Orientalna kuchnia od pewnego czasu cieszy się w naszym kraju bardzo dużą popularnością. Niemal na każdym kroku można spotkać lokale, które serwują takie przysmaki. Jednym z dań, które szczególnie przypadło do gustu Polakom, jest falafel. Skąd pochodzi ta potrawa i jak ją przygotować? Sprawdź przepisy na falafele na stronie Dzień Dobry TVN.
Falafel - co to jest?
Falafel to nic innego, jak małe, wegańskie kotleciki - z ciecierzycy, grochu lub bobu - smażone na głębokim tłuszczu. Choć kojarzy się głównie z kuchnią krajów arabskich, to jego pochodzenie nie jest do końca jasne. Niektóre źródła mówią, że falafel wywodzi się z Izraela, ponieważ kuchnia tego kraju opiera się głównie na roślinach strączkowych. Pojawiają się też głosy, że ojczyzną tego dania jest Egipt.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kuchnia i przepisy Cristiny Catese
Kuchnia i przepisy Cristiny Catese
Początkowo falafel był daniem postnym przygotowywanym przez koptyńskich chrześcijan (dawny odłam chrześcijaństwa, praktykowany głównie w Egipcie). Przypuszcza się, że to właśnie stamtąd falafel w pierwszej kolejności zagościł w krajach Morza Śródziemnego i Turcji, aż w końcu - za sprawą imigrantów - stał się znany praktycznie w całej Europie.
Falafel przywędrował także do Polski. Można go dostać nie tylko w restauracjach serwujących kuchnię orientalną czy wegańską, ale w marketach, w postaci gotowych dań.
Falafel - jak go przygotować?
Do przygotowania falafela potrzeba:
- 200 gramów ciecierzycy (warzywo należy dzień wcześniej namoczyć);
- pół pęczka natki pietruszki;
- 1 cebuli;
- 3-4 ząbków czosnku;
- łyżki mąki;
- przypraw: sól, papryka słodka, kmin rzymski;
- oleju do smażenia.
Wszystkie składniki - z wyjątkiem oleju - blendujemy na gładką, jednolitą masę i formujemy z niej niewielkie kulki. Następnie na głęboką patelnię lub frytkownicę wlewamy olej. Kiedy się rozgrzeje wrzucamy do niego kulki. Po minucie zmniejszamy ogień do minimum i smażymy jeszcze przez ok. 4-5 minut.
Falafel najlepiej smakują tuż po usmażeniu. Można je podawać z chlebkiem pita, sosem jogurtowym lub dipem na bazie pasty tahini. Kotleciki mogą być także składnikiem różnego rodzaju sałatek oraz kanapek.
Międzynarodowy Dzień Falafela. Kiedy jest obchodzony?
Falafel stał się na tyle popularny, że doczekał się nawet swojego święta. Miłośnicy tego dania - i pasjonaci jedzenia w ogóle - 12 czerwca świętują Międzynarodowy Dzień Falafela. Jest to doskonała okazja, by wykorzystać podane przez nas przepisy i zrobić w domu to pyszne danie.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Hummus – z czym go jeść? Przepisy i porady
- Falafele z ciecierzycy, soczewicy lub z bobu – wybierz swoją ulubioną wersję
- Falafel z sałatką, tarta falafel z kremem i zupa pomidorowa. Przepisy Jagny Niedzielskiej
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: portalspozywczy.pl/picantecooking.com
Źródło zdjęcia głównego: lacaosa/Getty Images