Pierwsze kolorowe latawce do kitesurfingu pojawiły się pod koniec lat 90. XX w. na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Wówczas sport ten wydawał się nieco zabawny, groteskowy wręcz i nie wróżono mu dużej rzeszy miłośników. Od tego momentu kitesurfing przeszedł sporą ewolucję, a dziś jest jednym z najpopularniejszych sportów wodnych na świecie. Choć przypomina nieco zabawę rodem z „Mary Poppins”, jest wymagającą sporej kondycji i trudną do nauki aktywnością fizyczną. Uprawia się go zarówno na zbiornikach słodko-, jak i słonowodnych. W Polsce szkoły kitesurfingu znaleźć można przede wszystkim na Helu oraz innych rejonach nadmorskich.
>>> Zobacz także:
- Victor Borsuk. Kitesurfing daje mu poczucie wolności
- Czy każdy może uprawiać kitesurfing?
- Kitesurfing. Tu liczy się technika, a nie mięśnie
Czym jest kitesurfing?
Słowo kitesurfing stanowi połączenie dwóch angielskich słów – kite, czyli ‘latawiec’ i surfing, oznaczającego ‘surfowanie’. Technicznie kitesurfing przypomina windsurfing, ale żagiel został tu zastąpiony latawcem. Kitesurfer, stojąc na desce podobnej do surfingowej, wykorzystuje latawiec do poruszania się po wodzie i obierania wybranego kierunku. Porównując kitesurfing do windsurfingu, można dopatrzyć się zarówno wielu podobieństw, jak i różnic. Choć ogólna technika jest zbliżona, w przypadku windsurfingu deska prowadzona jest płasko po wodzie, a w kitesurfingu na krawędziach (podobnie jak podczas jazdy na snowboardzie). Kitesurfing uprawia się zarówno na rzekach, jak i jeziorach, morzach oraz oceanach. Najważniejszym elementem do jego uprawiania są jednak odpowiednie warunki atmosferyczne, a dokładniej mocny, ale nie porywisty wiatr.
Jak rozpocząć naukę kitesurfingu?
Kitesurfing nie jest sportem łatwym do opanowania. Jak w przypadku większości dyscyplin, nie wystarczy spróbować raz, by od razu stać się mistrzem surfowania na desce. Dobrym rozwiązaniem jest kilkudniowy lub kilkutygodniowy kurs nauki pływania na kitcie. Każda szkoła kitesurfingu oferuje zajęcia pod okiem doświadczonego trenera, który krok po kroku uczy techniki sterowania deski latawcem. Umiejętność ta będzie z pewnością łatwiejsza do nabycia dla tych, którzy potrafią jeździć na snowboardzie lub pływać na windsurfingu. W Polsce kitesurfing jest sportem rozwijającym się w ekspresowym tempie, a z roku na rok powstaje więcej szkół oferujących jego naukę. Prawdziwą mekką kitesurferów jest Półwysep Helski i Zatoka Pucka, ale polskie szkółki kitesurfingowe organizują również wyjazdy za granicę. Najczęściej obierane kierunki to Wenezuela, Zanzibar, Włochy i Egipt.
Swoich sił na kitcie spróbował Mister Polski Rafał Jonkisz. Jego instruktorem był kitesurfer Wiktor Borsuk. Zobaczcie, jak Rafał sobie radził.
Sprzęt do kitesurfingu
Kitesurfing nie należy niestety do najtańszych sportów, a do jego uprawiania niezbędne jest specjalne wyposażenie. Jego podstawą jest oczywiście deska dostosowywana do wzrostu kitesurfera. Deski kitesurfingowe występują w różnych kształtach, rozmiarach i rodzajach. Ich najpopularniejszymi wariantami są: twin-tip (umożliwiający pływanie w przód i w tył) oraz directional (na której możliwe jest poruszanie tylko w jednym kierunku). Deska wyposażona jest w footstrapy (czyli paski na stopy), które ułatwiają kitesurferowi utrzymanie pionu podczas pływania. Sterowanie deską odbywa się za pomocą tzw. baru, czyli drążka, od którego odprowadzane są około 25-metrowe liny przymocowane do latawca. Rozmiar latawca również ma znaczenie. Większe warianty wybierają zazwyczaj osoby wyższe i cięższe, mniejsze osoby niskie i lekkie. Wymiary latawca dostosowywane są także do wiatru. Gdy wieje słabo, lepiej wybrać większy latawiec, gdy mocno – mniejszy. Dodatkowo bar zaczepia się o hak znajdujący się na trapezie założonym wokół pasa kitesurfera. Rodzaj sprzętu należy dobrać do stopnia zaawansowania pływającego oraz jego upodobań (np. do pływania na falach lub do skoków wyczynowych). Cały ekwipunek potrzebny do uprawiania kitesurfingu to koszt około 6000 zł.
Autor: Adrian Adamczyk