Newsy

Bardzo niski stan wody w Wiśle. Lada moment może paść rekord

Brzeg Wisły w Warszawie

Fot. GettyImages / Bernard Bialorucki

Newsy

Bardzo niski stan wody w Wiśle. Lada moment może paść rekord

Brzeg Wisły w Warszawie

Fot. GettyImages / Bernard Bialorucki

Poziom wody w Wiśle jest bardzo niski. We wtorek o 8.50 wodowskazy przy bulwarach warszawskich oraz w Porcie Praskim pokazały 40 cm. Mimo niskiego stanu wody, władze Warszawy ostrzegają mieszkańców przed beztroskim zachowaniem nad brzegiem rzeki.

Stan wody w Wiśle - 40 cm

We wtorek, według wodowskazów przy warszawskich bulwarach oraz w Porcie Praskim stan wody jest na poziomie 40 cm, a w niektórych miejscach koryto rzeki wygląda na wyschnięte. Jednak stan wód Wisły utrzymujący się na poziomie ok. 40 cm nie jest rekordem w historii pomiarów.

Wyjątkowo niski stan był latem w roku 2015 - 26 cm. Bonusem w tamtym wypadku było to, że mało wody w Wiśle pozwoliło na znalezienie i wydobycie z dna rzeki zabytków, które w XVII w. próbowali wywieść Szwedzi. Korzystając z niskiego stanu wody, archeolodzy wydobyli także fragmenty ław kamiennych wysadzonego przez Niemców po powstaniu warszawskim mostu Poniatowskiego.

- przekazało biuro prasowe warszawskiego ratusza.

>>> Zobacz także:

Urzędnicy jednak przestrzegają przed wchodzeniem do Wisły:

Niski stan Wisły nie oznacza, że na całej szerokości rzeka ma ok. 40 cm. Główny nurt jest głęboki 2-3 m, a pod mostami nawet 5 m. Dno jest bardzo zróżnicowane, a prąd silny. Tak więc próba wchodzenia do wody z zamiarem sprawdzenia jak głęboka jest Wisła, może się skończyć tragicznie.

- poinformował ratusz.

Zawieszono kursowanie promu

W związku z niskim poziomem wody Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie zawiesił kursowanie promu Pliszka, natomiast statek Zefir zabierający turystów na wycieczki do Serocka odpływa z innej przystani.

Miasto uspokaja, że niski poziom Wisły nie wpływa na dostawy wody dla mieszkańców, ponieważ jest ona pobierana z dna Wisły, drugie ujęcie znajduje się na jeziorze Zegrzyńskim.

W tym tygodniu jedynie przelotne opady

Prognoza meteorologiczna na najbliższy tydzień przewiduje jedynie przelotne opady deszczu, co niestety nie jest dobrą informacją, jeśli chodzi o sytuacje hydrologiczną. Stany wód w rzekach będą utrzymywały się na obecnym, niskim, poziomie lub wykazywały tendencję do dalszych spadków

 - informuje IMGW

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
50
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0