Stan wody w Wiśle - 40 cm
We wtorek, według wodowskazów przy warszawskich bulwarach oraz w Porcie Praskim stan wody jest na poziomie 40 cm, a w niektórych miejscach koryto rzeki wygląda na wyschnięte. Jednak stan wód Wisły utrzymujący się na poziomie ok. 40 cm nie jest rekordem w historii pomiarów.
Wyjątkowo niski stan był latem w roku 2015 - 26 cm. Bonusem w tamtym wypadku było to, że mało wody w Wiśle pozwoliło na znalezienie i wydobycie z dna rzeki zabytków, które w XVII w. próbowali wywieść Szwedzi. Korzystając z niskiego stanu wody, archeolodzy wydobyli także fragmenty ław kamiennych wysadzonego przez Niemców po powstaniu warszawskim mostu Poniatowskiego.
- przekazało biuro prasowe warszawskiego ratusza.
>>> Zobacz także:
- Powódź 2019. Alerty pogodowe w 13 województwach, fala wezbraniowa na Wiśle
- Ujście Wisły na światowej liście najcenniejszych obszarów wodno-błotnych
- Susza w Polsce. Woda będzie cenniejsza od ropy naftowej!
Urzędnicy jednak przestrzegają przed wchodzeniem do Wisły:
Niski stan Wisły nie oznacza, że na całej szerokości rzeka ma ok. 40 cm. Główny nurt jest głęboki 2-3 m, a pod mostami nawet 5 m. Dno jest bardzo zróżnicowane, a prąd silny. Tak więc próba wchodzenia do wody z zamiarem sprawdzenia jak głęboka jest Wisła, może się skończyć tragicznie.
- poinformował ratusz.
Zawieszono kursowanie promu
W związku z niskim poziomem wody Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie zawiesił kursowanie promu Pliszka, natomiast statek Zefir zabierający turystów na wycieczki do Serocka odpływa z innej przystani.
Miasto uspokaja, że niski poziom Wisły nie wpływa na dostawy wody dla mieszkańców, ponieważ jest ona pobierana z dna Wisły, drugie ujęcie znajduje się na jeziorze Zegrzyńskim.
W tym tygodniu jedynie przelotne opady
Prognoza meteorologiczna na najbliższy tydzień przewiduje jedynie przelotne opady deszczu, co niestety nie jest dobrą informacją, jeśli chodzi o sytuacje hydrologiczną. Stany wód w rzekach będą utrzymywały się na obecnym, niskim, poziomie lub wykazywały tendencję do dalszych spadków
- informuje IMGW
Autor: Bernadetta Jeleń
Źródło: PAP