Gorące tematy

Gitarowy Rekord Guinnessa 2020 na cześć Hendrixa, Lipki i służby zdrowia. Jak będzie wyglądać tegoroczny festiwal?

gitara elektryczna

Wachirawit Iemlerkchai / EyeEm / Getty Images

Gorące tematy

Gitarowy Rekord Guinnessa 2020 na cześć Hendrixa, Lipki i służby zdrowia. Jak będzie wyglądać tegoroczny festiwal?

gitara elektryczna

Wachirawit Iemlerkchai / EyeEm / Getty Images

Coroczna tradycja bicia Gitarowego Rekordu Guinnessa zmienia formułę. Spowodowane jest to oczywiście pandemią koronawirusa i zakazem zgromadzeń publicznych. Jak będzie wyglądać impreza w tym roku? Jakie gwiazdy wezmą w niej udział?  

Gitarowy Rekord Guinnessa 2020 online

Gitarowy Rekord Guinnesa 2020 nie może zebrać tysięcy gitarzystów na rynku we Wrocławiu. Dlatego, po raz pierwszy w historii, impreza została przeniesiona do sieci. Każdy chętny będzie mógł bez problemów wziąć w niej udział.  

Nie możemy spotkać się na wrocławskim rynku, ale zagramy razem, łącząc się przez Internet. Gdziekolwiek będziecie: w domach, na balkonach czy w ogrodach

- piszą organizatorzy wydarzenia. 

Gitarowy Rekord Guinnessa 2020 - kto wystąpi 

Udział w wydarzeniu potwierdziły już polskie i zagraniczne gwiazdy, w tym była gitarzystka króla popu Michaela Jacksona – Jennifer Batten oraz muzyczny sobowtór Jimmiego Hendrixa – Stan Skibby.

Skibby to żywy Hendrix. Gra, śpiewa i wygląda jak Jimi, jest leworęczny i jako jeden z niewielu gra naprawdę zębami, tak jak robił to Jimi

- podkreślają organizatorzy.  

Do bicia rekordu dołączył również LeBurn Maddox, Jan Borysewicz, Mietek Jurecki, perkusista Tomasz Zeliszewski, basista Wojciech Pilichowski, perkusista Jose Torres oraz wokaliści Sebastian Riedel i Bart Sosnowski.

Gitarowy Rekord Guinnessa 2020 - na cześć Hendrixa, Lipki i służby zdrowia

Tegorocznej edycji towarzyszą niezwykle ważne wydarzenia. Mija bowiem dokładnie 50 lat od śmierci Jimiego Hendrixa i to na uczczenie jego osoby zostaną wykonane największe utwory gitarowej legendy „Hey Joe”, „Foxy Lady” i „VooDoo Child”. 

3 kwietnia 2020 odszedł Romuald Lipko, wybitny polski kompozytor – jemu członkowie Budki Suflera wykonają utwór „Jest taki samotny dom”

Nie sposób pominąć również najgłośniejszego tematu ostatnich tygodni, czyli koronawirusa. Sebastian Riedel, syn kultowego wokalisty zespołu Dżem, wykona utwór „W życiu piękne są tylko chwile” - na cześć służby medycznej, która walczy z epidemią na całym świecie.

Gitarowy Rekord Guinnessa 2020 - jak wziąć udział 

Warunkiem uczestnictwa jest posiadanie instrumentu strunowego oraz umiejętność odegrania na nim czterech akordów durowych: C, G, D, A, E. Są one niezbędne do wykonania utworu „Hey Joe”. Wskazówki do nauki utworu można znaleźć również na stronie organizatora.

Zgłoszenia można kierować na adres mailowy gramy@heyjoe.pl . Karty uczestnictwa dostępne są tutaj. Transmisja wydarzenia odbędzie się 1 maja o godzinie 12:00 na stronie www.heyjoe.pl.

Gitarowy Rekord Guinnessa - historia 

Pierwsza edycja wydarzenia miała miejsce w 2003 roku. Gitarzysta i pedagog Leszek Cichoński zebrał wtedy orkiestrę złożoną z 588 osób. Na wrocławskim rynku zespół odegrał wielki przebój Jimmiego Hendrixa „Hey Joe”. 

Od tamtego momentu Wrocław na jeden dzień w roku staje się gitarową stolicą Polski. Festiwal podzielony jest na wspólne granie na rynku miasta oraz koncerty polskich i zagranicznych gwiazd w Hali Stulecia.

W tym czasie kilkukrotnie udało się ustanowić nowy Gitarowy Rekord Guinnessa. Ostatni raz w 2019 roku, kiedy na liście uczestników znalazło się 7423 osób.

Zobacz też:

Co sądzisz o tym artykule?
69
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0