W tym tekście nie odpowiemy na pytanie o to, ile trzeba pływać, żeby schudnąć np. 5 kilogramów, ponieważ stanowi to kwestię indywidualną, zależną od wielu czynników, m.in.: od stopnia nadwagi, wieku danej osoby czy techniki pływania. Podpowiemy natomiast, jaki styl wybrać oraz jakich zasad przestrzegać, aby osiągnąć najlepsze efekty podczas treningu na basenie.
Pływanie a spalanie kalorii
United States Water Fitness Association, będąca amerykańską organizacją non–profit, której celem jest promocja sportów wodnych, przekonuje, że chodzenie na basen daje więcej korzyści niż uprawianie większości znanych nam sportów. Wynika to z tego, że pływanie wymaga silniejszej pracy mięśni niż ćwiczenia na lądzie (ponieważ woda stawia większy opór niż powietrze). Nie sposób dokładnie określić, ile kalorii spala pływanie – zależy to od techniki, dystansu, czasu treningu i liczby przerw, a także masy ciała i temperatury wody w basenie. Podczas intensywnego pływania w chłodnej wodzie można spalić nawet 1000 kcal. Największy wydatek energetyczny wymagany jest podczas pływania kraulem i żabką. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że każda z technik pływania wpływa na inne partie ciała (kraul – górne partie, styl grzbietowy – dolne, a żabka modeluje mięśnie brzucha i ud). Warto łączyć techniki podczas treningu lub stosować je naprzemiennie, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty.
Pływanie a sylwetka, czyli o efektach tej aktywności fizycznej
Pływanie pozwala na osiągnięcie bardzo dobrych efektów – rzeźbi mięśnie oraz przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Wysiłek na basenie pozwala także na przyśpieszenie metabolizmu oraz poprawę ogólnego wyglądu ciała. W czasie treningu w wodzie do pracy pobudzane są wszystkie mięśnie, a odciążone zostają stawy. Pływanie pozwala na rozbudowę: mięśni czworobocznych, najszerszego grzbietu oraz naramiennych i tricepsów. Ważną kwestią jest również wpływ pływania na mięśnie brzucha – wysmukla ono talię, modeluje pośladki i zmniejsza obwód bioder. Podczas tej aktywności fizycznej zostają także wymodelowane nogi – głównie mięśnie czworogłowe i kulszowo-goleniowe.
Jak osiągnąć najlepsze efekty podczas pływania? Zasady
Aby trening na basenie był owocny, trzeba przestrzegać pewnych zasad. Najważniejszą z nich jest regularność. Warto pływać minimum 3 razy w tygodniu. Powinno się zacząć od 10- lub 20-minutowych treningów i stopniowo wydłużać czas ich trwania. Pozwoli to uniknąć urazów oraz zbytniego przemęczenia. Do pływania można używać deski pływackiej lub tuby wypornościowej, jednak trzeba pamiętać, że te przyrządy zmniejszają ilość spalanych kalorii. Pływając, aby schudnąć, nie wolno zapominać o dwóch zasadach dotyczących jedzenia. Na basen nie należy wybierać się z pustym żołądkiem lub tuż po posiłku, a po treningu nie powinno się objadać, mimo iż woda i niskie temperatury znacznie zwiększają apetyt. Jednocześnie trzeba pamiętać o dobrze zbilansowanej diecie.
Pływanie nie tylko na odchudzanie – inne efekty działania
Skoro wiesz już, czy pływanie odchudza (przypomnijmy: najlepsze efekty można osiągnąć, łącząc regularny wysiłek fizyczny ze zdrowym odżywianiem!), zwróćmy też uwagę na pozostałe efekty, jakie daje ta aktywność. Jest ich wiele. Przede wszystkim pływanie pozwala zredukować cellulit. W dodatku ten rodzaj ćwiczeń poprawia nie tylko wygląd, lecz także zdrowie. Pozwala na poprawę ogólnej kondycji oraz wydolności oddechowej. Dzięki pływaniu możliwe jest zniwelowanie ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego oraz miażdżycy. Wpływa ono na wzmocnienie mięśni kręgosłupa, co ma szczególne znaczenie dla osób pracujących w pozycji siedzącej. Dzięki treningom w wodzie możliwe jest także obniżenie poziomu stresu oraz poprawa samopoczucia (dzięki uwolnieniu endorfin).
Nie tylko pływanie! Jak inaczej ćwiczyć na basenie?
Nie wszystkie osoby marzące o szczupłej sylwetce są wybitnym pływakami. Warto pamiętać, że na basenie można uprawiać również inne sporty sprzyjające utracie wagi. Mowa tu o aqua aerobiku, czyli fitnessie w wodzie. Zajęcia tego typu są organizowane na wielu pływalniach. Trening można także skomponować samodzielnie, np. maszerując w wodzie, wykonując wymachy nóg, unosząc je lub podskakując. Zajęcia odbywają się w wodzie sięgającej do pasa, klatki piersiowej lub bez kontaktu z dnem basenu. W przypadku aqua aerobiku można korzystać z dodatkowych przyrządów, które nie zmniejszają wydatku energetycznego tak bardzo, jak podczas pływania. W ofercie wielu pływalni i basenów coraz częściej znajduje się także aqua zumbę, będącą wodną wersją tańca uwielbianego przez panie (i wielu panów).
Zobacz także:
- W jakim wieku warto rozpocząć naukę pływania? "To jest najlepsza forma aktywności dla dzieci"
- Co zabrać na basen kryty, a co na otwarty?
- Pływały na basenie w samych kąpielówkach. Reakcje ludzi ich zaskoczyły
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Thomas Barwick/Getty Images