Oliwia Szmigiel walczy o swoje marzenia. To ona reprezentuje Polskę na paralimpiadzie

REPELA_OLIWIA_SZMIGIEL_UMT
Paraolimpijka walczy o swoje marzenia
Źródło: Dzień Dobry TVN
Oliwia Szmigiel to zawodniczka, która mimo niełatwych początków, dzięki niezłomnej determinacji i wsparciu najbliższych, zdobyła tytuł mistrzyni Europy w parabadmintonie. Ta młoda, ambitna kobieta z achondroplazją, reprezentuje Polskę na paralimpiadzie w Paryżu. Pokazuje, że niepełnosprawność nie jest przeszkodą, a wręcz motywacją do ciężkiej pracy i osiągania sukcesów.

Nieustępliwość i miłość do sportu

Oliwia Szmigiel to prawdziwa wojowniczka. Już od najmłodszych lat, dzięki wsparciu rodziców, aktywnie uczestniczyła w różnych zajęciach sportowych - od pływania, przez szermierkę, aż po badminton. Właśnie ta ostatnia dyscyplina stała się jej prawdziwą pasją. Badminton, uznawany za najszybszy sport na świecie, wymaga od zawodnika nie tylko szybkości, ale również zwinności i wytrzymałości. Oliwia, mimo swojej niepełnosprawności, pokazała, że potrafi sprostać tym wyzwaniom i wystąpi na paraolimpiadzie w Paryżu.

- Udział w paralimpiadzie to jest moje największe marzenie, na które ciężko pracowałam. To też na pewno dzięki moim rodzicom, którzy pchali mnie, żebym była odważniejsza, żebym się nie bała tego wielkiego świata. Na pewno dali mi bardzo dużo miłości, szczęścia i takiej wiary, żebym w tym życiu zaistniała - mówiła parabadmintonistka.

Oliwia Szmigiel i jej droga do paralimpiady w Paryżu

Oliwia Szmigiel na swoim koncie ma już złoty medal mistrzostw Europy w parabadmintonie. Ciężka praca, determinacja i nieustępliwość pozwoliły jej osiągnąć ten wielki sukces. Jest inspiracją dla innych zawodników, zarówno pełnosprawnych, jak i niepełnosprawnych. Wielu z nich obserwuje jej sukcesy, chcąc podążać tą samą drogą. Oliwia ma achondroplazję. To rzadka choroba genetyczna, która zaburza budowę kościca i powoduje niski wzrost. 

- Oliwia jest zawodniczką ambitną, pracowitą, wytrwałą. Oliwia przeszła bardzo długą drogę tego progresu swojego sportowego. Trzeba być szybkim, zwinnym, wytrzymałym. Kort jest taki sam, zarówno dla osoby pełnosprawnej, jak i niepełnosprawnej - wskazała Małgorzata Janiaczyk, trenerka.

Przy wsparciu rodziny i pomoc Fundacji TVN, Oliwia przeszła terapię, dzięki której urosła blisko 10 cm

- Uczciwie muszę powiedzieć, że ja nie widzę w Oliwce osoby niepełnosprawnej. Przez to, że ja jej tak nie widzę i my wszyscy chyba też nie do końca tak widzimy, to ona siebie też nie definiuje przez tę niepełnosprawność - podkreśliła Ewa Szmigiel-Szkop, siostra reprezentantki Polski na Igrzyskach Paralimpijskich w Paryżu.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości