Seweryn rapuje z żoną w DDTVN. Taka miłość się zdarza!

„Związek to pracochłonne ognisko. Zawiłość, w której chce się być blisko. Miłość przepali wszystko. Niepielęgnowana zamienia się w popiół”. Andrzej Seweryn razem z żoną Katarzyną Kubacką-Seweryn w studiu Dzień Dobry TVN wykonali utwór LUC-a. Jak mówią słowa piosenki najlepiej oddają to, co chcieliby opowiedzieć o łączącym ich uczuciu. Jak pielęgnuje związek autor piosenki LUC razem ze swoją partnerką Justyną Posadzy?

Taka miłość się nie zdarza!

Katarzynę Kubacką-Seweryn i Andrzeja Seweryna połączyły sprawy zawodowe. Pani Katarzyna 10 lat temu zaprosiła aktora Andrzeja Seweryna na spotkanie w związku z filmem „Otwórz_oczy!” do Maroka.

Myślałam wtedy, że jest to człowiek pozbawiony absolutnie poczucia humoru i potwornie sztywny. Okazało się, że jest inaczej. Jest uśmiechniętym człowiekiem. To jest dowód na to, ze taka miłość się zdarza.

- zdradziła w rozmowie Pani Katarzyna.

Łukasz L.U.C Rostkowski, muzyk, producent, wokalista i Justyna Posadzy są ze sobą od trzech lat. Połączyła ich wspólna pasja do podróżowania. Oboje przyznali, że początki nie były łatwe, ponieważ każdy miał inne przyzwyczajenia. W ich przypadku, im dłużej trwa ich miłość, lepiej im się układa. Nauczyli się chodzić na kompromisy.

Myślę, że oboje pielęgnujemy ten związek. W naszym przypadku to Łukasz zaczął. Postawił wszystko na jedną kartę i walczył jak dzielny rycerz.

- zaznaczyła Justyna.

Ja mam taką swoją teorię. Kobieta jest jak takie lustro w którą się wysyła miłość. Nie wiadomo jak lustro jest głębokie. I ono ją odbija.

- podsumował LUC.

Aktor filmowy i teatralny

Andrzej Seweryn urodził się 25 kwietnia 1946 roku w Heilbronn w Niemczech. W 1968 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną (PWST) w Warszawie. Był pierwszą osobą w swojej rodzinie, która zdecydowała się na aktorstwo. Jak sam mówi, nie wyobraża siebie w innym zawodzie. Choć w młodości jego głowę pochłaniała pasja do koszykówki. Pierwszy aktorski angaż Seweryn dostał w Teatrze Ateneum. Debiutował na jego deskach rolą Służącego w "Wujaszku Wani" Antoniego Czechowa. Na uroczystej premierze spektaklu go nie było, ponieważ trafił do więzienia. Andrzej Seweryn był bardzo zaangażowanym studentem w polityczne sprawy. W 1968 roku razem z innymi studentami roznosił ulotki demonstracyjne. Trafił przez to na cztery miesiące do aresztu. W teatrze Ateneum pracował nieprzerwanie do 1980 roku.

W latach 1972-1974 był wykładowcą na wydziale aktorskim w warszawskiej szkole teatralnej.

Sławę przyniosła mu rola Maksa Bauma w "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy (1974), gdzie wystąpił u boku Daniela Olbrychskiego i Wojciecha Pszoniaka. Daniel Olbrychski wypowiada się o Sewerynie w samych ciepłych słowach.

-Andrzej Seweryn należy do pokolenia niezwykłych aktorów polskich, ponieważ są mistrzami, elitą światową w dwuboju gry w teatrze i filmie.

W 1975 roku Seweryn zagrał u Jerzego Antczaka w "Nocach i dniach", wcielając się w Anzelma, syna Michaliny i Daniela Ostrzeńskich.

Znakomite recenzje zyskał Seweryn swą rolą w "Dyrygencie" Wajdy z 1979 r. Kreacja ta przyniosła mu też Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego aktora na festiwalu filmowym w Berlinie.

Zobacz film: 50-lecie pracy twórczej Andrzeja Seweryna. Źródło: Dzień Dobry TVN

Paryska Emigracja

Większą część aktywności zawodowej Andrzej Seweryn spędził we Francji. W 1980 roku wyjechał do Paryża, by zagrać kobiecą rolę Spiki Tremendosy w Onych Stanisława Ignacego Witkiewicza reżyserowanych przez Andrzeja Wajdę. Ze względu na wprowadzenie w Polsce stanu wojennego aktor postanowił zostać w Paryżu na dłużej. Spędził tam 33 lata.

Andrzej Seweryn został aktorem najlepszych francuskich teatrów i kinowych produkcji filmowych. Został zaangażowany - jako trzeci cudzoziemiec w historii teatru francuskiego - do jednego z najbardziej prestiżowych teatrów na świecie Comédie-Française. Był profesorem w cole Nationale Superieure des Arts et Techniques du Theatre w Lyonie oraz w Conservatoire National Superieur d'art Dramatique (CNSAD) w Paryżu. W 2006 zadebiutował, jako reżyser filmowy obrazem "Kto nigdy nie żył..." z Michałem Żebrowskim w roli głównej.

Na stałe do Polski powrócił w 2010. 1 stycznia 2011 objął stanowisko dyrektora Teatru Polskiego i tę funkcję piastuje do dziś.

Dorobek artystyczny

Andrzej Seweryn może pochwalić bogatą filmografią. Choć jak sam przyznał, nie lubi siebie oglądać na ekranie. Najbardziej znane rola Seweryna to: Julian Scherner w "Liście Schindlera" (1993) Stevena Spielberga, De Fleurville w "Całkowitym zaćmieniu" (1995) Agnieszki Holland, Jeremi Michał Wiśniowiecki w "Ogniem i mieczem" (1999) Jerzego Hoffmana, Sędzia w "Panu Tadeuszu" (1999) Andrzeja Wajdy, kardynał Stefan Wyszyński w filmie "Prymas. Trzy lata z tysiąca" (2000) Teresy Kotlarczyk, Rejent w "Zemście" (2002) Wajdy, Piers Hasselburg w "Nightwatching" (2007) Petera Greenawaya, Adam Warczewski w "Różyczce" (2010) Jana Kidawy-Błońskiego, Zdzisław Beksiński w filmie "Ostatnia rodzina". Za tę rolę Seweryn został uhonorowany na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno.

Zobacz film: 50 lat na scenie Andrzeja Seweryna. Źródło: Dzień Dobry TVN

Andrzej Seweryn zdobył również nagrodę za pierwszoplanową rolę męską na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni. Film "Ostatnia rodzina" otrzymał Złote Lwy, nagrodę publiczności i nagrodę dziennikarzy. Aktor jest również laureatem Nagrody im. Tadeusza Żeleńskiego-Boya za osiągnięcia aktorskie, w tym w szczególności kreacje szekspirowskie.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!