Werbena – jakie są jej właściwości lecznicze?

Werbena
Werbena
Źródło: Coolpicture/Getty Images
Ziołolecznictwo jest jedną z najstarszych form medycyny – źródła historyczne dowodzą, że właściwości lecznicze roślin znano już w czasach starożytnych. Jednym z najwcześniej odkrytych ziół jest werbena. Właściwości lecznicze tej niezwykłej rośliny są nieocenione. Pomaga przy problemach gastrycznych, łagodzi bóle głowy i uspokaja. Sprawdź, czym jeszcze charakteryzuje się werbena pospolita.

Werbena należy do najstarszych znanych człowiekowi ziół – stosowano ją już w starożytnym Egipcie. Wieki temu wierzono, że wśród wielu rozmaitych ziół, jak kozieradka, cząber, lawenda, czy gorczyca, magiczną moc posiada także werbena. Ziele to w czasach prehistorycznych uważane było za święte, a duchowni przypisywali mu właściwości magiczne. Egipcjanie nazywali ją łzami Izydy, bogini płodności i opiekunki rodzin. Persom werbena służyła za wyrocznię – przy pomocy jej liści przepowiadali przyszłość. Celtyccy druidzi wykorzystywali ją do religijnych obrzędów, a rzymscy kapłani nosili na głowie wieńce z werbeny i mirtu podczas składania bogom ofiar. Świętą moc werbeny wierzyli także chrześcijanie, o czym świadczą legendy dotyczące tego niezwykłego zioła. Werbena miała być wykorzystana do przemywania ran Jezusa po zdjęciu go z krzyża. Już wtedy zielarze wiedzieli, że werbena doskonale radzi sobie z obrażeniami skóry. 

Werbena – właściwości i zastosowanie lecznicze

Dawniej znachorki i wiedźmy twierdziły, że jednym z najsilniejszych czarodziejskich ziół jest właśnie werbena. Właściwości magiczne, jakie czarownice przypisywały tej niezwykłej roślinie, to między innymi ochrona przed demonami i atakiem wampirów.

Choć niemal każde z współcześnie dostępnych na rynku ziół ma dobroczynne działanie dla naszego organizmu, tylko nieliczne działają na wiele różnych schorzeń. Takie zalety ma właśnie werbena. Na co pomaga? Doskonale radzi sobie z problemami układu pokarmowego. Werbena do picia, zaparzana w formie herbatek ekspresowych, dobroczynnie wpływa na pracę wątroby i łagodzi dolegliwości trawienne. Aby leczenie przyniosło pozytywne efekty, należy wypijać napar z werbeny codziennie przed snem. A stres, utrudnione zasypianie, niepokój i depresja? Przy zdenerwowaniu, bezsenności i obniżonym nastroju również pomaga werbena. Herbata z tego niezwykłego zioła ma także działanie moczopędne, dzięki czemu usprawnia działanie dróg moczowych i zapobiega stanom zapalnym. Werbena właściwości lecznicze wykazuje także w przypadku chorób sercowych – usprawnia krążenie i ma działanie przeciwzakrzepowe.

Przy częstych infekcjach także doskonale sprawdzi werbena. Zioło udrażnia drogi oddechowe, zbija gorączkę, działa przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie, wzmacnia układ odpornościowy, więc może być także stosowana profilaktycznie w okresie większego ryzyka zachorowań. Jakie jeszcze zastosowanie ma werbena? Choroby oczu i skóry – w obu przypadkach napar z werbeny działa przeciwzapalnie i kojąco.

Należy pamiętać, że w przypadku wszystkich powyższych dolegliwości najlepiej działa werbena cytrynowa.

Werbena ogrodowa – ozdoba twojego balkonu

Werbena to nie tylko lecznicze zioło, ale także roślina ogrodowa. Ze względu na niewielkie wymagania werbena wieloletnia może cieszyć nasze oczy przez długi czas. Werbena ogrodowa najlepiej czuje się w miejscach ciepłych i nasłonecznionych. Roślina ta występuje w różnych kolorach. Najpopularniejsza jest werbena biała i werbena czerwona, ale zdarzają się także krzewy kwitnące na żółto, fioletowo i różowo. Werbena zwisająca jest idealna na balkon i taras. Werbena krzaczasta będzie piękną ozdobą każdego ogródka – szczególnie, gdy rozwinie się jej kwiat. Werbena ma długi okres kwitnienia – zwykle trwa on od początku czerwca do wczesnej jesieni. Proces kwitnienia można przedłużyć – wystarczy, że utniemy przekwitłe kwiatostany – wtedy jest szansa, że jeszcze w listopadzie nasz taras zdobić będzie wciąż kwitnąca werbena. Uprawa tej rośliny nie jest trudna – werbena dobrze toleruje każdy rodzaj gleby, chociaż najlepiej czuje się, gdy podłoże jest lekkie, przepuszczalne i bogate w składniki odżywcze. Im lepszą jakość ziemi zastosujemy, tym większa szansa, że wyrośnie nam zdrowa, dorodna werbena. Sadzonki na miejsce stałe najlepiej wysadzać już na początku maja.

Inne zastosowania werbeny

Rośliny o intensywnym, głębokim aromacie są często wykorzystywane przy tworzeniu perfum – takie zastosowanie ma także werbena. Zapach jej kwiatów przywodzi na myśl owoce cytrusowe. Aromat werbeny docenią osoby, które preferują lekkie, świeże perfumy. Werbena stosowana jest także jako składnik kosmetyków do pielęgnacji ciała. Kobietom, które kochają relaks w gabinetach spa, z pewnością spodoba się odprężający balsam do ciała, sól do kąpieli albo odżywczy olejek. Werbena występuje często jako jedna z wielu nut kompozycji zapachowej, a jej odświeżający zapach przełamuje intensywny ciężki aromat słodkich kwiatów.

Każdy, kto ceni sobie piękne rośliny, które nie wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, doceni cechy, jakimi na tle innych kwiatów wyróżnia się werbena. Zastosowanie tej rośliny jest wszechstronne, ale jedno jest pewne – bez względu na to, czy stosujemy tę roślinę w formie naparu, pielęgnujemy nią skórę czy też hodujemy w ogródku, możemy mieć pewność, że werbena doskonale sprawdzi się w każdej z tych ról.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Rutewka Delavay'a, werbena patagońska i proso włosowate

Rutewka Delavay'a, werbena patagońska i proso włosowate
Źródło: TVN Meteo
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!