Rzut dyskiem – konkurencja ze starożytnej Grecji

Rzut dyskiem
Westend61/Getty Images

Rzut dyskiem polega na wyrzuceniu dysku siłą ramienia na jak największą odległość. Konkurencja rozgrywana jest podczas różnego rodzaju zawodów, mistrzostw i olimpiad lekkoatletycznych. Dyscyplina ta znana była w czasach starożytnych, a do dziś zachowały się ilustracje rzeźby Myrona, przedstawiającej antycznego zawodnika wykonującego zamach dyskiem. W starożytnej Grecji podczas igrzysk rzut dyskiem wchodził w skład tzw. pentatlonu (skok w dal, krótki bieg, rzut dyskiem, oszczepem, zapasy). Pentatlon rozgrywany był od 708 roku p.n.e.

Dziś rzut dyskiem odbywa się z koła, które ma średnicę 2,5 m i jest otoczone siatką o wysokości 4 m. Mężczyźni rzucają dyskiem o wadze 2 kg, kobiety o wadze 1 kg. Rzut uznaje się za zaliczony, jeżeli dysk upadnie w wycinku koła o kącie 40°. Zawodnik nie może przekroczyć metalowej obręczy koła podczas wykonywania obrotu czy w momencie wyrzucania dysku. Tylko w takiej sytuacji rzut zostanie zaliczony.

Historia rzutu dyskiem

Według mitologii greckiej pierwszy zawodnikiem, który rzucał dyskiem, był Perseusz , bohater znany z pokonania groźnej Meduzy. Technika rzutu w czasach starożytnych różniła się od obecnej. Podobna była jednak pozycja wyjściowa zawodnika, który utrzymywał ciężar ciała na prawej noce ustawionej z tyłu. Z przeprowadzonych badań wynika, że rzucano raczej ze skrętu ciała, nie z obrotu, jak ma to miejsce obecnie. Odległości zaznaczano najprawdopodobniej drewnianymi kołkami, a rzutów wykonywano kilka – 3 lub nawet 5. Dysk miał średnicę 21 cm i wykonany był z różnego rodzaju materiałów. Zachowały się dyski kamienne, spiżowe, żelazne, wykonane z brązu. Przeciętna waga dysku mieściła się w granicach 1,5–2,5 kg, choć odnaleziono również dysk ważący aż 8 kg. Naukowcy uważają, że tak ciężkie dyski nie służyły do rzutów podczas zawodów, a były jedynie sprzętem treningowym lub wotum składanym bóstwom za odniesione zwycięstwo.

Zasady rzutu dyskiem

Zawodnik wykonujący rzut dyskiem musi wyrzucić go siłą swego ramienia, wykonując rzut jedną ręką. Liczy się oczywiście odległość, na jaką uda mu się wykonać rzut. Jaka jest technika rzutu dyskiem? Zawodnik staje w kole, tyłem do kierunku rzutu, następnie wykonuje obrót, trzymając dysk w wyprostowanej ręce. Kolejnym elementem jest wyrzucenie dysku. Tylko precyzja rzutu pozwala osiągnąć dalekie odległości. Rzut dyskiem jest dyscypliną, w której liczy się koncentracja, wypracowana technika, ale również siła i dynamika . Zawodnik, który ma wykonać rzut, wchodzi do środka koła otoczonego ochronną siatką. Koło ma średnicę 2,5 m, siatka 4 m, wylot z przodu 6 m. Dysk musi upaść w wycinku koła o kącie 40°. Siatka ochronna stanowi zabezpieczenie dla wszystkich znajdujących się w pobliżu, ponieważ dysk, choć o niewielkiej wadze, wyrzucony z dużą siłą mógłby wyrządzić niemałą krzywdę. Siatka zatrzyma dysk, który leci w nieodpowiednim kierunku. Zawody rzutu dyskiem najczęściej odbywają się na tym stadionie, na którym rozgrywają się również inne rywalizacje. Najdalsze rzuty dyskiem to około 70 m. Jak przygotowywać się do rzutu dyskiem, jak wyglądają treningi? Do ćwiczeń przygotowujących do rzutu dyskiem należą przede wszystkim wieloskoki, ćwiczenia z obrotem, ćwiczenia rotacyjne i ćwiczenia offsetowe, czyli kształtujące równowagę. Każdy zawodnik trenuje również ogólną sprawność, wytrzymałość, szybkość i siłę.

Osiągnięcia w rzucie dyskiem

Najlepszym polskim zawodnikiem, specjalizującym się w rzucie dyskiem, jest Piotr Małachowski. Polak zdobył srebrny medal na igrzyskach olimpijskich w 2008 roku oraz w 2016 w Rio de Janeiro. Zdobył również mistrzostwo świata w 2015 r. w Pekinie oraz I miejsce w mistrzostwach Europy w 2010 i 2016 r. Rekord rzutu dyskiem (74,8 m) mężczyzn należy do niemieckiego lekkoatlety Jürgena Schulta i ustanowiony został w 1986 r. Światowy rekord rzutu dyskiem kobiet należy do Gabriele Reinsch z Niemiec i wynosi 76,8 m, a ustanowiony został w 1988 r. Rekord olimpijski wynosi 69,89 m i należy do Litwina Virgilijusa Alekna (2004 r.). W eliminacjach do Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2016 r. I miejsce zajął Polak Piotr Małachowski, z wynikiem 65,89 m. Ostateczne wyniki kształtowały się następująco:

  • I miejsce Christoph Harting, po rzucie dyskiem na odległość 68,37 m,
  • II miejsce Piotr Małachowski z rzutem na odległość 67,55 m,
  • III miejsce Niemiec Daniel Jasinski z rzutem 67,05 m.

Rzut dyskiem kobiet rozgrywany jest na mistrzostwach Polski od roku 1924. Pierwszą polską mistrzynią była Halina Konopacka, rzucająca jeszcze dyskiem o wadze 1,5 kg. Najwięcej medali w mistrzostwach krajowych zdobyła Joanna Wiśniewska (22 medale), aż 10 medali złotych wywalczyła Jadwiga Wajsówna. Renata Katewicz ustanowiła rekord mistrzostw Polski seniorów w 1994 r.

Zobacz wideo: Dążyć do rzeczy niemożliwych. Historia Wojtka Sobierajskiego

Zobacz też:

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości