Zdrowie

Nowa choroba przenoszona przez kleszcze. Czym jest wirus Heartland?

Zdrowie

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
spidersweb.pl, interia.pl
kleszcz na trawie, dłoń człowieka

Rzadki wirus Heartland, przenoszony przez kleszcze, ponownie pojawił się w ostatnim czasie w USA. Przypadki zachorowań, w tym śmiertelne, odnotowano łącznie w jedenastu stanach. Jak wyglądają objawy zakażenia wirusem Heartland?

Wirus Heartland

Wirusa Heartland odkryto w 2009 roku w USA, w stanie Missouri i nadal wiedza na jego temat nie jest obszerna. Wówczas do szpitala z wysoką gorączką, bólem mięśni i biegunką trafiło dwóch mężczyzn. Po niedługim czasie kolejne przypadki pojawiły się również w Alabamie, Illinois, Kansas i w stanie Nowy Jork. U wszystkich wirus pojawił się po ukąszeniu przez kleszcze.

Zdrowie

Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Jak podaje amerykańska rządowa agencja CDC (Centers for Disease Control and Prevention), do stycznia 2021 roku zgłoszono łącznie ponad 50 przypadków choroby wirusowej Heartland, łącznie z jedenastu stanów.

Wirus Heartland - objawy

Wirus Heartland atakuje organizm człowieka na skutek ugryzienia kleszcza - nosiciela. Dotychczas zanotowane objawy to:

  • odczuwanie zmęczenie,
  • zmniejszony apetyt,
  • bóle głowy.

Ukąszenie kleszcza "Lone Star" powoduje dodatkowo:

  • nudności,
  • biegunkę,
  • bóle mięśni,
  • bóle stawów.

Lekarze zauważyli również, że wirus Heartland powoduje zmniejszenie liczby białych krwinek, których zadaniem jest m.in. zwalczanie infekcji. Maleje także liczba płytek krwi. W trakcie leczenia pacjenci poddawani są także testom czynności wątroby, ponieważ wirus może prowadzić również do podwyższonego poziomu enzymów wątrobowych.

Objawy po ukąszeniu przez kleszcza mogą pojawić się nawet po dwóch tygodniach. Oznaki choroby wywołanej wirusem Heartland są często podobne do objawów innych chorób przenoszonych przez kleszcze, takich jak erlichioza lub anaplazmoza.

Wirus Heartland - leczenie i zapobieganie

Na ten moment nie ma jeszcze szczepionek i leków, które mogłyby zapobiegać lub leczyć zakażenie wirusem Heartland. Te jednak mogą być bardzo potrzebne, ponieważ wirus ten może być bardzo niebezpieczny. Pracownicy Centers for Disease Control and Prevention potwierdzili śmiertelne przypadki zakażenia. W większości dotyczyły osób starszych.

Dotychczas nie zanotowano jeszcze żadnych przypadków w Polsce i Europie. Kleszcze stanowią jednak coraz większe zagrożenie. Zmiany klimatyczne, a zwłaszcza rosnące temperatury powodują, że rośnie zasięg ich występowania. Wydłuża się również okres ich żerowania, który trwa aż do stycznia, a nawet lutego. Kleszcze przenoszą coraz więcej chorób, a nie mają zbyt wielu naturalnych wrogów, dlatego najlepszą ochroną dla człowieka i zwierząt domowych jest odpowiednia profilaktyka.

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: spidersweb.pl, interia.pl

Źródło zdjęcia głównego: Kerrick/Getty Images

Pozostałe wiadomości