypadku zabawka może szybko zostać zniszczona.

Beagle – dla kogo są odpowiednie?

Beagle to psy, które sprawdzą się doskonale w domach, w których mieszkają dzieci i inne zwierzęta. Warto jednak pamiętaj, że jest to rasa, która nie lubi przebywać sama – należy poświęcić psom sporo uwagi. Z tego powodu raczej nie powinny mieszkać z osobami zapracowanymi i takimi, które dużo czasu spędzają poza domem. Właściciel beagla powinien być aktywny, przyjacielski, wesoły, a do tego konsekwentny i stanowczy.

Zobacz film: Człowiek, którego kochają wszystkie psy. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Sprawdź więcej modowych inspiracji!
Materiał promocyjny

Sprawdź więcej modowych inspiracji!