Sport i fitness

Speed-ball idealna gra dla seniorów i nie tylko. Na czym polega?

Sport i fitness

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Speed-ball - sport, który może opanować każdy
Speed-ball - sport, który może opanować każdy Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Po świątecznym obżarstwie przychodzi czas, gdy trzeba się pozbyć zgromadzonych przez te kilka dni kalorii. W tym może pomóc speed-ball. Na czym polega ta gra? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadali Andrzej Marie, zawodnik speed-ball, założyciel Klubu Sportowego Seniora ROYAL oraz Teresa Jaskuła, zawodniczka speed-ball, Członek Zarządu Klubu Sportowego Seniora ROYAL.

Speed-ball - na czym polega gra?

Speed-ball to idealna gra dla seniorów. - Generalnie chodzi o to, żeby odbijać piłkę. Przy czym nie odbijamy jej dowolnie, ale na kilka sposobów. Pierwszym sposobem jest gra super solo, gdzie zawodnik gra sam. Speed-ball jest jedyną dyscypliną rakietową, gdzie trzeba być oburęcznym i można grać samemu. [...] Drugi sposób to gra singlowa. Gdzie stoi naprzeciwko siebie dwóch zawodników. To, co oddziela pola do gry to taki neutralny pas. Dzieli on kort na dwie połówki. Serwuje się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Zadaniem przeciwnika jest odbić piłkę najpóźniej za drugim razem, jak jest mijana - tłumaczył w Dzień Dobry TVN Andrzej Marie, zawodnik speed-ball, założyciel Klubu Sportowego Seniora ROYAL.

Teresa Jaskuła, zawodniczka speed-ball, Członek Zarządu Klubu Sportowego Seniora ROYAL w speed-ball gra od trzech lat. Co najbardziej jej się podoba w tym sporcie? - To cudowny sport. Przede wszystkim nie goni się za piłeczką, ona gdzieś tam nie ucieka do ogródka. Można grać wszędzie. Gramy w sali gimnastycznej, możemy grać na wodzie. Możemy grać na plaży, na śniegu. Wszędzie można grać - mówiła w Dzień Dobry TVN pani Teresa.

Problemy w związku

Czy kary w związku mają sens?
Czy kary w związku mają sens? Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

Jak grać w speed-ball?

Podczas gry super solo zawodnik gra sam ze sobą i przez minutę odbija piłkę prawo-lewo. - Sędziowie liczą liczbę odbić - mówił pan Andrzej. Zawodnik zaczyna odbijać piłeczkę prawą ręką. Po minucie gry następuje 30. sekundowa przerwa. Po tym czasie zawodnik zmienia rękę i zaczyna odbijać lewą. - To nie koniec super sola. Później są oburęczne forehandy [...] i oburęczne bekhendy - mówił w Dzień Dobry TVN pan Andrzej.

Warto dodać, że w speed-ball może grać każdy. Nawet dzieci. Czy trzeba mieć jakieś predyspozycje, aby zacząć swoją przygodę z tą dyscypliną sportu? Dowiecie się tego z dalszej części naszej rozmowy.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości