Spóźniony okres nie musi oznaczać ciąży. Ginekolożka wyjaśnia, czym są zaburzenia menstruacji

Doktor Katarzyna Skórzewska
Dlaczego miesiączka się spóźnia?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie jest tajemnicą, że szybkie tempo życia oraz silny stres negatywnie wpływają na organizm kobiet, w tym na cykl miesiączkowy. O problemach z comiesięcznym krwawieniem opowiedziała ginekolożka i endokrynolożka dr Katarzyna Skórzewska. Kiedy warto udać się do specjalisty?

Spóźniony okres - powody

Nieregularne miesiączki to problem wielu kobiet w Polsce. Dr Katarzyna Skórzewska w Dzień Dobry TVN mówiła o przyczynach tego zjawiska, ale też by radziła pacjentkom, co mogą zrobić, aby zadbać o cykl menstruacyjny. To, jak nasz organizm się zachowuje, może wynikać z wielu różnych przyczyn.

- Wiele czynników z naszego życia codziennego takie jak: przewlekły stres, ale także zmiany klimatu, dalekie podróży, ograniczenia dietetyczne, silne restrykcje, różnego rodzaju choroby, niekoniecznie związane z hormonami [...] choroby również przewlekłe - to wszystko może wpływać na to, że miesiączka nam się przesunie albo zatrzyma - tłumaczyła ginekolożka i endokrynolożka.

Nieregularne miesiączki. Czy to powód do niepokoju?

Wiele pacjentek mierzy się z zaburzeniami owulacji, niedoczynnością tarczycy czy zespołem policystycznych jajników. Przy tego typu przypadłościach niezbędna jest konsultacja ze specjalistą.

Dr Katarzyna Skórzewska przypomniała też, jak wygląda zdrowy cykl miesiączkowy. Według niej warto obserwować jego przebieg na bieżąco.

- Książkowy cykl trwa od 28 do 32 dni. Za normę uznajemy cykle między 25 a 35 dni […]. Jeżeli są krótsze lub dłuższe, to warto się tym zainteresować. Oczywiście jednorazowe przesunięcie miesiączki lub nawet jednorazowy brak miesiączki nie jest powodem do niepokoju, ale już te sygnały nasz organizm nam daje - podkreśliła nasza gościni.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości