Wirus Heartland
Wirusa Heartland odkryto w 2009 roku w USA, w stanie Missouri i nadal wiedza na jego temat nie jest obszerna. Wówczas do szpitala z wysoką gorączką, bólem mięśni i biegunką trafiło dwóch mężczyzn. Po niedługim czasie kolejne przypadki pojawiły się również w Alabamie, Illinois, Kansas i w stanie Nowy Jork. U wszystkich wirus pojawił się po ukąszeniu przez kleszcze.
Zdrowie
Jak podaje amerykańska rządowa agencja CDC (Centers for Disease Control and Prevention), do stycznia 2021 roku zgłoszono łącznie ponad 50 przypadków choroby wirusowej Heartland, łącznie z jedenastu stanów.
Wirus Heartland - objawy
Wirus Heartland atakuje organizm człowieka na skutek ugryzienia kleszcza - nosiciela. Dotychczas zanotowane objawy to:
- odczuwanie zmęczenie,
- zmniejszony apetyt,
- bóle głowy.
Ukąszenie kleszcza "Lone Star" powoduje dodatkowo:
- nudności,
- biegunkę,
- bóle mięśni,
- bóle stawów.
Lekarze zauważyli również, że wirus Heartland powoduje zmniejszenie liczby białych krwinek, których zadaniem jest m.in. zwalczanie infekcji. Maleje także liczba płytek krwi. W trakcie leczenia pacjenci poddawani są także testom czynności wątroby, ponieważ wirus może prowadzić również do podwyższonego poziomu enzymów wątrobowych.
Objawy po ukąszeniu przez kleszcza mogą pojawić się nawet po dwóch tygodniach. Oznaki choroby wywołanej wirusem Heartland są często podobne do objawów innych chorób przenoszonych przez kleszcze, takich jak erlichioza lub anaplazmoza.
Wirus Heartland - leczenie i zapobieganie
Na ten moment nie ma jeszcze szczepionek i leków, które mogłyby zapobiegać lub leczyć zakażenie wirusem Heartland. Te jednak mogą być bardzo potrzebne, ponieważ wirus ten może być bardzo niebezpieczny. Pracownicy Centers for Disease Control and Prevention potwierdzili śmiertelne przypadki zakażenia. W większości dotyczyły osób starszych.
Dotychczas nie zanotowano jeszcze żadnych przypadków w Polsce i Europie. Kleszcze stanowią jednak coraz większe zagrożenie. Zmiany klimatyczne, a zwłaszcza rosnące temperatury powodują, że rośnie zasięg ich występowania. Wydłuża się również okres ich żerowania, który trwa aż do stycznia, a nawet lutego. Kleszcze przenoszą coraz więcej chorób, a nie mają zbyt wielu naturalnych wrogów, dlatego najlepszą ochroną dla człowieka i zwierząt domowych jest odpowiednia profilaktyka.
Zobacz także:
- Borelioza - jak ją rozpoznać? "Rumień to nie jest objaw obowiązkowy"
- Borelioza u kota – źródła zakażenia, objawy, profilaktyka i leczenie
- Jak chronić się przed kleszczami? Lekarz mówi o dwóch ważnych zasadach
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: spidersweb.pl, interia.pl
Źródło zdjęcia głównego: Kerrick/Getty Images