Sport i fitness

Jak przygotować się do surfingu w sezonie zimowym? "Pływanie zimą ma ogromne uroki"

Sport i fitness

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Reporter:
Agata Zjawińska
Na fali z Karoliną Wolińską

Surfing to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych sportów wodnych na świecie. Łapanie fal na desce wielu z nas kojarzy się ze słoneczną aurą i wakacyjną atmosferą, jednak ta wyjątkowa dyscyplina z powodzeniem może być uprawiana także w sezonie zimowym. W Dzień Dobry TVN przekonywała o tym wielokrotna mistrzyni Polski w surfingu, Karolina Wolińska.

Zalety zimowego surfingu

Dla oddanych miłośników surfingu niska temperatura powietrza czy zimna woda to żadna przeszkoda. Sporty wodne z powodzeniem można uprawiać także zimą, jednak wymaga to odpowiedniego przygotowania. Karolina Wolińska nie ma wątpliwości, że w Polsce można pływać na desce, nie przejmując się zmianami pór roku. Co więcej, taka forma aktywności ma wiele zalet.

- Jak tylko są fale i oczywiście mogę sobie pozwolić na to, żeby w tym czasie przyjechać na plażę, to oczywiście to robię. Ostatnio pływałam we Władysławowie. Były przepiękne fale, naprawdę czyste, oceaniczne. To pływanie zimą ma ogromne uroki, bo też jest pusto. Nie ma aż tak dużo osób, które chciałyby to robić - oceniła wielokrotna mistrzyni Polski w surfingu, jednocześnie podkreślając, że trening w takich warunkach to wyzwanie, do którego trzeba się dobrze przygotować.

Sport to zdrowie

Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportuDzień Dobry TVN
wideo 2/14

Zimowy surfing od kulis

W sezonie zimowym osoby pływające na desce powinny zadbać o ochronę ciała przed zimnem. Ekwipunek surfera, który decyduje się łapać fale mimo niepogody, powinien składać się z kilku elementów garderoby.

- Woda w tej chwili ma około 3 st. C i jest naprawdę chłodna, dlatego gruba pianka typu 6 milimetrów jest niezbędna do pływania zimą - zapewniła Karolina Wolińska. Dodała też, że każdy pasjonat zimowych treningów powinien zaopatrzyć się w grube rękawice, kaptur i odpowiednie buty.

Wejście do wody warto poprzedzić krótką rozgrzewką na plaży. Pływanie na desce surfingowej angażuje do pracy całe ciało, dlatego już samo wiosłowanie w pozycji leżącej pozwala szybko zapomnieć o niedogodnościach związanych z zimową aurą.

- Paddlowanie jest na tyle dużym wysiłkiem, że robi się ciepło - zapewniła Karolina Wolińska, zachęcając tym samym do odkrywania uroków tej niezwykłej aktywności.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Reporter: Agata Zjawińska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości