Badania meteorologiczne wykazują, że w Polsce coraz częściej będą zdarzać się gwałtowne zjawiska pogodowe. Dowodem na to są silne wichury, które niedawno przeszły przez nasz kraj i osiągały prędkość nawet 120-130 km/h. Dowiedz się, co oznaczają alerty pogodowe i jak na nie reagować.
Ostrzeżenia IMGW
Jednym z głównych zadań Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej jest monitorowanie sytuacji pogodowej na terenie kraju i wydawanie ostrzeżeń meteorologicznych i hydrologicznych we współpracy z Rządowym Centrum Bezpieczeństwa.
Pod obserwacją Instytutu są obszary naszego kraju znajdujące się poniżej 1400 m.n.p.m. W miejscach zlokalizowanych powyżej tej wysokości występują warunki tak zmienne, że w sytuacji zagrożenia przygotowywane są prognozy specjalne.
Alerty publikowane przez te instytucje dostępne są w Internecie, mediach, portalach społecznościowych i aplikacjach. Na Mazurach, przy brzegach jezior, ustawione są specjalne tablice, które ostrzegają pływających na jeziorach przed białym szkwałem i gwałtownymi uderzeniami wiatru.
My, jako IMGW, wydajemy ostrzeżenia, które są publikowane na naszych stronach internetowych i w aplikacjach, również państwowych. Jeżeli te ostrzeżenia są bardzo groźne, przekazujemy informacje do Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Ich dyżurni redagują SMS-a i przekazują go wszystkim, którzy znajdują się na zagrożonym obszarze. Jeżeli alert jest wysyłany, to oznacza, że sytuacja już jest naprawdę niebezpieczna
– wyjaśnił Grzegorz Walijewski, hydrolog z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Jak zauważył nasz gość, zmiana klimatu jest faktem, a ekstremalne zjawiska pogodowe są jej wynikiem.
Coraz częściej będziemy obserwować groźne zjawiska meteorologiczne. Mam tu na myśli: intensywne opady deszczu, burze, czy wiatr. Jeżeli jest coraz cieplej, to energia, która uchodzi do atmosfery, musi później wrócić. Faktycznie, z roku na rok obserwujemy coraz więcej tych niebezpiecznych zjawisk. Przykładowo burze, które występowały zawsze, teraz są bardzo intensywne i w przeciągu 1,5-2 godzin spada średnia miesięczna opadu dla danego terenu
– zauważył Walijewski.
Co oznaczają alerty pogodowe?
IMGW publikuje ostrzeżenia meteorologiczne oraz hydrologiczne. Alerty pogodowe wyróżniają 3 stopnie zagrożenia:
- Ostrzeżenia 1. stopnia - informują o warunkach sprzyjających występowaniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą przynieść zarówno straty materialne, jak i zagrożenie zdrowia i życia. Mogą również skutkować utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceniem przebiegu imprez plenerowych lub koniecznością ich odwołania. W ich przypadku zaleca się ostrożność oraz śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
- Ostrzeżenia 2. stopnia – przekazują informacje o niebezpiecznych zjawiskach lub skutkach ich wystąpienia, które w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. IMGW zaleca przestrzegać wszystkich zaleceń wydanych w sytuacji zagrożenia przez służby ratownicze oraz dostosować swoje plany do warunków pogodowych.
- Ostrzeżenia 3. stopnia – zawiadamiają o nadchodzących zjawiskach meteorologicznych, które mogą spowodować bardzo duże szkody, katastrofy, a nawet zagrożenie życia. Komunikat zaleca najwyższy stopień ostrożności oraz zwraca uwagę na konieczność częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Alerty hydrologiczne rozpoznają 3 stopnie ostrzeżeń:
- 1. stopień: pojawia się w sytuacji, gdy obserwowane lub prognozowane stany wody układają się poniżej stanów ostrzegawczych, jednak przewidywany jest ich gwałtowny wzrost.
- 2. stopnień: informuje o tym, że stany wody przewyższają stany ostrzegawcze, ale wciąż znajdują się poniżej stanów alarmowych.
- 3. stopnień: zawiadamia o tym, że stany wody układają się w strefie powyżej stanów alarmowych.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz też:
- Huragan Ciara. Silny wiatr nad całą Polską. Ostrzeżenia w wielu regionach
- Bukowina Tatrzańska. Zerwany dach spadł na turystów. Zginęły dwie osoby
- Zmiana klimatu to największe zagrożenie dla naszego zdrowia
Autor: Agata Polak