Maria Barna została mistrzynią świata juniorek w grapplingu - jednej z odmian sztuk walki wywodzącej się od brazylijskiego jiu-jitsu. Maturzystka opowiedziała w Dzień Dobry TVN, jak udało jej się dotrzeć na sportowy szczyt i osiągnąć sukces.
Maria Barna - historia mistrzyni świata w brazylijskim jiu-jitsu
Maria Barna trenuje brazylijskie jiu-jitsu od 11 lat. Przygodę z tym sportem rozpoczęła w 7. roku życia. Zaledwie trzy miesiące później wystartowała już w pierwszych zawodach, które udało jej się wygrać. Pasją do sztuk walki zaraziła się podczas zorganizowanego w szkole pokazu.
- Jestem z małej miejscowości. Tych zajęć dodatkowych u mnie w szkole, poza szkołą nie było zbyt dużo. I właśnie w szkole został zorganizowany pokaz brazylijskiego jiu-jitsu. Powiedziałam rodzicom, czy mogliby mnie zapisać, że chciałabym spróbować - opowiada młoda sportsmenka.
Rodzice Marysi nie widzieli żadnych przeciwskazań, by ich córka rozpoczęła treningi. Od lat wspierają ją w drodze na sportowy szczyt, choć nie przypuszczali, że zainteresowanie jiu-jitsu, które przejawiała dziewczynka, będzie aż tak trwałe. - Pomyślałem, że pójdzie tam parę razy i zostawi. Większość kolegów tak zrobiła, a Marysia została przy tym. (...) Pomagaliśmy jej, bo widzieliśmy, że ona dąży do celu - komentuje tata nastolatki Stanisław Barna.
Czym jest grappling?
Jak tłumaczy Grzegorz Szatkowski, trener Marii Barny, jiu-jitsu jest połączeniem zapasów i judo. - W tym sporcie chodzi o to, żeby obezwładnić przeciwnika poprzez różnego rodzaju techniki, dźwignie i duszenia - słyszymy z ust eksperta.
Choć brazylijskie jiu-jitsu jest dla nastoletniej Marysi sportem, który trenuje na co dzień, w sierpniu tego roku zdobyła podwójne mistrzostwo świata w nieco zmodyfikowanej odmianie tej dziedziny sztuk walki. Mowa o grapplingu.
- Grappling jest wzięty ze Światowego Związku Zapasów. On jest pod to podpięty. Walka zaczyna się w stójce, można sprowadzać do parteru i walka później toczy się w parterze. Grappling bardzo naciska na to, żeby ta walka była szybka, (...) bardzo karane są różnego rodzaju pasywności, czyli np. jak zdobędę punkty, to nie mogę siedzieć kontrolować pozycji, tylko cały czas musi być akcja - wyjaśnia goszcząca w Dzień Dobry TVN mistrzyni.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Bogna Sworowska i Qczaj stworzyli zestaw ćwiczeń dla dojrzałych. "Trzeba polubić się, ukochać to ciało"
- Ma 12 lat i marzy o Formule 1. Kim jest najszybsza nastolatka w Polsce?
- Bartosz Zmarzlik ponownie został mistrzem świata. To jego 4 tytuł. "Smakuje inaczej"
Autor: Berenika Olesińska
Reporter: Łukasz Zagórski
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News